Zahraniční tisk: Teroristický útok na Velkou Británii je podle Parkera nevyhnutelný

Světová média si všímají vyjádření šéfa britské zpravodajské služby Andrewa Parkera. Podle něj je teroristický útok na Velkou Británii je nevyhnutelný. Británie v posledních třech letech odhalila a zneškodnila 12 teroristických spiknutí. To je nejvíce za posledních 33 let. Světová média se dále věnují intenzivním bojům v Mosulu proti Islámskému státu. Irácké jednotky zde získaly pod kontrolu místní státní televizní budovou. 

Iráckým vojákům se po dvou týdnech intenzivních bojů podařilo poprvé od roku 2014 proniknout do východní oblasti Mosulu. Bitva o nejdůležitější pevnost Islámského státu však zdaleka nekončí a koaliční síly budou muset čelit bojům v ulicích a v zaminovaném terénu, upozorňuje britský deník The Guardian. Speciální jednotky získaly také kontrolu nad místní státní televizní budovou. Jako první bude zřejmě osvobozena východní část Mosulu, kde se pravděpodobně nachází 5-6 tisíc bojovníků ISIS.

 

Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgy v současnosti se syrskými rebely nelze vyjednávat a mírové rozhovory jsou tak nemožné. Západní země obvinil, že podporováním umírněné opozice bojující proti vládnoucímu režimu Bašára Asada zároveň podporují teroristy. Portál Deutsche Welle napsal, že radikálové v severosyrském Aleppu denně postříleli desítky civilistů, kteří se pokoušeli přiblížit k humanitárnímu koridoru během rusko-syrské pauzy v útocích.

 

Šéf britské zpravodajské služby Andrew Parker se domnívá, že teroristický útok na Velkou Británii je nevyhnutelný a ruská agrese představuje vážnou hrozbu britské národní bezpečnosti. Británie v posledních třech letech odhalila a zneškodnila 12 teroristických spiknutí, což je nejvíce za posledních 33 let. Podle Parkera je problémem Británie zejména islámský extrémismus a teroristické útoky, radikálové v Severním Irsku a ruská propaganda, špionáž či kyberútoky, kterými Rusko rozšiřuje svůj vliv a moc v západních zemích, dodává americký portál International Business Times.

 

Mluvčí francouzské vlády dnes řekl, že převoz 1500 uprchlických dětí, které cestují samy a prozatím zůstaly v provizorním přijímacím středisku ve francouzském Calais, skončí na konci tohoto týdne. Francouzský deník Le Figaro upřesnil, že děti do jejich nového bydliště na různých místech Francie přepraví 70 autobusů. O převozu dětí z uprchlického tábora nechvalně přezdívaného jako džungle v Calais do Velké Británie se zatím neuvažuje.

 

Americký portál CNBC napsal, že guvernér Norské centrální banky je optimistický, pokud jde o ekonomické dopady rozhodnutí Velké Británie opustit Evropskou unii. Vývoj mezinárodní politické situace, jako například výsledek referenda o brexitu či nadcházející prezidentské volby ve Spojených státech, by měl měnovou politiku Norské centrální banky ovlivnit pouze minimálně. Banka ponechala úrokové sazby minulý týden beze změny navzdory obavám z rostoucích cen domů.

 

Portál francouzské rozhlasové stanice RFI již potřetí dnešní den připomíná jako mezinárodní den ukončení beztrestnosti za zločiny proti novinářům. Děje se tak na památku kolegů redakce Ghislaine Dupontové a Clauda Verlona, kteří byli v roce 2013 zavražděni v Kidalu v Mali. 2. listopad byl proto vyhlášen památkou na počest všech pracovníků s informacemi, kteří riskují svůj život při výkonu práce.

 

Švédská automobilka Volvo prohlubuje spolupráci s čínskou mateřskou společností Zhejiang Geely Holding Group, všímá si slovenský deník Pravda. Obě firmy již brzy začnou vyrábět auta ve společném montážním závodě v Číně. Tato vozidla budou určena nejen pro domácí trh, ale i pro vývoz. Volvo se chystá z Číny vytvořit své globální výrobní a vývozní centrum. Automobilka má v Číně již tři montážní závody. Volvo se také vyrábí ve Švédsku a Belgii a nový závod se staví v Jižní Karolíně ve Spojených státech.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Teroristický útok na Velkou Británii je podle Parkera nevyhnutelný Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Jak se Airbus stal létající legendou

  Byznys ·

  Evropský výrobce letadel Airbus minulý měsíc překročil významný milník. Singapurským aerolinkám dodal své 10 000. letadlo. Je to o to impozantnější, když letos slaví j…

 2. Kolik vědy se vejde do tří minut?

  ·

  Věda potřebuje neustále nové talenty. Jednou z cest, jak pro ni mladé lidi nadchnout, je skrze její popularizaci. Prostředkem, který jde tomuto trendu naproti, jsou na…

 3. BBC: Čína představila svou novou stíhačku J-20

  Společnost ·

  Čína poprvé veřejně představila svou novou stíhačku J-20. Stroj s dlouhým doletem a schopností vyhnout se radarům armáda představila na letecké show v jihočínském měst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.