Zahraniční tisk: Trump nerozumí Evropě; v Severním Irsku budou nové volby

Světová média dnes 17. ledna píší, že Donald Trump nerozumí Evropě a ani se o to nepokouší. Jak moc je nastávající americký prezident v této souvislosti mimo realitu, vyplynulo z jeho rozhovorů pro evropská média. Zahraniční média dále píší o tom, že v Severním Irsku proběhnou začátkem března předčasné volby.

Donald Trump Evropě nerozumí a ani se o to nepokouší, píše slovenský deník SME. Zvláštní je jeho chápání světa jako souboje mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými. Jako kdyby růst Evropy znamenal, že Amerika musí zákonitě klesat. Donald Trump buď lže, nebo při svých analýzách týkajících se situace v Evropě nemá správné informace. Jak moc je nastávající americký prezident v této souvislosti mimo realitu, vyplynulo z jeho rozhovorů pro britské Timesy a pro německý deník Bild. Takže: Ne, Velká Británie nevystoupila z Evropské unie proto, že ji Brusel přinutil přijmout „všechny ty běžence i s jejich problémy“, jak to prezentoval Donald Trump. Velké Británie se totiž kvóty na přijetí žadatelů o azyl nikdy netýkaly, a ani země, kterých se tyto kvóty týkaly, nikdo – díky vydatné sabotáži jakéhokoliv řešení od politiků jako je Fico, Orbán či Kaczynski – k ničemu nenutil. Tolik k floskulím o bruselském diktátě, který ničí členské státy, uzavírá slovenský list.

 

Osud Evropy je podle německé kancléřky v našich rukou a podle francouzského prezidenta Evropa nepotřebuje, aby jí někdo zvenčí říkal, co má dělat, píše britský deník The Guardian. Odměřeně, ale vzpurně – tak reagovali německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande na vyjádření budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně jeho pochyb o dalším dodržování závazků vůči Severoatlantické alianci, která je podle něj zastaralá. Trump dále v rozhovoru pro britský deník The Times a pro německý deník Bild jasně naznačil, že ve funkci amerického prezidenta nebude podporovat soudržnost Evropské unie, připomíná britský list.

 

Kreml popřel zprávu, že by se ruský prezident Vladimir Putin měl na Islandu setkat s budoucím prezidentem Spojených států amerických Donaldem Trumpem, informuje ruský deník Moscow Times. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov včera prohlásil, že se žádná schůzka neplánuje. V dřívějším rozhovoru pro americkou stanici ABC Peskov uvedl, že Američané mohou očekávat, že ruský prezident americkému prezidentovi v souladu s protokolem pogratuluje u příležitosti Trumpovy inaugurace, avšak jakýkoliv další dialog bude záležet výhradně na obou státnících, konstatuje ruský list.

 

V Severním Irsku budou nové volby, všímá si rakouský deník Der Standard. Předčasné volby by se měly konat začátkem března. Katolická irská nacionalistická strana Sinn Féin včera podle očekávání nepředstavila svého kandidáta na post irského vicepremiéra. Protože kvůli tomu není možné sestavit novou irskou regionální vládu, vyhlásil příslušný britský ministr James Brokenshire nové volby na 2. března letošního roku, píše rakouský list.

 

Litva plánuje hraniční plot u Kaliningradu, všímá si švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Plot by měl Litvě pomoci lépe zabezpečit ochranu vnější hranice Evropské unie právě v blízkosti této ruské enklávy. Zároveň by také měla být více chráněna hranice s Běloruskem. Podle slov litevského premiéra Sauliuse Skvernelise by lepší ochrana hranic země měla pomoci litevské ekonomice a zároveň zabránit ilegálním imigrantům. Skvernelis včera ve Vilniusu prohlásil, že Litva musí zajistit přesvědčivou kontrolu nad východní hranicí Evropské unie, píše švýcarský list.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Trump nerozumí Evropě; v Severním Irsku budou nové volby Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.