Zahraniční tisk: Trump je jeden z nejhůře hodnocených prezidentů; Sarkozy stane před soudem

Světová média dne 7. února informují o tom, že nový americký prezident Donald Trump má jedno z nejhorších raných hodnocení oblíbenosti. Zahraniční tisk dále píše o tom, že francouzský prezident Nicolas Sarkozy stane před soudem kvůli obvinění z nelegálního financování předvolební prezidentské kampaně z roku 2012. 

Podle mluvčího dolní komory britského parlamentu Johna Bercowa by americký prezident Donald Trump neměl během státní návštěvy hovořit před britskými poslanci. Britský deník The Guardian podotýká, že Bercow by jinak Trumpovu státní návštěvu neomezoval, vadí mu však postoj amerického prezidenta k migrantům a zejména nařízení zakazující vstup občanů ze sedmi převážně muslimských zemí do Spojených států.

 
Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy stanul před soudem kvůli obvinění z nelegálního financování předvolební prezidentské kampaně z roku 2012, po které volby nakonec prohrál. Slovenský deník Pravda dále píše, že do případu je zapleteno dalších 13 lidí, kterým bylo vzneseno obvinění, že pomocí podvodů ve výši 18,5 milionu euro utratil Sarkozy se svými spolupracovníky za kampaň více, než je zákonem stanovený limit 22,5 milionu euro. Sarkozy vinu vytrvale popírá. Podle francouzského listu Le Monde soud rozhodl, že se Sarkozy podvodu skutečně dopustil.
 
Situace ve východoukrajinském městě Avdijivka, kde kvůli ostřelování vyhlásili výjimečný stav, se už uklidnila, všímá si slovenský deník Pravda. Potvrdil to představitel prokyjevské vojensko-civilní správy města Pavlo Malychin. Případů ostřelování je méně, fungují i základní a mateřské školy, situace se stabilizuje. Od úterního rána se podařilo obnovit dodávku elektrického proudu v celé Avdijivce.
 
Rusko nesouhlasí s tvrzením amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Írán je hlavní teroristickou zemí. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zdůraznil probíhající spolupráci Moskvy s Teheránem i ekonomické vazby obou zemí. Západní země Teherán obvinily z podporování fundamentálních šíitských skupin na Blízkém Východě včetně Hizballáhu, palestinského Hammásu nebo Hútíů v Jemenu, píše ruský portál Russia Today.
 
Izraelský parlament v noci z pondělí na úterý odhlasoval kontroverzní zákon o koloniích, všímá si portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Zákon Izraeli umožní přivlastnit si stovky hektarů palestinského území na okupovaném Západním břehu Jordánu. Tento text pobouřil obránce lidských práv a západní země. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu o něm předběžně informoval blízké okolí amerického prezidenta Donalda Trumpa.
 
Podle ruského deníku The Moscow Times americké volby nehackovalo Rusko, ale Ukrajina. Ta je také nyní častým tématem ruského zpravodajství, a to zejména kvůli obnovení nepřátelských akcí v Donbasu.
 
Anketa veřejného mínění americké televizní stanice CNN ukázaly, že nový americký prezident Donald Trump má jedno z nejhorších raných hodnocení oblíbenosti. Podle britského deníku Independent Trump tento špatný výsledek komentoval s tím, že „jakýkoliv negativní průzkum je falešnou zprávou a lid chce bezpečné hranice a prověřování“. Americký prezident, jehož současná oblíbenost je 44 procent, viní média ze šíření lživých zpráv.
 
Lidskoprávní organizace Amnesty International kritizuje syrský režim za popravu 13 tisíc lidí ve vládním vězení a tuto politiku označila za lidská jatka. Informaci zveřejnil francouzský magazín Le Point, podle kterého se popravy až 50 lidí za den konaly v letech 2011 až 2015, a to nejméně jednou týdně. Ve vězení se stále nachází tisíce lidí. Zpráva Amnesty International se opírá o svědectví 84 lidí – hlídačů, vězňů i soudců a tvrdí, že vězni byli obvykle v noci tajně vyvedeni z cely, poté svévolně odsouzeni, zbiti a nakonec pověšeni.

 

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Trump je jeden z nejhůře hodnocených prezidentů; Sarkozy stane před soudem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.