Zahraniční tisk: Stoupenci migrantů v Německu opět protestovali; Polsko vyšetřuje Štrougala

Světová média dne 23. února informují o tom, že stoupenci imigrantů v Německu protestovali v bavorském Mnichově proti dalšímu kolu deportací běženců do Afghánistánu. Zahraniční tisk dále píše, že polská prokuratura řeší případ bývalého československého ministra vnitra Lubomíra Štrougala. Za jeho působení byli na československých hranicích zabiti čtyři Poláci. Stalo se tak při pokusu o útěch na Západ. 

Stoupenci imigrantů v Německu protestovali v bavorském Mnichově proti dalšímu kolu deportací běženců do Afghánistánu. Skupiny aktivistů zablokovaly odsun dalších osmnácti neúspěšných žadatelů o azyl do Kábulu a obvinily německou vládu z brutální politiky. Jejich postoj má i většinovou podporu veřejnosti a svazu advokátů, uvádí německý portál Deutsche Welle.
 
Francouzský parlament vyhodnotil program prezidenta Francoise Hollandea na uklidnění radikální islámské mládeže ve Francii jako totální fiasko. Poslanci uvádějí, že jediné existující nápravné středisko ze třinácti slíbených zadržovacích center je plně vybavené, ale nemá žádné klienty. Dále uvádí, že místní městské rady nemají ani ponětí, jak při socializaci problematické islámské mládeže postupovat, třebaže si na své projekty nechaly vyplatit miliony eur, uvádí londýnský deník The Times.
 
Polská prokuratura řeší případ bývalého československého ministra vnitra Lubomíra Štrougala, za něhož byli na československých hranicích čtyři Poláci zabiti při pokusu o útěk na Západ. Všichni byli v letech 1963 a 1964 zabiti elektrickým proudem a jejich smrtí se zabývá Hlavní komise pro stíhání zločinů proti polskému národu. Ta činí Štrougala z jejich smrti odpovědným, uvádí slovenský deník Sme.
 
Slovenský prezident Andrej Kiska už podruhé odmítl podepsat zákon, který má zkomplikovat vznik podvodných církví a náboženských společenství. Legislativa, kterou parlament přijal koncem ledna, zvyšuje počet potřebných žadatelů na registraci nové církve z dvaceti na padesát tisíc členů. Podle prezidenta však navrhovatelé neprokázali, že by se riziko podvodů při registraci zvyšovalo, uvádí slovenský deník Pravda.
 
Severní Korea obviňuje Malajsii ze zavraždění jednoho ze svých občanů a ze spoluúčasti na spiknutí řízeném Jižní Koreou. Pchjongjang uvádí, že malajské úřady začaly komplikovat vyšetřování smrti severokorejského občana ze 13. února na letišti v Kuala Lumpuru, když se ukázalo, že jde o šestačtyřicetiletého bratra severokorejského vůdce Kim Čong Una. Zpravodajská agentura Reuters upozorňuje, že Malajsie ve středu požádala KLDR o výslech severokorejského diplomata a pracovníka severokorejských aerolinek.
 
Britská charita Oxfam varuje před rozevřenými nůžkami indonéské majetkové nerovnosti. Čtyři nejbohatší muži v zemi totiž vlastní stejný majetek jako 100 milionů chudých Indonésanů. Bratři Hartonové, kteří vlastní výrobu hřebíčkových cigaret, si přitom na úrocích ze svých miliard za rok vydělají dost na to, aby v zemi odstranili chudobu, uvádí britský deník The Guardian.
 
 
Zdroj: ČTK
Zahraniční tisk: Stoupenci migrantů v Německu opět protestovali; Polsko vyšetřuje Štrougala Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Verizon snížil cenu Yahoo o 350 milionů dolarů

    Byznys ·

    Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se dohodl s internetovou společností Yahoo na snížení ceny jejich dohody až o 350 milionů dolarů. Informoval o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.