Zahraniční tisk: Třetina běženců přicházejících do Řecka jsou děti; experiment jaderné fůze

Světová média dne 3. února píší o tom, že údaje organizace UNICEF poukazují na to, že třetina běženců přicházejících do Evropy jsou děti. Zahraniční tisk si dále všímá plánovaného experimentu jaderné fúze, který chystají němečtí vědci v Institutu Maxe Plancka v Greifswaldu za účasti německé kancléřky Angely Merkelové.

Němečtí vědci v Institutu Maxe Plancka v Greifswaldu za účasti německé kancléřky Angely Merkelové provedou experiment jaderné fúze, píše britský deník The Guardian. Cílem experimentu je výzkum čistého a bezpečného zdroje jaderné energie, jehož podstatou je spojení atomů za extrémně vysokých teplot. Při tomto procesu se uvolní velké množství energie. Vědci vstříknou malé množství vodíku do speciálního zařízení, které následně zahřejí, až se z plynu stane plazma a dojde k napodobení podmínek a dějů uvnitř slunce.

 

Virus zika se objevil i v Severní Americe, informuje o tom deník USA Today, podle kterého jsou hlášeny další 4 případy výskytu viru v Texasu a na Floridě. Jeden z pacientů se nakazil sexuálním kontaktem s nakaženou osobou. Virus je nebezpečný zejména pro těhotné ženy, protože způsobuje vrozené vývojové vady plodu. U ostatních osob je průběh onemocnění mírný. Kvůli rychlému šíření viru zika po celém světě už Světová zdravotnická organizace vyhlásila stav ohrožení.

 

Letadlo mířící ze somálské metropole Mogadišu do sousedního Džíbútí muselo včera po výbuchu bomby na palubě nouzově přistát. Při explozi, jejíž příčina podle francouzského deníku Le Figaro není známa, zemřel jeden člověk a další dva byli zraněni. Výbuch zanechal v trupu letadla těsně pod křídlem díru o průměru přibližně jednoho metru. Letoun s 60 osobami na palubě patřil somálské letecké společnosti Daalo Airlines.

 

Ukrajinský ministr hospodářství Aivaras Abromavicius ve středu podal návrh na svou demisi, všímá si slovenský deník Pravda. Abromavicius svůj krok zdůvodnil tím, že je frustrovaný z blokování hlavních vládních reforem v parlamentu, a dále podle deníku Pravda řekl, že spolu se svým týmem nechce zakrývat korupci. V ukrajinské společnosti narůstá nespokojenost s prozápadní vládou, která nenaplnila svoje služby v boji proti korupci. Pomalé tempo změn na Ukrajině znepokojuje i Spojené státy a Evropskou unii, které jsou jejími spojenci.

 

Irský předseda vlády Enda Kenny podle tiskové agentury Reuters oznámil svůj úmysl rozpustit parlament. V Irsku by se tak v únoru měly konat všeobecné volby. Podle amerického serveru International Business Times Kenny požádá o povolení rozpuštění parlamentu prezidenta Michaela D. Higginse. Dolní sněmovna parlamentu tak začne opět pracovat v březnu, až bude vytvořena nová vláda.

 

Opuštění schengenského prostoru by Francii stálo 10 miliard euro, míní francouzský deník Le Monde. Kvůli zvýšenému počtu migrantů, kteří riskují své životy na cestě do Evropy přes Středozemní moře, se zavření prostoru volného pohybu v rámci Evropy stalo téměř reálnou situací. Současný systém evidentně nefunguje a je pravděpodobné zavedení kontrol na některých vnitřních hranicích Evropské unie. Tuto možnost podle Le Monde prosazuje hlavně Německo, které tak usiluje o kontrolu svých hranic s Rakouskem. Francie kontroly na hranicích země zavedla v rámci protiteroristických opatření po listopadových útocích v Paříži.

 

Z údajů organizace UNICEF, které cituje britský deník The Daily Telegraph, vyplynulo, že třetina běženců přicházejících do Řecka jsou děti. Poprvé od začátku migrační krize v Evropě počet žen a dětí vydávajících se na nebezpečnou cestu z Turecka do Řecka, kteří překračují hranici Řecka a Makedonie, dokonce převyšuje počet mužů. Evropa stále hledá řešení, jak se vyrovnat s největším pohybem osob od dob druhé světové války. Své domovy totiž kvůli válce, chudobě a násilí loni opustilo více než milion lidí, upozorňuje The Daily Telegraph.

 

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Třetina běženců přicházejících do Řecka jsou děti; experiment jaderné fůze Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.