Zahraniční tisk: Teroristé jsou v Sýrii na ústupu; Zeman nechce vyznamenat Gabčíka a Kubiše

Podle syrského prezidenta Bašára Asada jsou teroristé v Sýrii na ústupu, píší světová média. Syrská armáda postoupila na mnoha frontách a vojenská situace v Sýrii se podle Asada zlepšila. Zahraniční média si všímají, že slovenský prezident Andrej Kiska navrhl české hlavě státu Miloši Zemanovi, aby společně vyznamenali Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří spáchali atentát na Reinharda Heydricha. Pražský hrad iniciativu odmítl, důvody přitom nesdělil.

Francouzský deník Le Figaro píše, že místopředseda strany Národní fronty požádal, aby se Francie přidala ke třem státům Perského zálivu (Saúdské Arábii, Bahrajnu a Spojeným arabským emirátům) a Egyptu a přerušila styky s Katarem. Ten totiž viní z podpory terorismu, teroristických skupin a destabilizace regionu. Národní fronta považuje Katar za nebezpečný a tvrdí, že je třeba ho zahrnout v rámci boje proti islámskému terorismu.

 

Americký magazín Newsweek se domnívá, že prezident Donald Trump chce svou reakcí způsobit ve Spojených státech podobný teroristický útok jako v Londýně, kde v sobotu v noci zemřelo 7 lidí a 48 bylo zraněných. Komentář amerického prezidenta na Twitteru totiž vyvolal reakce na sociálních médiích. Trump v něm tvrdí, že v USA aktuálně neprobíhá debata o zbraních právě proto, že teroristé použili nože a automobil.

 

Francouzský astronaut Thomas Pesquet, který se v pátek vrátil z více než půlročního pobytu ve vesmíru, se podle slov lékařky těší dobrému zdraví. Jeho adaptace proběhla rychle. Astronaut bude nyní po dobu tří týdnů podrobně lékařsky vyšetřován. Zdravotníci budou zjišťovat zejména funkci jeho srdce, svalů, kostí, nervové soustavy a očí. Budou například zkoumat také jeho sítnici metodou nukleární magnetické rezonance, upřesňuje francouzský týdeník Le Point.

 

Slovenský prezident Andrej Kiska navrhl české hlavě státu Miloši Zemanovi, aby společně vyznamenali výsadkáře Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří v roce 1942 za pomoci dalších členů odboje spáchali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Slovenský deník Pravda s odvoláním na informace českého týdeníku Respekt napsal, že obě strany na toto téma jednaly hned dvakrát, Pražský hrad však nakonec odmítl.

 

Čeho je moc, toho je příliš, řekla britská premiérka Theresa Mayová v souvislosti se sobotním teroristickým útokem v Londýně a vyzvala k ukončení tolerance extrémismu. Atentáty, které byly v Británii spáchány během několika posledních týdnů, si žádají tvrdší reakci. Přestože nejnovější tři útoky spolu nesouvisely, svědčí o novém trendu – terorismus plodí terorismus a džihádisté opakují ty nejkrutější způsoby útoků, napsal britský deník The Times.

 

Francouzský prezident Emmanuel Macron opět požádal Ankaru, aby okamžitě propustila francouzského novináře, který Turecko zatklo téměř před měsícem, všímá si turecký deník Hürriyet Daily News. Šestatřicetiletý Mathias Depardon byl zadržen v jihovýchodní provincii Batman při fotografování pro magazín National Geographic 8. května. Turecké úřady tvrdí, že Depardon prováděl propagandu pro teroristickou skupinu Kurdská strana pracujících.

 

Syrský prezident Bašár Asad řekl v souvislosti se syrským konfliktem, že to nejhorší je již minulostí a teroristé jsou na ústupu, píše ruský portál Russia Today. Syrská armáda postoupila na mnoha frontách a vojenská situace v Sýrii se zlepšila. Podle syrského prezidenta Asada je prioritou regionu odstranění islamistické ideologie. Asad uznal, že předválečná syrská společnost nebyla bez chyb. Domnívá se však, že konflikt, k němuž tyto chyby přispěly, by nebyl možný bez kontinuální zahraniční podpory.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Teroristé jsou v Sýrii na ústupu; Zeman nechce vyznamenat Gabčíka a Kubiše Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. BBC: Donald Trump kritizoval londýnského starostu

  Společnost ·

  Londýnského starostu Sadiqa Khana po teroristických útocích kritizoval americký prezident Donald Trump. Khan podle Trumpa situaci podceňoval, protože Londýňanům tvrdil…

 2. Černá Hora dnes oficiálně vstoupí do NATO

  Společnost ·

  Černá Hora se dnes slavnostním uložením přístupových dokumentů na americkém ministerstvu zahraničí oficiálně stane 29. členem Severoatlantické aliance (NATO). Ceremoni…

 3. Začal boj o osvobození Rakky od IS

  Společnost ·

  Operace s cílem osvobodit město Rakka, které je baštou Islámského státu (IS) v Sýrii, už začala. Turecko o tom informovaly Spojené státy, oznámil dnes turecký premiér …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.