Zahraniční tisk: Teroristé údajně neměli v úmyslu zaútočit na belgické hlavní město

Zahraniční média píší 12. dubna o tom, že skupina teroristů z Bruselu plánovala útoky během mistrovství Evropy ve fotbale, které se letos ve Francii. Podle jednoho ze zadržených džihádistů skupina nikdy neměla v úmyslu zaútočit na Brusel. Světová média si dále všímají toho, že Finsko zpřísňuje kontroly na dvou svých hraničních přechodech s Ruskem. Skandinávská země má obavy z možné nové migrační trasy.

Přesýpací písky Blízkého východu, tak svůj dnešní komentář nazval slovenský deník SME. Saúdská Arábie přehodnotila své spojenectví s Libanonem, který pro ni není tak významným spojencem jako Jemen nebo Sýrie. Neustálá transformace Blízkého východu si od místních velmocí vyžaduje flexibilitu a pohotovost. Královská rodina Saúdů investuje do silných přátel a opouští slabá místa v řetězci spojenců. Saúdská Arábie se nyní rozhodla stáhnout se z jedné z front, kde v pozadí bojovala o vliv se svým největším regionálním soupeřem – šíitským Íránem. Obě velmoci si měří síly zejména v Sýrii nebo v Jemenu, a proto rozhodnutí Saúdů ponechat Libanon napospas Íránu a jejich klientovi, hnutí Hizballáh, analytiky překvapilo, míní slovenský list.

 

Bruselská teroristická buňka plánovala útoky během mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2016, informuje britský deník The Guardian. Džihádistická skupina údajně nikdy neměla v úmyslu zaútočit na belgické hlavní město – plánovala totiž letos v létě útok ve Francii. Belgickým vyšetřovatelům to řekl Mohamed Abrini, který byl v pátek zatčen v souvislosti s březnovými teroristickými útoky, ke kterým došlo v Bruselu.

 

Heinz Fischer absolvoval svou poslední zahraniční státní návštěvu ve funkci rakouského spolkového prezidenta, informuje rakouský deník Der Standard. Na státní návštěvu do České republiky se vydal netradičně vlakem a se svým českým protějškem Milošem Zemanem včera ve středočeském Stochově odhalili pamětní desku. Pamětní deska připomíná setkání jejich předchůdců, a to Michaela Hainische a Tomáše Garrigua Masaryka, které se uskutečnilo 16. prosince 1921, připomíná rakouský list.

 

Ministr zahraničních věcí USA John Kerry se včera v Hirošimě zúčastnil vzpomínkového aktu za oběti amerického atomového útoku, ke kterému došlo před 71 lety, všímá si mezinárodní deník International New York Times. John Kerry se tak stal nejvýše postaveným představitelem vlády Spojených států amerických, který navštívil místo, kde došlo k jednomu z nejničivějších činů druhé světové války, konstatuje list.

 

Finsko zpřísňuje kontroly na hranici s Arktidou, píše švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Z obav před možnou novou migrační trasou zpřísnilo Finsko kontroly na dvou svých hraničních přechodech s Ruskem. Mluvčí finského hraničního úřadu včera oznámila, že dotčené hraniční přechody budou otevřené pouze pro občany Finska, Ruska, jakož i Běloruska a pro jejich rodiny. Na tomto opatření se spolu v březnu dohodli ruský a finský prezident a mělo by být v platnosti po dobu šesti měsíců.

Zahraniční tisk: Teroristé údajně neměli v úmyslu zaútočit na belgické hlavní město Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.