Zahraniční tisk: Syrští rebelové se zúčastní mírových jednání; Čína hájí globalizaci

Zahraniční média si všímají, že syrští rebelové souhlasí s účastí na mírových rozhovorech zprostředkovaných Ruskem a Tureckem. Ty začnou příští týden v Astaně. Byl na ně pozván i zástupce nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Světová média dále píší o tom, že podle čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nelze z nezaměstnanost, migrace nebo finanční krize vinit globalizaci. Na světovém ekonomickém fóru vyzval k „vyvážení“ globalizace, jejímu posílení a větší udržitelnosti.

Britský deník The Guardian píše, že syrští rebelové souhlasí s účastí příští týden na mírových rozhovorech zprostředkovaných Ruskem a Tureckem v Kazachstánu. Jednání, které začne v Astaně 23. ledna, se zúčastní zástupci syrské opozice i režimu prezidenta Bašára Asada, Ruska, Turecka a Íránu. Pozván byl také zástupce nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vyjednávač opozice a zástupce povstalecké skupiny Džajš Islám Muhammad Allúš projevil vůli tu to sérii trestných činů ukončit.

 

Turecký deník Hürriyet Daily News píše, že turecká policie včera zatkla Abdulkadira Mašaripova. Stalo se tak v souvislosti s novoroční střelbou v istanbulském klubu Reina, při které bylo zabito 39 lidí a desítky dalších byly zraněny. Mašaripov se narodil v roce 1983 v Uzbekistánu, na území Turecka se dostal ilegálně v lednu 2016. Vojenský výcvik absolvoval v Afghánistánu. Mašaripov se u výslechu k činu přiznal.

 

Čínský prezident Si Ťin-pching na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu vyzval svět k „vyvážení“ globalizace, jejímu posílení a větší udržitelnosti, píše francouzský magazín Courrier International. Čína přitom chce v reakci na izolacionistickou politiku nové administrativy Spojených států prosazovat volný obchod, připomíná magazín. Podle čínského prezidenta ze světových problémů, jako je nezaměstnanost, migrace nebo finanční krize z roku 2008, nelze globalizaci vinit a jakýkoli pokus o zastavení výměny kapitálu, technologií a výrobků mezi světovými zeměmi je nejen nemožný, ale i v rozporu s dějinami, dodává francouzský týdeník Le Point.

 

Americký ministr zahraničí John Kerry včera řekl, že Trumpovo označení uprchlické politiky německé kancléřky Angely Merkelové za katastrofickou chybu, je nevhodné. Donald Trump složí prezidentskou přísahu již tento pátek, připomíná americký magazín Newsweek. V rozhovoru pro deníky Bild a Times of London řekl, že německou kancléřku respektuje, avšak kritizoval její uprchlický postoj, který umožnil více než milionu migrantů přijít do Německa. Na rozdíl od Donalda Trumpa se Kerry domnívá, že Angela Merkelová byla velmi odvážná.

 

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov popřel zprávy, že se Vladimir Putin má setkat s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem v islandském hlavním městě Reykjavíku. Peskov nicméně připustil, že ruský prezident pogratuluje svému americkému protějšku ke slavnostní inauguraci, a to v souladu s obvyklým protokolem, avšak jejich další dialog bude záviset pouze na nich samotných, dodává ruský deník The Moscow Times.

 

Po pádu vlády se Severní Irsko chystá začátkem března na předčasné volby. Vláda Severního Irska se totiž po rezignaci místopředsedy vlády Martina McGuinnesse zhroutila a McGuinnessova Irská republikánská strana Sinn Féin se v sedmidenní lhůtě nedohodla s Demokratickou unionistickou stranou. Ke krizi podle portálu Politico.eu přispěla politická debata o obnovitelné energii, která však poukázala na hluboké rozpory mezi těmito dvěma stranami.

 

Po téměř třech letech bylo dnes bez úspěchu ukončeno pátrání po troskách letadla společnosti Malaysia Airlines MN370, které v březnu 2014 zmizelo na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu s 239 cestujícími na palubě. Informuje o tom slovenský deník Pravda, který dále upřesňuje, že pátrací plavidlo dokončilo prohledávání mořského dna ve vymezené oblasti Indického oceánu, aniž by trosky letadla objevilo. Rodiny pasažérů označily konec pátrací akce za nezodpovědný krok, který je třeba ještě přehodnotit.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Syrští rebelové se zúčastní mírových jednání; Čína hájí globalizaci Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. BBC: Demokratický bojkot Trumpovy inaugurace roste

    Společnost ·

    Počet amerických Kongresmanů z řad demokratů, kteří budu bojkotovat inauguraci nového prezidenta Donalda Trumpa, vystoupal na 26. Mnozí z nich jako důvod uvedli nedávn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.