Zahraniční tisk: Spolupráce WikiLeaks s ruskou vládou; kolumbijské příměří bylo prodlouženo

Spojené státy mají podle zahraničních médií stále více důkazů, že serveru WikiLeaks poskytuje kompromitující e-maily ruská vláda. Rozsah propojení Ruska a WikiLeaks nyní ověřují americké zpravodajské služby. Zakladatel serveru i ruský prezident spolupráci popírají. Světová média si dále všímají, že kolumbijský prezident Juan Manuel Santos prodloužil oboustranné příměří s revolučními ozbrojenými silami Kolumbie. To nyní potrvá do 31. prosince.

Podle francouzského ministra financí Michela Sapina americké banky v souvislosti s výsledkem referenda o brexitu přesunou některé své aktivity z Velké Británie do jiných evropských zemí. Americké banky doposud v Británii pouze omezily své investice. Jejich rozhodnutí přesunout své aktivity do starého kontinentu neovlivní ani výsledky dohody o vystoupení z Evropské unie mezi Londýnem a Bruselem. Jedním z měst, na která by se americké banky mohly zaměřit, je Paříž, píše britský deník The Guardian.

 

Ve čtvrtek zemřel ve věku 88 let thajský král Pchúmipchon Adundét, který byl se 70 lety na trůnu nejdéle vládnoucím panovníkem na světě, píše francouzský deník Le Monde. Nástupcem se pravděpodobně stane jeho čtyřiašedesátiletý syn Mahá Vatčirálongkón, který však nenastoupí na trůn hned. Thajsko prochází již 10 let krizí, probíhají zde politické boje mezi žlutými a červenými košilemi, tedy mezi ultraroajalisty a prodemokraty. Od vlády vojenské junty navíc ekonomika stagnuje. Přestože král ve skutečnosti zemi nevládl, byl významnou sjednocující osobností a zasahoval i do politického dění.

 

Podle amerického portálu abcNEWS syrská vláda a Rusko dnes ráno opět zaútočily na východní část Aleppa, která je v držení povstalců. Při střetech s vládními silami a rebely zemřely tento týden už desítky lidí. Syrský prezident Bašár Asad řekl, že dobytí severní části města mu otevře cestu k osvobození ostatních oblastí, a netají se záměrem vytlačit teroristy zpět do Turecka, odkud podle něj přišli, nebo je zabít. V obléhaném části Aleppa se nachází desítky tisíc lidí. Světové země obvinily Rusko a Sýrii z válečných zločinů, protože své útoky zaměřují i na nemocnice a humanitární konvoje.

 

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos již podruhé od neúspěšného referenda o uzavření mírové dohody ze začátku října prodloužil oboustranné příměří s revolučními ozbrojenými silami Kolumbie (FARC), a to do 31. prosince. Jak dále uvedl španělský deník El País, Santos doufá, že se mu před uplynutím tohoto termínu podaří uzavřít s FARC novou mírovou dohodu. Kolumbijský prezident za své mírové úsilí nedávno obdržel Nobelovu cenu míru, upřesňuje El País.

 

Portál americké stanice CNN uvedl, že Spojené státy mají stále více důkazů, že serveru WikiLeaks poskytuje kompromitující e-maily ruská vláda. Amerika se domnívá, že zveřejněním korespondence Rusko ovlivňuje americké prezidentské volby. Rozsah propojení Ruska a WikiLeaks nyní ověřují americké zpravodajské služby. WikiLeaks se k otázce nevyjádřil a zakladatel serveru Julian Assange spolupráci s Ruskem popírá stejně jako ruský prezident Vladimir Putin.

 

Donald Trump obvinil svou demokratickou soupeřku Hillary Clintonovu, média a politický establishment ze spiknutí proti své osobě. Republikánský kandidát tak reaguje na aféru se zveřejněním nahrávky, na které se vulgárně vyjadřuje o ženách, a na nedávná obvinění ze sexuálního obtěžování. Trump podle amerického portálu US News řekl, že Clintonová chce těmito obviněními pouze odvrátit pozornost od uniklých e-mailů z její prezidentské kampaně, které zveřejnil portál WikiLeaks.

 

Izrael pozastavil spolupráci s organizací UNESCO v návaznosti na hlasování o popření tisíciletého historického spojení Židů a Jeruzaléma. Izraelský ministr školství v dopise generální ředitelce Irině Bokovové UNESCO nařkl z podpory islámského terorismu. Izrael se tedy nadále nebude účastnit mezinárodních konferencí týkajících se dané záležitosti. UNESCO totiž včera schválilo žádost předloženou sedmi arabskými zememi o zachování kulturního dědictví Palestiny a výjimečného charakteru východního Jeruzaléma, dodává francouzský týdeník Le Point.

 

 

Zdroj: Zet

 

Zahraniční tisk: Spolupráce WikiLeaks s ruskou vládou; kolumbijské příměří bylo prodlouženo Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.