Zahraniční tisk: Svět bez atomové bomby je chyba; Západ obviňuje Rusko z pirátských kopií knih

Jestli chcete světový mír, nezakazujte atomovou bombu, píší dnes 10. srpna britská média. Sedmdesát let od svržení atomových bomb na japonská města Hirošimu a Nagasaki se zahraniční média zmýšlí nad tím, jestli je správné prosazovat atomové odzbrojení. Světová média také informují o tom, že novináři ze Západu obvinili ruské nakladatelství Sunday z pirátské reprodukce jejich knih. USA dokonce umístily Rusko na seznam zemí, které se dopouští největšího porušování autorských práv.

Ve Spojených státech amerických je chudoba převlečená za rasismus, píše ve svém dnešním vydání slovenský deník SME. Neutichající rasová posedlost brání Americe plně pochopit, natož vyřešit, její největší výzvu, a to ekonomickou nerovnost. Přesně před rokem ukradl 18tiletý Američan černé barvy pleti krabičku cigaret z obchodu ve městě Ferguson. O 10 minut později šel po silnici, když ho policista bílé barvy pleti vyzval, aby šel na chodník. Mladý zloděj neuposlechl – byl pod vlivem marihuany – a při potyčce se snažil sebrat policistovi zbraň. Policista nakonec černocha zastřelil. Kvůli jeho smrti pak celé Spojené státy po několik měsíců čelili protestům proti policejnímu rasismu. Nakonec však celý případ takto vyhodnocen nebyl a policista byl zbaven viny. Skutečným pozadím střelby však v konečném důsledku byla ekonomická nerovnost, kterou Američané černé barvy pleti zažívají podstatně intenzivněji než běloši, domnívá se slovenský list.

Jestli chcete světový mír, nezakazujte atomovou bombu, míní britský deník The Times. Sedmdesát let po svržení atomové bomby na Hirošimu je strach z atomové války odstrašujícím příkladem pro agresi. Jenže ti, kteří prosazují odzbrojení, se podle The Times mýlí. Bývalou britskou ministerskou předsedkyni Margaret Thatcherovou a bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana pojilo nezvykle úzké politické pouto, avšak při jedné konkrétní příležitosti, kdy Železná Lady prohlásila, že americký prezident způsobil zemětřesení, se z její strany nejednalo o vyjádření vděčnosti. Politické zemětřesení, které měla na mysli, se odehrálo v roce 1986, když během summitu v Reykjavíku, kterého se účastnil i nový sovětský vůdce Michail Gorbačov, Raegan nabídl, že se USA vzdají všech svých strategických balistických střel. Britská ministerská předsedkyně – a zároveň hlavní spojenkyně Spojených států –  tehdy byla podle The Times vzteky bez sebe – nikdo s ní totiž tento krok předem nekonzultoval.

Prominentní odborníci a novináři ze Západu obvinili ruské nakladatelství Sunday z pirátské reprodukce jejich práce, informuje ruský deník Moscow Times. Konkrétně se mělo jednat o vytištění knih a o použití jmen autorů bez jejich svolení či bez jejich předchozího vědomí. I když má Rusko velmi přísné vnitrostátní zákony o autorských právech, je zároveň proslulé pirátskými reprodukcemi obsahů zahraniční hudby, knih a filmů, píše deník. Spojené státy podle závěrů zprávy, která byla zveřejněna v dubnu, umístily Rusko na seznam zemí, které se dopouští největšího porušování autorských práv.

Mexický aktivista, který vedl pátrání po pohřešovaných studentech, byl nalezen zastřelený ve svém taxíku na předměstí Acapulca v mexickém státě Guerrero, informuje britský deník The Guardian. Podle oficiálních informací bylo jen o víkendu ve státě Guerrero zabito nejméně 15 osob, včetně muže, který se aktivně podílel na pátrání po 43 pohřešovaných studentech, kteří byli pravděpodobně zavražděni v roce 2014. Právě tento mexický stát je jedním ze států s nejvyšším počtem vražd v Mexiku. Podle federální statistiky tam bylo v roce 2014 zavražděno 1 514 osob. Jen za prvních šest měsíců letošního roku tam násilnou smrtí zemřelo dalších 943 osob, uzavírá britský The Guardian.

Nový spor ohledně ropy může přispět k dalšímu rozdělení Iráku, informuje ve svém dnešním vydání americký deník The Washington Post. Kurdský region v Iráku totiž začal prodávat ropu nezávisle na ústřední irácké vládě. Podle The Washington Post jde o krok, který zhoršuje situaci související s rozdrobováním země bojující proti hnutí Islámský stát. Minulý měsíc přestal Kurdský region dodávat ropu iráckému státu, a to v souladu s dohodou z roku 2014. Podle kurdských představitelů nebyly platby z Bagdádu dostačující. Místo toho začali Kurdové sami vyvážet více než 600 000 barelů ropy denně, což irácká centrální vláda považuje za nezákonné jednání. Tento spor může prohloubit rozdíly v zemi, která je už nyní rozdělená na tři části: kurdský sever, jižní a střední Irák, který spadá pod šíitskou vládu, a území na severovýchodě, které ovládá hnutí Islámský stát, konstatuje americký list.

Zahraniční tisk: Svět bez atomové bomby je chyba; Západ obviňuje Rusko z pirátských kopií knih Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. ČSA předčasně ukončí sezónní linku do Atén

    Byznys ·

    České aerolinie v srpnu předčasně ukončí linku do Atén, kam začaly létat v červenci. Důvodem je přetrvávající hospodářská krize v Řecku. Jde o první destinaci, kterou …

  2. Řecko vyzvalo Evropskou unii k pomoci s uprchlíky

    Společnost ·

    Řecký premiér Alexis Tsipras vyzval Evropskou unii k větší solidaritě s jeho zemí, protože tamní úřady nemohou zvládnout nápor tisíců imigrantů. Organizace spojených n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.