Zahraniční tisk: Trump chce podpořit jaderné zbrojení USA; Le Penová postrádá sponzora

Světová média píší o tom, že budoucí americký prezident Donald Trump naznačil, že chce podpořit jaderné zbrojení USA. Jeho názory mohou reagovat na Putinovo posilování ruských raketových systémů. Zahraniční média si dále všímají, že předsedkyně francouzské Národní Fronty Marine Le Penová postrádá sponzora prezidentské kampaně pro rok 2017. Jejímu dosavadnímu mecenáši První česko-ruské bance letos v  červenci zrušila ruská Národní banka licenci.

Policie v Německu a dalších evropských zemích nadále pátrá po Tunisanovi, který je podezřelý z pondělního atentátu na berlínské vánoční trhy. I po několika raziích v Německu pachatel stále uniká, zatímco trhy na náměstí Breidtscheidplatz se za zvýšených bezpečnostních opatřeních znovu otevřely. Příbuzní podezřelého čtyřiadvacetiletého Anise Amriho  vyzvali, aby se policii vzdal, uvádí portál Deutsche Welle. Podle britského deníku The Times němečtí zpravodajci věděli o tom, že Tunisan předem mluvil o sebevražedném atentátu.

 

Z východní části severosyrského Aleppa odjely poslední čtyři tisíce evakuovaných obyvatel. Celé město mají nyní po více než čtyřech letech pod kontrolou syrské vládní jednotky. Jak uvádí britský The Guardian na základě rusko-turecké dohody odešlo v uplynulých dnech z Aleppa na 40 tisíc lidí.

 

Budoucí americký prezident naznačil, že chce podpořit jaderné zbrojení USA. Po dekádách úsilí o snížení počtu jaderných zbraní je tedy možné, že se role nukleárních zbraní pro obranu USA znovu posílí. Deník The New York Times uvádí, že názory Donalda Trampa mohou reagovat na Putinovo posilování ruských raketových systémů.

 

Demokratická kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová získala v listopadových volbách o téměř dva miliony a 900 tisíc hlasů víc než její republikánský protivník Donald Trump. Ten ovšem zvítězil kvůli tamnímu systému zastupitelů.  Nové přepočítání hlasů ukázalo, že z pěti dosavadních kandidátů, kteří v USA získali víc hlasů a nevyhráli, má Clintonová historicky největší rozdíl v počtu hlasů. Z odevzdaných hlasů získala Demokratka 48, zatímco Trump 46 procent voličů, vysvětluje slovenská Pravda.

 

Francouzská předsedkyně Národní Fronty Marine Le Penová postrádá sponzora prezidentské kampaně pro rok 2017, píše moskevský deník The Moscow Times. Agentura Bloomberg připomíná, že hlavním mecenášem její kampaně z roku 2014 byla První česko-ruská banka, která tehdy francouzské populistce na propagaci půjčila 11 milionů amerických dolarů. Firmě ovšem letos v červenci zrušila ruská Národní banka licenci.

 

Německá automobilka Volkswagen se podle amerického federálního soudce dohodla na zásadním odškodnění osmdesáti tisíc motoristů, kteří ve Spojených státech řídí diesely s třílitrovým obsahem motoru. Po emisním skandálu navrhl už tento týden německý výrobce americkým regulátorům pokutu jedné miliardy dolarů, odkoupení dvaceti tisíc vozů a opravu zbývajících 60 tisíc aut. Podrobnosti nového vypořádání nejsou zatím podle agentury Reuters známé.

 

Britská premiérka Theresa Mayová zklamala britskou královnu Alžbětu II., když jí při osobním setkání nijak nevysvětlila své další plány na uspořádání odchodu Británie z Evropské unie, píše londýnský deník The Times. Ministerská předsedkyně navštívila britskou královskou rodinu v jejím zimním skotském sídle Balmoral dodává list.

 

Na Slovensku začala chřipková sezóna, která zavírá školy a prodlužuje dětem prázdniny. Rostoucí počet onemocnění předčasně skončil vyučování na dvou školách v Bratislavě, na sedmi v Trnavském, deseti v Nitranském a jedenácti v Košickém kraji. Počet pacientů vzrostl o 23 procent, uvádí slovenská Pravda.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Trump chce podpořit jaderné zbrojení USA; Le Penová postrádá sponzora Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Alter Eko: Bude rok 2017 klidnější?

    Byznys ·

    Bouřlivý rok 2016 se pomalu blíží ke konci. Svět během něj zažil hned několik nepříliš příjemných situací od zpomalování čínské ekonomiky přes nízké ceny ropy po rozho…

  2. Basketbal pomáhá Nike na nohy

    Byznys ·

    Přední výrobce sportovního oblečení Nike vykázal lepší než očekávané zisky. K lepším výsledkům pomohlo zejména oživení oživení basketbalového byznysu firmy. Čtvrtletní…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.