Zahraniční tisk: Slovinský zákon o uzavření hranic s Chorvatskem; levnější plyn na Slovensku

Světová média dne 27. ledna informují o tom, že Slovinsko schválilo zákon, který mu v případě silného přílivu migrantů umožní uzavřít hranice s Chorvatskem. Uzavření hranice na půlroční období se může vyhlásit v případě, že běženci způsobí narušení pořádku. Zahraniční tisk dále píše, že na Slovensku se budou snižovat ceny plynu. Na jednání vlády se o tom dohodl premiér Robert Fico s Úřadem pro regulaci síťových odvětví. 

Na 800 rakouských policistů zasahovalo na dvanácti místech ve Vídni a Štýrském Hradci. Policie následně zatkla čtrnáct údajných členů Islámského státu, kteří se podle žaloby chystali vyhlásit paralelní náboženskou vládu. Mezi zadrženými jsou tři rakouští občané, dva Bosňané, dva Makedonci a jeden Syřan. Společně měli naverbovat asi čtyři desítky lidí pro boje v Iráku a Sýrii, píše německý portál Deutsche Welle.
 
Pravicový kandidát na francouzského prezidenta Francois Fillon odmítá tvrzení, že jeho žena si nechala za uplynulých osm let vyplatit půl milionu euro za práci sekretářky, kterou nikdy nevykonávala. Fillon tvrdí, že jeho britská manželka Penelope pro něj pracuje už od voleb v roce 1980. Fillon hodlá kandidovat dál, protože nikdo proti němu ani jeho paní oficiálně nepodal trestní oznámení, píše britský deník The Guardian.
 
Slovinsko schválilo zákon, který mu v případě silného přílivu migrantů umožní uzavřít hranice s Chorvatskem. Uzavření hranice na půlroční období se může vyhlásit v případě, že běženci způsobí narušení pořádku. Německý portál Deutsche Welle upozorňuje, že mezi zářím 2015 a březnem 2016 prošlo dvoumilionovým Slovinskem do střední a západní Evropy půl milionu migrantů.
 
Z ruských dětí bez domova se může stát předmět vyjednávání, upozorňuje moskevský deník The Moscow Times. Evropský soud pro lidská práva minulý týden rozhodl, že ruský zákon, kterým před čtyřmi lety zakázal americkým občanům adopci ruských dětí, je diskriminační. Podle verdiktu mají americké rodiny nárok na odškodnění a deník upozorňuje, že by se zákon mohl i zrušit. Žalobu ve Štrasburku podalo 45 amerických rodin a týká se 27 dětí.
 
Na Slovensku se budou snižovat ceny plynu. Na jednání vlády se o tom dohodl premiér Robert Fico s Úřadem pro regulaci síťových odvětví – nové ceny mají zohlednit vládou slibované zlevnění o 2,6 procenta a dojít má i ke snížení měsíčních poplatků, uvádí deník Pravda.
 
Britská premiérka Theresa Mayová, která se během své návštěvy Spojených států má už týden po prezidentské inauguraci setkat s Donaldem Trumpem, přivezla novému prezidentovi jako dárek skotské národní sladkosti známé jako Šálek přátelství. Podle deníku The Independent nemusejí mít cukrovinky úspěch. List při té příležitosti připomíná, že americký prezident Barack Obama obdaroval roku 2009 britského premiéra Gordona Browna sadou pětadvaceti DVD, která ani nešla v britském formátu přehrát.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Slovinský zákon o uzavření hranic s Chorvatskem; levnější plyn na Slovensku Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Rusko neočekává rychlé zlepšení vztahů s USA

  Společnost ·

  Rusko nemá žádné iluze, že během vlády prezidenta Donalda Trumpa dojde k rychlému tání ve vztazích mezi Ruskem a USA. Na půdě ruského parlamentu to ve středu uvedl tam…

 2. USA loni shodily více než 26 tisíc bomb

  Společnost ·

  Spojený státy loni shodily nejméně 26 171 bomb. Data vycházejí z článku zveřejněném portálem The Independent, které vypracoval Micah Zenko z Rady pro zahraniční vztahy…

 3. Zákon o střetu zájmů vstupuje v platnost

  Byznys ·

  Ve Sbírce zákonů dnes vychází novela zákona o střetu zájmů, který tím vstupuje v platnost. Část zákona, která postihuje podnikání vicepremiéra a ministra financí Andre…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.