Zahraniční tisk: Trump chce rozpoutat závody ve zbrojení; čeští vědci varují před asteroidy

Zahraniční média si všímají, že německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel obvinil amerického prezidenta Donalda Trumpa z rozpoutání diplomatické roztržky na Blízkém východě. Podle něj se snaží v souvislosti s izolací Kataru rozpoutat nové závody ve zbrojení. Světová média dále píší o varování českých vědců před srážkou se dvěma asteroidy, které měří přes dvě stě metrů. Riziko srážky není bezprostředně aktuální, ale zvětšuje se každým rokem.

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel obvinil amerického prezidenta Donalda Trumpa z toho, že rozpoutává konflikt na Blízkém východě. Bílý dům se podle něj snaží v souvislosti s izolací Kataru rozpoutat nové závody ve zbrojení. Gabriel se od podobné politiky distancuje před berlínskou návštěvou ministra zahraničí Saúdské Arábie. Německý portál Deutsche Welle připomíná, že čtyři důležité arabské země přerušily s Katarem po Trumpově návštěvě diplomatické styky kvůli podpoře terorismu. Trump se na sociálních sítích chlubil, že to je následek jeho zahraniční návštěvy v Saúdské Arábii.

 

Britská premiérka Theresa Mayová je připravená obejít zákony o lidských právech, které by jí bránily zpřísnit legislativu o zrychlení deportací podezřelých cizích státních příslušníků. Britský deník The Guardian připomíná, že premiérka je pod silným tlakem nedávných útoků v Manchesteru a Londýně. A také pod tlakem mimořádných parlamentních voleb, které se konají už zítra, ve čtvrtek 8. června.

 

Slovensko nebude první země, která vystoupí z NATO, prohlásil slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák, aby po jednání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Kaliningadu uklidnil média. Deník Pravda v této souvislosti připomíná petici za referendum o odchodu Bratislavy ze Severoatlantické aliance, pod kterou už necelý rok sbírá podpisy pravicová strana Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko.

 

Spojené státy tvrdí, že Čína se bude snažit vybudovat další vojenské základny v zahraničí. Americké ministerstvo obrany ve zvláštní zprávě pro Kongres tvrdí, že další vytipovanou lokalitou pro zbudování zahraniční základny je Pákistán. Agentura Reuters konstatuje, že Čína v loňském roce výrazně navýšila náklady na zbrojení, které Pentagon odhaduje na víc než 180 miliard dolarů. Zároveň připomíná, že Peking si už v zahraničí zřídil čínskou vojenskou základnu v Africe, konkrétně v Džibuti.

 

Rusko zvažuje ustavení zvláštní parlamentní komise, která by sledovala, zdali se západní státy nevměšují do jejich prezidentských voleb, které se konají už v březnu 2018. Tvrzení moskevského deníku The Moscow Times vychází z prohlášení předsedy zahraničního výboru ruské Federální rady Konstantina Kosačeva. Ten navrhuje zřízení komise, jež by na západní organizace, které se podle něj už vměšují do vnitřních záležitostí Ruska, upozornila a mohla jejich vliv v Rusku omezit. V souvislosti s volbami deník připomíná, že svou účast dosud nepotvrdil Vladimir Putin.

 

Americký portál International Business News je pouze jedno z médií, které ve středu registrují varování českých vědců před asteroidy, jež hrozí srážkou s planetou Země. Čeští astronomové z Akademie věd podle portálu prozkoumali novou meteorickou větev takzvaných tauridů. Upozorňují přitom na stále rostoucí riziko srážky se dvěma jejich meteority, které měří přes dvě stě metrů. Riziko srážky není bezprostředně aktuální, ale podle českých vědců se zvětšuje každým rokem.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Trump chce rozpoutat závody ve zbrojení; čeští vědci varují před asteroidy Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Apple představil konkurenta pro Amazon Echo

    Tech ·

    Americká technologická firma Apple představila domácí chytrý reproduktor HomePod, který pomocí hlasových příkazů umí přehrávat hudbu a pomáhá řídit domácnost. Pro firm…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.