Zahraniční tisk: Sýrie nevymaže Putinův problém s Ukrajinou; Pentagon vyšetří útok v Kunduzu

Zahraniční média píší 5. října o tom, že vojenské nasazení Ruska v Sýrii sice může odvést pozornost novinářů od situace na Ukrajině, ale nepomůže ruskému prezidentovi Putinovi celý problém vyřešit. Světová média dále uvádějí, že se americký Pentagon zavázal k detailnímu vyšetření leteckého útoku na nemocnici Lékařů bez hranic v afghánském městě Kunduz. Ministerstvo obrany USA vyšetří, zda jsou Spojené státy zodpovědné za útok, při kterém o víkendu zemřelo 22 lidí.

Mezinárodní hlídky na státních hranicích pouze spustí další kolo negativních kampaní, píše ve svém dnešním vydání slovenský deník SME. Návrh Bohuslava Sobotky podpořit obranu maďarských hranic před uprchlíky společným kontingentem zemí Visegrádské čtyřky (V4) nepatří podle deníku SME zrovna k těm nejšťastnějším. S veškerým respektem ke snaze nějak „slepit“ Visegrád, který byl poničen evropským hlasováním o kvótách, rozmístění stovek vojáků z České republiky, Slovenska a Polska u Orbánova plotu jen zvýrazní rozdíl mezi státy V4 a zbytkem Evropské unie v otázce imigrační krize. 
Jenže to není cíl, o který by měly země V4 usilovat, pokračuje slovenský list. Naopak, i takový detail, že německá kancléřka Merkelová nevzala českému premiérovi telefon, nabádá k taktice zahlazování rozkolu. Ta je nyní snadnější, protože ohlašováním restriktivnějších azylových přístupů – například v podobně nového německého zákona – jde Západ zemím Visegrádu naproti, uzavírá slovenský list.

 

Sýrie nevymaže Putinův problém s Ukrajinou, míní ruský deník The Moscow Times. Stávající politický chaos v Doněcku je odrazem bojovné situace v Rusku, která se nijak neuklidňuje. Ruský prezident Vladimir Putin pravděpodobně nestojí ani na jedné straně konfliktu – nejspíše totiž bude tam, kde většinou bývá, tedy někde mezi oběma póly, kde se snaží vymyslet, jak se z dané situace dostat. Vojenský úspěch Ruska v Sýrii mu sice může pomoci vytlačit situaci na Ukrajině z novinových titulků, nepomůže mu však vyřešit problém, který na východní Ukrajině vytvořil, konstatuje ruský list.

 

Pentagon se zavázal k detailnímu vyšetření leteckého útoku na nemocnici ve městě Kunduz v Afghánistánu, kterou provozuje mezinárodní nezisková a humanitární organizace Lékaři bez hranic, informuje britský deník The Guardian. Ministr obrany Spojených států amerických Ashton Carter zopakoval slib amerického prezidenta Baracka Obamy, že se vyšetří, zda jsou Spojené státy zodpovědné za útok, při kterém o víkendu zemřelo 22 lidí. Podle vyjádření organizace Lékaři bez hranic však nebude vyšetřování vedené zúčastněnou stranou dostačující, uzavírá britský list.

 

Reakce Afghánistánu na letecký útok na nemocnici Lékařů bez hranic v Kunduzu je zdrženlivá, všímá si americký deník The Washington Post. V posledních pěti letech Afghánistán reagoval na útoky, u nichž se předpokládalo, že je podnikly Spojené státy americké a že během nich přišli o život civilisté, přibližně takto: Bývalý afghánský prezident okamžitě obvinil armádu Spojených států z vojenské neschopnosti a ulice se zaplnily demonstranty, kteří na USA chrlili další obvinění. Ale včera po leteckém útoku na nemocnici v Kunduzu, který šokoval humanitární organizace na celém světě a který je přičítán právě Spojeným státům americkým, byla reakce Afghánistánu překvapivě zdrženlivá, konstatuje americký The Washington Post.

 

V oblasti Západního břehu Jordánu došlo k dalšímu násilí, všímá si švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Při střetech mezi Palestinci a příslušníky izraelské armády byl podle Palestinců v neděli zabit jeden muž. Po útocích v Jeruzalémě, při kterých přišli o život čtyři lidé, tak došlo ke střetům mezi Palestinci a izraelskými bezpečnostnímu jednotkami také v oblasti Západního břehu Jordánu, informuje švýcarský list.

Zahraniční tisk: Sýrie nevymaže Putinův problém s Ukrajinou; Pentagon vyšetří útok v Kunduzu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.