Zahraniční tisk: Téměř 50 % Američanů podporuje odvolání Trumpa; Jižní Korea a dialog s KLDR

Světová média dne 17. května informují o tom, že 48 procent amerických voličů podporuje odvolání prezidenta Donalda Trumpa. Pouze 43 % voličů se pak domnívá, že by prezident měl dokončit svůj čtyřletý mandát. Zahraniční tisk dále píše, že jihokorejské ministerstvo pro sjednocení uvedlo, že by uvítalo obnovení komunikace se Severní Koreou. 

Francouzský deník Le Figaro informuje o tom, že venezuelský prezident Nicolás Maduro již posedmé prodloužil o 60 dní stav ekonomické nouze, který v zemi platí od ledna 2016. Výjimečný stav Madurovi umožní omezit ústavní „záruky“ a přijímat zvláštní sociální, ekonomická, politická a soudní opatření. Proti Madurovi Venezuelané už od 1. dubna demonstrují. Při srážkách demonstrantů s policií zemřelo již 42 lidí a dalších nejméně 155 bylo uvězněno.

 

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení uvedlo, že by uvítalo obnovení komunikace se Severní Koreou. Souvisí to zřejmě s postojem nového jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, který hodlá vůči Pchjongjangu uplatňovat sankce i dialog. Pracovníci jihokorejských úřadů pravidelně navštěvují komunikační stanici v Pchanmundžomu na hranici s KLDR a kontrolují, zda se jim s KLDR podařilo navázat spojení, dodává slovenský deník Pravda.

 

Turecký prezident Recep Tayip Erdogan se v úter sešel se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Podle britského deníku The Times bylo cílem Erdoganovy návštěvy přesvědčit Trumpa, aby do Turecka vydal islámského duchovního Fethullaha Gülena, kterého Erdogan viní ze zorganizování nezdařeného puče vloni v červenci. Spolu s tureckým prezidentem bylo součástí delegace také pět ministrů a Erdoganův švagr Berat Albayrak, který by se mohl stát jeho nástupcem.

 

Mexičtí novináři protestují proti vraždě svých kolegů, požadují spravedlnost a záruky pro svobodné vykonávání své práce, všímá si španělský deník El País. Podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI od začátku letošního roku zemřelo násilnou smrtí v souvislosti s výkonem svého povolání už sedm mexických novinářů. Naposledy byl v úterý zavražděn Javier Valdez, korespondent celostátního deníku La Jornada.

 

Podle britského deníku The Guardian americký prezident Donald Trump připustil, že poskytl Rusku informace týkající se terorismu, zároveň však tvrdí, že na to má plné právo. Trump tak reagoval na zprávy v médiích, že při schůzce s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem prozradil „vysoce utajované“ skutečnosti o hrozbě ISIS.

 

Američtí těžaři v západním Texasu budou sabotovat jakoukoli dohodu zemí OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) a Ruska, která by zvýšila ceny ropy, píše americký portál CNBC. Rusko chce pomocí nové dohody o snížení produkce cenu ropy dostat na 60 dolarů za barel či více. Podle analytiků by dohoda prosazovaná Ruskem a Saúdskou Arábií mohla pomoci urychlit vyrovnání trhu s ropnými produkty.

 

Americký magazín Newsweek píše, že 48 % amerických voličů podporuje odvolání Donalda Trumpa. Pouze 43 % voličů se domnívá, že by prezident měl dokončit svůj čtyřletý mandát, což je o 2 % méně, než je voličů s opačným názorem. Výsledky ankety veřejného mínění odrážejí zklamání amerických voličů, z nichž někteří Trumpovo zvolení prezidentem Spojených států litují. Jak upřesňuje magazín, 10 % Trumpových voličů by nyní vidělo v prezidentském křesle raději bývalou ministryni zahraničí Hilary Clintonovou.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Téměř 50 % Američanů podporuje odvolání Trumpa; Jižní Korea a dialog s KLDR Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Brněnské traktory Zetor vstupují na ruský trh

    Byznys ·

    Brněnská firma Zetor tractors vstupuje na ruský trh. Naváže tak spolupráci se společností Kovrov Electromechanical Plant (KEMP) působící východně od Moskvy. Tam bude b…

  2. BBC: Trump vyzradil Lavrovovi tajné informace o IS

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump podle informací deníku Washington Post vyzradil ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi přísně tajnou informaci spojenou s radikál…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.