Zahraniční tisk: Syřané prchají před obklíčením Aleppa; Němci přestávají důvěřovat médiím

Světová média dne 5. února píší o tom, že další desítky tisíc běženců prchají před obklíčením syrského Aleppa. Krize v druhém největším syrském městě se prohlubuje poté, co vládní jednotky prezidenta Bašára Asada jej začaly s pomocí ruských náletů izolovat. Média si dále všímají poklesu důvěryhodnosti německých médií. Nejenže lidé napadali na protiislámských demonstracích kameramany televizního zpravodajství. Veřejně jsou ale i známy nejméně dva případy editorského selhání.

Před obklíčením syrského Aleppa prchají další desítky tisíc běženců. Krize v druhém největším syrském městě se prohlubuje, když vládní jednotky prezidenta Bašára Asada začaly druhé největší syrské město za pomocí ruských náletů izolovat. Město je ze tří stran obklíčeno také pešmergy a jednotkami Islámského státu, takže jediná úniková cesta vede k turecké hranici. Turecký premiér Ahmet Davotuglu varoval, že do Turecka míří dalších sedmdesát tisíc uprchlíků a tři sta tisíc civilistů zůstává v Aleppu bez pomoci, uvádí portál Deutsche Welle.

 

Z terorismu byli dánským státním zástupcem obžalováni čtyři muži, kteří loni při útoku na kodaňskou Velkou synagogu zabili jednoho člena ochranky. Patnáctého února 2015 se v ranních hodinách při pronásledování pokusili zabít i další dva policisty. Jak uvádí deník Copenhagen Post, proces s nimi začne 10. března.
 
Německá policie zatkla tři Alžířany podezřelé z přípravy teroristického útoku v Berlíně. Byli zadrženi při zátahu, na kterém spolupracovaly čtyři stovky policistů před plánovanými masopustními oslavami. Zadržení se podle mluvčího policie chystali k útoku na turistické zóny na Alexandrově náměstí a bývalém hraničním přechodu mezi východním a západním Berlínem zvaném Checkpoint Charlie. Hlásí se k radikálům z Islámskému státu, uzavírá portál Deutsche Welle.
 
U soudu v nizozemském Rotterdamu se zřejmě duševně vyšinutý muž přiznal k vraždě bývalé ministryně zdravotnictví Els Borstové. Muž prohlásil, že v únoru 2014 jednal na Boží příkaz, když jí ubodal v jejím bytě kvůli tomu, že byla odpovědná za legalizaci aktivní eutanazie v Nizozemsku. Jak doplňuje slovenský deník Pravda, o rok později zavraždil dotyčný muž i svou sestru. Nizozemsko se roku 2002 stalo první zemí na světě, která legalizovala eutanázii.
 
Švédský národní koordinátor pro sociálně znevýhodněné občany ze zemí Evropské unie navrhuje, aby švédské úřady zakázaly školní docházku dětem žebráků. Ve Švédsku žije asi pět až šest tisíc žebráků převážně z Rumunska a Bulharska, které sebou mají přibližně stovku dětí. Koordinátor Martin Valfridsson, který tento týden představil návrh stockholmské vládě, tvrdí, že zákaz školy by odradil další rodiny před stěhováním do země.
 
S uprchlickou krizí v Německu klesá i důvěryhodnost tamních médií, registruje německý týdeník Der Spiegel . Nejenže lidé na protiislámských demonstracích napadali kameramany televizního zpravodajství, veřejně jsou známy nejméně dva případy editorského selhání: Diskusní pořad regionální televize SWR připustil, že si i jako nezávislé médium nechal vládnoucí sociální demokracií nadelegovat diskutéra. Také externista stanice WDR přiznal, že souhlasil se zadáním příspěvku, který měl vyznít ve prospěch vládní politiky. Po silvestrovských útocích v Kolíně nad Rýnem, o kterých i policie informovala se značným zpožděním, věří médiím jen 60 procent obyvatel.
 
Také ruská média jsou terčem kritiky. Rádio svobodná Evropa referuje o případu ruské televize Zvězda, která pro pořad Paradox evropské tolerance použila zaplacenou a zřejmě lživou výpověď Rusky žijících lidí v Německu. Ta pod falešným jménem za pět set euro popisovala násilí, kterému jsou od uprchlíků z Blízkého východu vystaveny obyvatelky Hannoveru a státní ruské televizi vysvěluje, že sama byla znásilněná.
 
Zatímco bezpečnostní poradci v Bílém domě požadují, aby prezident odsouhlasil vojenské útoky proti cílům Islámského státu v Libyi, Barack Obama upřednostňuje podporu tamní vládě jednoty. Počet bojovníků Islámského státu v zemi mezitím roste a v současnosti se podle deníku New York Times odhaduje na šest tisíc. Zpravodajci upozorňují, že v zemi momentálně operuje několik nejvyšších velitelů Islámského státu, kteří se zde sešli s osmi globálními teroristickými spojenci. 
 
Kampaň za vystoupení Británie z Evropské unie nabírá na síle. Podle průzkumu veřejného mínění londýnského deníku The Times si před letošním referendem pouze 44 procent Britů přeje zůstat součástí Unie. Veřejnost je skeptická k vyjednávacímu plánu premiéra Davida Camerona, který se pokusil vyjednat s Bruselem některé výjimky ohledně jinak povinných sociálních benefitů pro obyvatele zemí EU v Británii.
 
Moskevský deník The Moscow Times)informuje o novém videoklipu kontraverzní skupiny Pussy Riot, jejíž členky byly už dříve vězněny za vystoupení proti pravoslavné církvi a prezidentu Putinovi. Jak informuje členka skupiny Naděžda Tolokonnikovová, tentokrát se jejich píseň, kterou od čtvrtečního poledne shlédlo několik set tisíc lidí, textově věnuje skandálu rodinných členů generálního ruského prokurátora Jurije Čajky. Podle vězněného šéfa protikorupční nadace Alexeje Navalného byli Čajkovi synové prokazatelně zapojeni do organizovaného zločinu. Podle skupiny se má veřejnost s citlivým případem seznámit populární formou.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Syřané prchají před obklíčením Aleppa; Němci přestávají důvěřovat médiím Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.