Zahraniční tisk: Útok v Manchesteru změnil britskou předvolební kampaň; odlesnění Amazonie

Světová média si všímají, že teroristický útok v Manchesteru z minulého týdne změnil britskou předvolební kampaň. Hlavním tématem už nejsou podmínky brexitu, ale bezpečnost. Zahraniční média píší o tom, že Brazílie má další plány na odlesnění Amazonie. Národní kongres totiž zrušil ochranné normy v nejohroženější oblasti a povolil extensivní zemědělství a kácení stromů. 

Minulý týden se nový francouzský prezident Emmanuel Macron setkal se svým americkým kolegou Donaldem Trumpem, dnes ho na zámku ve Versailles čeká schůzka s ruským lídrem Vladimirem Putinem. Francouzský týdeník Le Point píše, že na programu jednání je situace v Sýrii nebo na Ukrajině. Mladý, teprve devětatřicetiletý francouzský státník předpokládá, že dialog to bude náročný a bez jakýchkoli ústupků. V gratulaci ke zvolení Putin Macrona vyzval k překonání vzájemné nedůvěry, připomíná Le Point.

 

Teroristický útok v Manchesteru, který si minulý týden vyžádal 22 obětí, změnil britskou předvolební kampaň, míní americký portál abcNEWS. Ještě před týdnem byly volby předem rozhodnuté ve prospěch premiérky Theresy Mayové a britská veřejnost měla rozhodovat o podmínkách odchodu Velké Británie z Evropské unie. Nyní je však dominantním tématem bezpečnost a politické strany soupeří, která z nich nabídne Británii větší bezpečnost. Dějiny nicméně naznačují, že manchesterská tragédie by měla podpořit Theresu Mayovou.

 

Brazílie má další plány na odlesnění Amazonie, píše španělský deník El País. Národní kongres totiž zrušil ochranné normy v nejohroženější oblasti a povolil extensivní zemědělství a kácení stromů. V loňském roce intenzita těžby vzrostla o 30 %. V důsledku rozhodnutí tak Amazonie přijde o 480 tisíc hektarů lesa, tedy o více než čtvrtinu. Chráněná oblast deštného pralesa se tedy smrskne na 320 tisíc hektarů, což je o něco víc než dvojnásobek rozlohy měst Mexiko a Sao Paulo, varuje El País.

 

Slovenský deník Pravda s odvoláním na agenturu Bloomberg napsal, že euro může letos mít nejlepší rok tohoto desetiletí. Přestože se zdálo, že tento rok bude pro společnou evropskou měnu katastrofou, nyní směřuje ke svému rekordu za tuto dekádu. Tento týden se euro vůči dolaru dotklo nejvyšší úrovně za šest měsíců a má na to stát se v prvním půlroku nejvýkonnější měnou ve skupině desíti nejvyspělejších ekonomik G10.

 

Prezidenti Ruska a Turecka Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan během svého telefonického rozhovoru potvrdili své vzájemné přání prohloubit strategické partnerství mezi oběma zeměmi. Podle tureckého deníku Hürriyet Daily News Kreml v tiskovém prohlášení uvedl, že lídři diskutovali o zrušení vzájemných ekonomických omezení a o dalších projektech. Ankara a Moskva usilují o normalizaci bilaterálních vztahů, které narušilo sestřelení ruského bojového letadla Tureckem v listopadu 2015. Některá omezení nicméně zůstala zachování, například omezení dovozu rajčat z Turecka.

 

Severní Korea otestovala další balistickou raketu, všímá si francouzský deník Le Monde. Tento čin si vysloužil opět negativní reakci ze strany Rady bezpečnosti OSN, která Pchjongjangu pohrozila rozšířením sankcí. Raketu krátkého doletu v neděli zachytily americké radary v Tichomoří po dobu jejího šestiminutového letu, než spadla do Japonského moře. Americký ministr obrany James Mattis upozornil, že konflikt se Severní Koreou by pravděpodobně byl nejhorší možnou válkou a potenciální katastrofou, pokud se jej nepodaří vyřešit diplom atickou cestou.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že Německo a Evropa už nemohou spoléhat na Ameriku vedenou prezidentem Donaldem Trumpem. Evropané podle ní musí vzít svůj osud do vlastních rukou, udržovat přátelské vztahy se Spojenými státy i s Velkou Británií, stejně jako dobré sousedské vztahy s dalšími zeměmi včetně Ruska. Jak dále uvedl britský deník The Independent, podle Merkelové je tradiční západní spojenectví ohroženo novým americkým prezidentem a brexitem. Německá kancléřka takto reagovala na Trumpovo oznámení, že potřebuje čas na rozhodnutí, zda bude dále podporovat Pařížskou dohodu o omezení emisí.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Útok v Manchesteru změnil britskou předvolební kampaň; odlesnění Amazonie Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. BBC: KLDR odpálila třetí raketu ve třech týdnech

  Společnost ·

  Severní Korea odpálila balistickou raketu krátkého doletu. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service Jde o třetí úspěšný test během tří posledních týdnů. Podle poz…

 2. Macron přijme Putina ve Versailles

  Společnost ·

  Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes přijme hlavu ruského státu Vladimira Putina. Oba politici se setkají v paláci ve Versailles u příležitosti zahájení výstavy …

 3. KLDR testovala nový systém protivzdušné obrany

  Společnost ·

  Severní Korea v nedli oznámila, že provedla test nového systému protivzdušné obrany. Na zkoušku dohlížel osobně vůdce KLDR Kim Čong-un, který zároveň nařídil masovou v…

 4. Italský soud zrušil zákaz aplikace Uberu v zemi

  Byznys ·

  Římský soud zrušil svůj zákaz používání aplikace společnosti Uber pro alternativní taxislužbu Uber Black v Itálii. O zákazu soud rozhodl na počátku dubna kvůli žalobě …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.