Zahraniční tisk: Strana Mayové může ve volbách ztratit; Trump prohlubuje spor mezi EU a USA

Světová média dne 31. května informují o tom, že konzervativci britské premiérky Theresy Mayové mohou v předčasných parlamentních volbách ztratit důležité mandáty. Poukazuje na to průzkum veřejného mínění. Zahraniční tisk dále píše, že americký prezident Donald Trump prohlubuje na sociálních sítích spor mezi Evropou a USA.

Americké ministerstvo obrany v úterý poprvé úspěšně otestovalo likvidaci odpálené mezikontinentální rakety. Z atolu na Marshallových ostrovech v Pacifiku odpálil Pentagon raketu směrem k Aljašce, a následně ji sestřelil obrannou raketou vystřelenou z Kalifornie. Jak upozorňuje agentura Reuters, úspěšná zkouška, přirovnávaná k sestřelení kulky jinou kulkou na velkou vzdálenost, otestovala protiraketový obranný systém, kterým Američané v jižní Asii hlídají arzenál Severní Koreje.

 

Nejnovější průzkum britského veřejného mínění ukazuje, že konzervativci premiérky Theresy Mayové můžou v předčasných parlamentních volbách už příští víkend ztratit důležité mandáty. Vládní konzervativci by podle průzkumu, který si zadal londýnský deník The Times, mohli přijít o dvacet ze současných 330 křesel, zatímco labouristé, by teď skoro 30 nových mandátů v Dolní sněmovně získali. Vidina koalice labouristů, skotských nacionalistů a liberálních demokratů je v této kampani poprvé reálná. I německý portál Deutsche Welle upozorňuje, že konzervativcům by k vládě bez podpory jiné strany scházelo šestnáct křesel.

 

Americký prezident Donald Trump prohlubuje na sociálních sítích spor mezi Evropou a Spojenými státy. Po vůbec nejméně úspěšném evropském turné amerického prezidenta už od začátku týdne opakovaně na twitteru kritizuje zejména americké obchodní saldo s Německem a neochotu členských zemí NATO přispívat do rozpočtu dvěma procenty státního rozpočtu, píše britský The Guardian.

 

Generální tajemník OSN vyzývá k boji proti ekologickým škodám civilizace a zdůrazňuje důležitost podepsání Pařížské dohody o změnách klimatu. Jak upozorňuje agentura Associated Press, Antonio Guterres tak činí v době, kdy prezident Spojených států dohodu zpochybňuje a ještě tento týden by se měl o zapojení USA rozhodnout.

 

Americký portál CBS News si všímá, že český soud rozhodl o vydání ruského hackera do zahraničí. Devětadvacetiletý Jevgenij Nikulin, který byl ve spolupráci s americkou zpravodajskou službou FBI zatčen na podzim v České republice, získával ilegálně informace o amerických firmách ze sítí jako LinkedIn a Dropbbox. Nyní může být z Česka vydán do Ruska nebo Spojených států, uvádí portál.

 

Slovensko stárne. Zatímco ještě po roku 1989 patřila populace Slovenska k nejmladším v Evropě, teď rychle směřuje k opačnému pólu, píše slovenská Pravda. Průměrný věk se už druhým rokem dostal nad hranici 40 let. Lidí v produktivním věku 15-64 let podle aktuálních čísel Eurostatu ubývá a během tří dekád by jich z pětimilionového Slovenska měl zmizet celý milion, píše deník.

 

Ruské ministerstvo zahraničí chystá přísnou diplomatickou odvetu Moldávii. Vláda v Kišiněvu se totiž rozhodla bez udání důvodu vyhostit do konce května z Moldavska pět ruských diplomatů. Tajemník ruského ministerstva zahraničí Grigorij Karasin to označil za provokaci a snahu podkopat normalizaci vzájemných bilaterálních vztahů, kterou podle něj představuje moldavský prezident Igor Dodon, píše deník The Moscow Times.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Strana Mayové může ve volbách ztratit; Trump prohlubuje spor mezi EU a USA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Travolta daroval své letadlo australskému muzeu

    Společnost ·

    Americký herec John Travolta se rozhodl darovat své letadlo Boeing 707 australskému muzeu. Coby pilot s ním nalétal tisíce kilometrů. Letoun však podle něj potřebuje o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.