Zahraniční tisk: Terorismus se stal běžným; Thajsko schválilo zákon o kontrolách internetu

Zahraniční média bilancují události letošního roku a konstatují, že se terorismus zařadil mezi běžné záležitosti. Reagují tak na tři pondělní útoky, které se udály téměř ve stejnou dobu na dvou opačných koncích Evropy.S větová média dále informují o tom, že thajský parlament schválil zákon o kontrolách internetu. V rámci jeho hrozí těm uživatelům, kteří budou publikovat nepřesné nebo zkreslené údaje i trest odnětí svobody.

Německá policie pátrá po Tunisanovi, jehož doklady byly nalezeny v kamionu, kterým v pondělí zatím neznámý pachatel usmrtil 12 lidí na vánočním trhu v Berlíně. Německé deníky uvádějí, že muž ve věku 21 či 23 let používá tři různé identity. Doklady nalezené v kamionu německé úřady dávají migrantům, jejichž žádost o azyl byla zamítnuta, ale nebyli vyhoštěni, dodává francouzský deník Le Figaro.

 

Britský deník The Times píše, že Skotsko chce následovat takzvaný norský model a zůstat součástí jednotného trhu navzdory odchodu Velké Británie z Evropské unie. Podle skotské premiérky Nicoly Sturgeonové je přístup na jednotný trh zásadním bodem jednání s Evropskou unií, a pokud ostrovní království po brexitu přístup na jednotný evropský trh mít nebude, bude Skotsko usilovat o vlastní dohodu.

 

Turecko a Moskva budou pokračovat ve společném hledání řešení syrské krize a bojovat proti terorismu. Vražda ruského velvyslance v Turecku Andreje Karlova jejich bilaterální vztahy neovlivní, píše britský deník The Guardian. Shodli se na tom ministři zahraničí Ruska, Turecka a Íránu včerejším na jednání v Moskvě. Turecko označilo útočníka za stoupence hnutí Fethullaha Güllena, kněze žijícího ve Spojených státech, který je považován za strůjce červencového pokusu o státní převrat v Turecku.

 

V souvislosti s pondělním teroristickým útokem na berlínském vánočním trhu v Německu sílí hlasy po přehodnocení migrační politiky Angely Merkelové, všímá si ruský portál Russia Today. Tento názor sdílí i bavorský premiér a spojenec německé kancléřky Horst Seehofer. Také bývalý bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann požaduje diskusi o rizicích spojených s přijímáním uprchlíků. Řada spolkových zemí zvýšila protiteroristická opatření.

 

Americký deník The New York Times bilancuje události letošního roku a konstatuje, že se terorismus zařadil mezi běžné záležitosti. Teroristický útok v Berlíně a zastřelení ruského velvyslance v Turecku se událo téměř ve stejnou dobu na dvou opačných koncích Evropy. Válka na Blízkém východě doslova metastázuje napříč Evropou, odolává světovým snahám o ukončení, šíří se terorismus – a to vše nahrává pravicovým politickým hnutím.

 

Bývalý francouzský premiér Manuel Valls, který se vzdal své funkce, aby mohl kandidovat v prezidentských volbách v roce 2017, chce zvýšit francouzský státní rozpočet na protiteroristickou obranu Francie o 2 % HDP. Podle francouzského magazínu Le Point stejný názor zastává i generální štáb francouzské armády. Bývalý francouzský premiér Francii varuje, že je třeba se připravit na dlouhou válku. V roce 2025 tak Valls plánuje státní výdaje na obranu ve výši 40 miliard euro.

 

Thajský parlament schválil zákon o kontrolách internetu. Portál francouzské rozhlasové stanice RFI dále uvedl, že petici proti tomuto zákonu podepsalo 360 tisíc Thajců. Parlament jmenovaný vojenskou juntou však petici ignoroval. Zákon zvyšuje pravomoci úřadů. Uživatelům internetu, kteří podle úřadů porušují veřejný pořádek, dokonce hrozí i trest odnětí svobody, například pět let ve vězení za publikování nepřesných nebo zkreslených údajů.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Terorismus se stal běžným; Thajsko schválilo zákon o kontrolách internetu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Alter Eko: Bude rok 2017 klidnější?

  Byznys ·

  Bouřlivý rok 2016 se pomalu blíží ke konci. Svět během něj zažil hned několik nepříliš příjemných situací od zpomalování čínské ekonomiky přes nízké ceny ropy po rozho…

 2. Basketbal pomáhá Nike na nohy

  Byznys ·

  Přední výrobce sportovního oblečení Nike vykázal lepší než očekávané zisky. K lepším výsledkům pomohlo zejména oživení oživení basketbalového byznysu firmy. Čtvrtletní…

 3. Kuba se dočká internetového připojení

  Společnost ·

  Kubánská vláda oznámila, že v havanských soukromých domech umožní dvouměsíční zkušební režim internetového připojení. Státem vedená telekomunikační společnost ETECSA p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.