Zahraniční tisk: Trump chce zakázat muslimům vstup do USA; Jemen obnoví mírové rozhovory

Zahraniční média 8. prosince píší, že republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump by zakázal vstup do země všem muslimům. Řekl to v reakci na nedávný teroristický útok, ke kterému došlo v kalifornském San Bernardinu. Světová média také informují o tom, že v Jemenu dojde k obnovení mírových rozhovorů pod záštitou OSN. Země se potýká s konfliktem mezi jemenským prezidentem a šíitskými povstalci.

„Špatná zpráva: Marine Le Penová má našlápnuto do druhého kola francouzských prezidentských voleb,“ píše dnes slovenský deník SME. První kolo ještě není definitivou a možná se Francouzi nakonec ještě zmobilizují proti extrémní pravici, ale už teď je možné ze současné situace něco vyčíst. Francouzská politika už není soubojem dvou stran – a právě to není pro Francii – a vlastně pro celou Evropu – dobrá zpráva, píše deník SME. Národní fronta totiž už několik let není jen obskurním subjektem na okraji politického spektra, se kterým se nemluví, a který více méně nikdo nebere vážně. Naopak. Národní fronta vyhrála už druhé volby za poslední roku a půl (loni na jaře to byly volby do Evropského parlamentu) a její předsedkyně Marine Le Penová teď míří do druhého kola prezidentských voleb, konstatuje slovenský list.

 

Rusko neplánuje zavést další sankce proti Turecku, informuje ruský deník Moscow Times. Podle ruského ministra pro hospodářský rozvoj Alexeje Uljukajeva Rusko nebude rozšiřovat stávající ekonomické sankce proti Turecku. Obnovení bezvízového styku mezi oběma zeměmi se však podle něj v nejbližší době také neočekává. Rusové cestující v této době do Turecka by se vystavovali velkým rizikům a turečtí občané by podle něj mohli tato rizika naopak přivézt do Ruska, uzavírá ruský list.

 

Podle republikánského favorita na hlavního kandidáta na post příštího amerického prezidenta by měl být všem muslimům zakázán vstup do Spojených států amerických, píše britský deník The Guardian. Donald Trump tento svůj požadavek dává do souvislosti s nedávným teroristickým útokem, ke kterému došlo v kalifornském San Bernardinu. Trump se domnívá, že mezi muslimy na celém světě panuje tolik nenávisti proti Američanům, že je nezbytné zakázat vstup do USA všem muslimům, a to až do té doby, dokud nebude celá problematika lépe chápána, uzavírá britský The Guardian.

 

Prohra ve venezuelských volbách by mohla být začátkem konce Chávezovy éry, míní americký deník The Washington Post. Senzační a zároveň ohromující vítězství venezuelské opozice by mohlo ukončit éru politického experimentu, který v zemi před šestnácti lety zahájil Hugo Chávez, který se stal vůdcem socialisticky inspirované transformace jihoamerického ropného gigantu a byl v čele vzdoru vůči USA, připomíná americký list.

 

V Jemenu dojde k obnovení mírových rozhovorů, informuje dnes rakouský deník Der Standard. Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí se chystá 15. prosince vyhlásit klid zbraní. Zároveň by – podle informací ze včerejška – mělo ve stejný den dojít k obnovení mírových rozhovorů pod záštitou Organizace spojených národů. Dřívější pokusy ze strany OSN o nalezení politického řešení konfliktu v Jemenu selhaly, připomíná list. Jemen se už téměř rok potýká s konfliktem mezi jemenským prezidentem, který má kontakty na Saúdskou Arábii, a šíitskými povstalci podporovanými Íránem, uzavírá rakouský Der Standard.

Zahraniční tisk: Trump chce zakázat muslimům vstup do USA; Jemen obnoví mírové rozhovory Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.