Zahraniční tisk: Trest smrti podporuje čím dál méně Američanů; Trudeau do Bruselu přijede

Zahraniční média si všímají významného posunu v myšlení Američanů. Trest smrti podporuje o sedm procent méně amerických občanů než před rokem. Převahu mají nyní odpůrci, přitom v roce 1994 trest smrti podporovalo dokonce 80 % Američanů. Světová média si dále všímají, že kanadský premiér Justin Trudeau nezrušil svou návštěvu Bruselu. A to navzdory tomu, že obchodní dohodu CETA Evropské unie a Kanady zablokovala belgická opozice.

Prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás je od včerejška na oficiální návštěvě Turecka kvůli jednání s tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Turecko a Izrael se v současnosti chystají vzájemně jmenovat velvyslance, což je poslední krok k uklidnění bilaterálních vztahů. To bylo také jedním z hlavních cílů Abbásovy návštěvy v Turecku. Palestinský prezident v Turecku navštívil Atatürkovo mauzoleum, píše turecký deník Hürriyet Daily News.

 

Obchodní dohodu CETA Evropské unie a Kanady zablokovala belgická opozice, píše americký list Wall Street Journal. Parlament jednoho z belgických regionů totiž podepsání dohody o volném obchodu neodsouhlasil. Britský deník The Guardian upozorňuje, že podobná situace může nastat i v případě jednání Evropské unie s Velkou Británií o brexitu. Navzdory neúspěchu obchodní dohody CETA kanadský premiér Justin Trudeau svou návštěvu Bruselu, kde měl smlouvu tento čtvrtek podepsat, nezrušil.

 

Poté, co ve Francii včera začalo rušení uprchlického tábora v Calais, Velká Británie schválila přijetí několika set dalších dětí bez doprovodu. Podle britského deníku The Times Francie ostrovní království kritizovala za zpomalování a záměrné blokování procesu. Britská ministryně vnitra Amber Ruddová následně oznámila, že Velká Británie přijme o 200 dětských uprchlíků více. Portál francouzské rozhlasové stanice RFI dodává, že tábor zvaný Džungle ke konci prvního dne od začátku rušení opustilo 2318 migrantů. Rušení tábora bude pokračovat ještě zhruba týden.

 

Při atentátu v policejní škole u pákistánského města Kvéta v provincii Balúčistán v noci na dnešek zahynulo více než 60 lidí a více než 100 dalších bylo zraněno. K útoku se o několik hodin později přihlásila organizace Islámský stát, upřesňuje francouzský portál France 24. Tři ozbrojení sebevražední atentátníci se po několika hodinách střelby odpálili. V době útoku se v policejním výcvikovém zařízení nacházelo 700 lidí. Největší a nejchudší pákistánská provincie Balúčistán je častým cílem islamistického násilí.

 

Rusko tvrdí, že ruské a syrské letectvo v syrském Aleppu sedm dní na povstalce neútočí, přestože příměří vypršelo v sobotu. Organizace ochránců lidských práv však oponují, že nálety na východní Aleppo byly po skončení příměří obnoveny. Podle slovenského deníku Pravda bylo během příměří celodenně v provozu 6 humanitárních koridorů určených pro civilisty, kteří chtějí z Aleppa odejít. Distribuováno bylo také teplé jídlo a otevřena centra první pomoci.

 

Podle švýcarského listu Le Temps se v hluku americké prezidentské kampaně poněkud ztratil významný posun v myšlení Američanů. Méně než polovina občanů USA totiž podporuje trest smrti a 42 % jich je proti, což je ve srovnání s březnem loňského roku o 7 % méně. V roce 1994 trest smrti podporovalo dokonce 80 % Američanů a pouze 16 % jich bylo proti. Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová trest smrti schvaluje v nejvážnějších případech. Od roku 1976, kdy byl znovu zaveden, bylo v USA popraveno téměř 1500 lidí.

 

Americký deník USA Today publikuje výsledky studie americké pediatrické akademie, podle které by děti měly první rok spát ve stejné místnosti jako rodiče. Sníží se tím totiž riziko SIDS (náhlého úmrtí ve spánku) o více než 50 %. Novorozenci by měli spát na samostatném lůžku či v kočárku nejméně během prvního půlroku života, ideálně však v průběhu celého prvního roku. Děti by však neměly spát na měkkém povrchu jako pohovka nebo čalouněná křesla a v postýlce by neměly mít žádné deky, polštáře nebo plyšové hračky.

 

 

Zdroj: Zet

 

Zahraniční tisk: Trest smrti podporuje čím dál méně Američanů; Trudeau do Bruselu přijede Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Devět klíčových faktorů pro to mít práci snů

    Byznys ·

    Člověk žije jenom jednou. Proto by měl trpělivě přemýšlet nad svoji pracovní kariérou. V práci je totiž velkou část svého života a pravidelné očekávání konce směny se …

  2. Belgie dohodu s Kanadou nepodepíše

    Byznys ·

    Belgický premiér Charles Michel oznámil předsedovi unijních summitů Donaldu Tuskovi, že Belgie nyní nemůže podepsat unijní obchodní dohodu CETA s Kanadou. Michel to po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.