Zahraniční tisk: Útok na cestující ve švýcarském vlaku; v Aleppu zahynuly desítky civilistů

Světová média píší o sobotním útoku na cestující ve švýcarském vlaku. Ten si vyžádal dva mrtvé včetně pachatele. Motiv činu zatím není znám. Podle švýcarské policie se pravděpodobně nejednalo o teroristický čin. Zahraniční média informují o tom, že v průběhů víkendu přišlo při bojích v Aleppu o život několik desítek civilistů. Ztráty na lidských životech mezi civilním obyvatelstvem se tak v provincii Aleppo během posledních dvou týdnů vyšplhaly na minimálně 327.

Někdy se zdá, že ani sám kandidát si není jistý, že chce vyhrát, píše v souvislosti s blížícími se americkými prezidentskými volbami slovenský deník SME. Ať už je to jakkoliv, není možné, že vaše kariéra je na tom hůře než současná kampaň Donalda Trumpa. Americký herec Robert de Niro o Donaldu Trumpovi v sobotu prohlásil, že je šílený. De Niro se tak přidal ke sprše kritiky, která se od známých osobností snesla na hlavu republikánského kandidáta. Nešlo o to, že by Donald Trump předtím pronesl něco obzvláště hloupého nebo urážlivého. Ve své kampani pouze trval na tom, že současný prezident USA Barack Obama a demokratická kandidátka na post příštího prezidenta USA Hillary Clintonová založili hnutí Islámský stát a měli by dostat uznání jako „nejdůležitější hráči“ této teroristické skupiny, informuje slovenský list.

 

Islamistická organizace Boko Haram zveřejnila videozáznam, na kterém je za maskovaným mužem se zbraní v ruce vidět přibližně padesát dívek, všímá si britský deník The Guardian. Pravděpodobně se jedná o část školaček, které byly v nigerijském Chiboku uneseny před více než dvěma lety. Muž na záznamu pronáší vzkaz určený nigerijské vládě. Militantní skupina, která zavraždila, znásilnila a unesla tisíce osob v severovýchodní části Nigérie podle videa propustí dívky z Chiboku pouze v případě, že vláda propustí uvězněné bojovníky hnutí Boko Haram. V dubnu 2014 bylo ze školy v Chiboku uneseno celkem 276 dívek, přičemž 217 z nich se stále pohřešuje, připomíná britský list.

 

Vláda v Ankaře zvyšuje tlak na Spojené státy americké v souvislosti s vydáním duchovního Fethullaha Gülena, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Turecké ministerstvo spravedlnosti předalo americkým úřadům žádost o zadržení duchovního Gülena. Turecký prezident Recep Erdogan totiž jeho osobu vnímá coby strůjce neúspěšného pokusu o vojenský státní převrat, ke kterému v Turecku před několika týdny došlo. V dokumentu určeném pro úřady USA je podle televizní stanice CNN Türk uvedeno deset různých skutkových podstat trestných činů, kterých se tento muž měl dopustit. Duchovní Gülen veškerá obvinění popírá, konstatuje švýcarský list.

 

V syrském Aleppu se i nadále bojuje, informuje americký deník New York Times. V průběhu víkendu bylo zabito několik desítek civilistů, což je vysoký počet obětí dokonce i pro město, které v poslední době zažívá intenzivní boje. Jen v sobotu tam podle Syrské observatoře pro lidská práva přišlo o život celkem 55 civilistů. Ztráty na lidských životech mezi civilním obyvatelstvem se tak v provincii Aleppo během posledních dvou týdnů vyšplhaly na minimálně 327, z čehož jednu třetinu tvoří ženy a děti, píše americký list.

 

Po sobotním útoku na cestující ve švýcarském vlaku zůstali dva mrtví – jedním z nich je sám sedmadvacetiletý pachatel, všímá si rakouský deník Der Standard. Čtyřiatřicetiletá žena, kterou útočník napadl nožem, podlehla včera svým zraněním. Pět dalších cestujících, včetně šestiletého dítěte, bylo vážně zraněno. Motiv činu zatím není znám. Podle švýcarské policie se pravděpodobně nejednalo o teroristický či politicky motivovaný čin, uzavírá rakouský list.

Zahraniční tisk: Útok na cestující ve švýcarském vlaku; v Aleppu zahynuly desítky civilistů Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Proces brexitu by mohl trvat déle, až do roku 2019

  Byznys ·

  Proces vystoupení Velké Británie z Evropské unie, k němuž se země rozhodla v červnovém referendu, možná bude trvat déle než se dosud předpokládalo. Uzavřít se může až …

 2. Británie zažívá po brexitu turistický boom

  Byznys ·

  Velká Británie zažívá díky poklesu libry po červnovém referendu o vystoupení země z Evropské unie příliv zahraničních turistů. Podle agentury Tourism Alliance se v čer…

 3. Čtrnáct zemí s nejlepší reputací na světě

  Společnost ·

  Výzkumná a poradenská společnost Reputation Institute vyhlásila žebříček zemí s nejlepší pověstí. Klíčové faktory, které v něm zohlednila se týkaly zejména kvality exp…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.