Zahraniční tisk: Sýrie má tři tuny chemických zbraní; budoucnost jaderné energie ve Francii

Světová média píší o tom, že Sýrie stále vlastní tři tuny chemických zbraní. Upozornila na to izraelská armáda. Izrael po boku se Spojenými státy a dalšími zeměmi obvinil syrského prezidenta Bašára Asada z provedení chemického útoku v Chán Šajchúnu. Zahraniční média dále připomínají, že nového francouzského prezidenta čeká nelehké rozhodnutí o budoucnosti jaderné energie. Rozhodovat bude o prodloužení či ukončení činnosti 58 jaderných reaktorů, které se rychle blíží ke konci své životnosti.

Nadcházejícího francouzského prezidenta, kterého budou Francouzi v prvním kole volit už tuto neděli, čeká nelehké rozhodnutí o budoucnosti jaderné energie. Jak dále upřesňuje portál Politico.eu, rozhodovat bude o prodloužení či ukončení činnosti 58 jaderných reaktorů, které se rychle blíží ke konci své životnosti. Současně bude muset řešit energetické zdroje v zemi. Jednotliví kandidáti nejsou ve svém postoji jednotní, někteří by jaderné elektrárny zavřeli, jiní by jejich činnost zachovali.

 

Slovenský deník SME se domnívá, že favoritem francouzských prezidentských voleb je Emmanuel Macon. Jeho krajně-pravicová soupeřka Marine Le Penová nemusí postoupit do druhého kola. Podle posledních průzkumů veřejného mínění by Macron získal 25 % voličských hlasů. Následovala by Le Penová. O třetí pozici by se pak dělil levicový kandidát Jean-Luc Mélenchon a konzervativec François Fillon.

 

Představitelé izraelské armády včera varovali, že Sýrie stále vlastní tři tuny chemických zbraní. Izrael po boku se Spojenými státy a dalšími zeměmi obvinil syrského prezidenta Bašára Asada z provedení chemického útoku, při němž 4. dubna v Chán Šajchúnu zemřelo více než 90 lidí, včetně dětí. Asad nicméně vinu na útoku důrazně popřel. Podle amerického portálu abcNEWS se Izrael domnívá, že syrská armáda útok podnikla s vědomím syrského prezidenta.

 

Francouzský deník Le Figaro informuje, že se předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker 26. dubna v Londýně setká s britskou premiérkou Theresou Mayovou, aby s ní projednal přípravy vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Junckera na jeho cestě doprovodí hlavní vyjednávač Evropské unie Michel Barnier. Hlavní pokyny pro nadcházející jednání o Brexitu přijmou evropští lídři na vrcholné schůzce 29. dubna. Ta ovšem proběhne bez účasti britské premiérky.

 

Ruský velvyslanec při OSN Pjotr Iljičev varoval, že zrušení embarga na dovoz zbraní do Libye je předčasné. Důvodem je nestabilní politická a bezpečnostní situace v Libyi. Více než šest let od začátku Arabského jara se tato severoafrická země zotavuje z těžkého úderu mezinárodních vojsk, který vedl k sesazení bývalého vůdce Muammara Kaddáfího, píše ruský portál Russia Today. Západní mocnosti a Spojené státy zvažovaly zrušení embarga již vloni, a to na pomoc tripolské vládě, podporované OSN, při řešení bezpečnosti v zemi.

 

V Japonsku byl schválen zákon, který omezuje počet přesčasových hodin, a to na 100 hodin měsíčně. Cílem je podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI zabránit rizikům úmrtí z přepracování, které patří mezi vážné zdravotní problémy na souostroví. Portál v této souvislosti připomíná například sebevraždu mladé pracovnice reklamní společnosti Dentsu před dvěma lety, kterou její nadřízení nutili odpracovat přes 100 přesčasových hodin za měsíc. Vyčerpaná dívka nakonec spáchala sebevraždu skokem z okna.

 

Vědci objevili v souhvězdí Velryby 40 světelných let za hranicemi naší sluneční soustavy Super-Zemi, všímá si britský deník The Telegraph. Věří, že na této planetě by mohl existovat život. Podle prvních poznatků na ní totiž zřejmě existuje atmosféra a voda v tekutém skupenství. Planeta se sice nachází desetkrát blíže ke svému slunci než Země, ale její slunce je červený trpaslík, který je chladnější než naše Slunce, a tak může být vhodná pro život.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Sýrie má tři tuny chemických zbraní; budoucnost jaderné energie ve Francii Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Senát schválil týdenní otcovskou dovolenou

    Společnost ·

    Otcové získají nárok na týdenní placenou dovolenou po narození dítěte. Dobrovolní hasiči a další záchranáři budou pobírat vyšší nemocenskou. V novele o nemocenském poj…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.