Zahraniční tisk: Teror v Bagdádu; Severní Irsko se obává útoku irských teroristů

Zahraniční média píší o dalších teroristických útocích v iráckém hlavním městě Bagdád. Po včerejší explozi na tržišti došlo dnes v metropoli k dalším dvěma výbuchům. Celkem přišlo o život nejméně 93 lidí. Útoků ze strany irských republikánských teroristů se obává i britské Severní Irsko. Podle světových médií zde zvýšily britské tajné služby úroveň rizika terorismu z mírné hrozby na značnou.

Dva kusy letadla nalezené v březnu na plážích Mauriciu a Jihoafrické republiky téměř jistě pocházejí ze zmizelého letu MH370, píše americký magazín Newsweek. Celkem bylo zatím nalezeno pět trosek. Stroj na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu zmizel 8. března 2014 s 239 lidmi na palubě. Letoun pravděpodobně spadl do moře, ale malajské ani australské úřady ho zatím nenašly.

 

Brazilští senátoři včera debatovali o obvinění prezidentky Dilmy Rousseffové. Při následném hlasování se většicha z nich vyjádřila pro pokračování procesu, který již trvá několik měsíců. Prezidentka se tak dočasně musí vzdát svých funkcí po dobu soudního procesu. Senát a jeho výbory během této doby budou nadále fungovat obvyklým způsobem. Jak uvedl portál americké televizní stanice CNN, v hlavním městě Brasílii i v dalších městech lidé demonstrovali pro i proti řízení proti Rousseffové.

 

Po včerejší explozi na tržišti v iráckém hlavním městě Bagdádu, v jejímž důsledku zemřelo 68 lidí, došlo k dalším dvěma bombovým útokům. Jak upozorňuje britský portál Epoch Times, celkový počet obětí se tak vyšplhal na 93. Ke všem třem atentátům se přihlásila organizace Islámský stát. Americký deník USA Today s odvoláním na americkou armádu uvedl, že vzrůstající frekvence útoků Islámského státu je zoufalou snahou o odvrácení série porážek ze strany irácké armády a koalice vedené Spojenými státy. Islámský stát chce pravděpodobně docílit, aby irácká armáda zaměřila hlavní pozornost na obranu hlavního města.

 

Britské tajné služby se obávají možnosti útoku irských republikánských teroristů, píše britský deník The Times. Včera totiž zvýšily úroveň rizika terorismu ze Severního Irska z mírné hrozby na značnou. Britská ministryně vnitra Theresa May veřejnost nicméně ujistila, že již spolupracuje s policií a ostatními příslušnými úřady při zajišťování odpovídajících bezpečnostních opatření. Ke zvýšení úrovně hrozby přispěla také vyšší míra násilí během oslav stého výročí Velikonočního povstání proti britské nadvládě v Irsku. V posledních měsících stoupá také aktivita Nové IRA, doplňuje britský deník Daily Mail.

 

Francouzský deník Le Figaro informuje, že odbory francouzských státních drah SNCF vyzývají ke stávce železničářů za lepší pracovní podmínky. Stávkovat by se mělo začít od příští středy a čtvrtka a stávka se může opakovat i další týden. Jde již o třetí stávku od začátku letošního března, ale zatímco ty předchozí trvaly 24 hodin, tato bude 48hodinová.

 

Evropa mění pravidla, aby přitáhla zahraniční studenty a vědce a stala se globálním centrem vzdělávání, všímá si francouzský deník Le Monde. Evropský parlament ve středu schválil směrnici, která umožní studentům a vědcům zůstat v dané zemi osmadvacítky nejméně devět měsíců po ukončení studií nebo po vypršení smlouvy. Cílem je, aby si absolventi našli práci nebo zahájili vlastní podnikání v zemi studia. Směrnice se tak snaží zabránit, aby mladé mozky opouštěly Evropu ihned po ukončení studií a nabyté vědomosti využívali na jiných trzích, například ve Spojených státech nebo v Kanadě.

 

Na Slovensku bylo vloni 640 tisíc lidí ohroženo chudobou. Podle slovenského deníku Pravda jde nicméně o pozitivní trend v podobě poklesu o 0,3 % oproti roku 2014. Nejvíce chudoba ohrožuje nezaměstnané, vícečlenné domácnosti se třemi a více závislými dětmi a osamělé rodiče s nejméně jedním dítětem. Indikátor míry rizika chudoby se pro jednotlivé země počítá ve vztahu k jejich národním hranicím chudoby.

Zahraniční tisk: Teror v Bagdádu; Severní Irsko se obává útoku irských teroristů Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.