Zahraniční tisk: Slováci se postavili proti předsudkům; Řecký premiér věří v dohodě o dluhové krizi

Světová média 9. února píši o malé účasti slovenských občanů na referendu o rodině. Slováci se podle médií zachovali moudře a vyjádřili tak odmítavý postoj vůči předsudkům. Také se zmiňují o řeckém premiérovi Alexisovi Tsiprasovi, který je přesvědčen o tom, že dohoda ohledně dluhové krize je možná. 

Slovenský deník SME píše, že potrvá ještě dlouho, než ti, kteří mluví o ochraně rodiny, pochopí, že pro řešení skutečných problémů slovenské rodiny ve skutečnosti neudělali vůbec nic. SME tak reaguje na výsledky referenda o rodině, které se na Slovensku konalo v sobotu. Slovensko se podle deníku zachovalo moudře -  k referendu, které mezi Slováky podle listu SME prohlubovalo pomyslnou propast v této oblasti, přišla jen pětina voličů. Není jednoduché odhadnout, kolik ze slovenských občanů, kteří v sobotu zůstali doma a volit nešli, tak vyjádřilo odmítavý postoj vůči kontroverznímu lidovému hlasování, a u kterých to naopak byl pouze obyčejný nezájem, pokračuje slovenský list. Každopádně dobrou zprávou je, že kampaň, která cíleně pracovala s předsudky, povýšila pověry na úroveň vědy a vytvářela občany druhé kategorie, nedokázala občany Slovenska zmobilizovat, uzavírá slovenský SME.

 

Také rakouský deník Der Standard se věnuje slovenskému referendu. Ve svém dnešním vydání píše, že podle odborníků by se referendum opravdu mohlo stát bumerangem pro jeho iniciátory. Těm se totiž ve skutečnosti podařilo dosáhnout pravého opaku toho, o co usilovali. Po sobotním výsledku se totiž dá předpokládat, že slovenské homosexuální spolky v nejbližších dnech přijdou s požadavkem na zavedení registrovaného partnerství. Slovenská liberální strana „Svoboda a Solidarita“ už v noci na neděli avizovala tiskovou konferenci na toto téma, konstatuje rakouský Der Standard.

 

Nový řecký premiér Alexis Tsipras stále doufá v dohodu s investory, píše švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Během včerejšího vládního prohlášení tento levicový politik slíbil občanům Řecka nový začátek. Navzdory stávajícím výhradám ze strany členských států EU je Tsipras přesvědčen, že dohoda ohledně dluhové krize je možná. Řecký premiér dále ohlásil, že zemi budou pod jeho taktovkou čekat zcela zásadní reformy, více sociální spravedlnosti a tvrdý boj proti korupci a daňovým únikům, píše švýcarský Neue Zürcher Zeitung.

 

Jak se Spojené státy americké snaží rozluštit Putinův kód. Tak se jmenuje dnešní komentář v ruském deníku Moscow Times. Přetrvávající konflikt na Ukrajině vdechl nový směr otázce, která už dlouhou dobu zaměstnává západní politické stratégy a analytiky. Jde o to, kdo je vlastně Vladimír Putin.  Ruští analytici se shodnou v tom, že pokusy o vysvětlení Putinova chování v souvislosti s jeho domnělými fyzickými či mentálními neduhy jsou celkem pochopitelné i s ohledem na jeho ústřední roli v ruské politice. Nicméně z vědeckého hlediska jsou zcela zbytečné, protože autoři těchto výzkumů a studií rozumí jen velmi málo ruské mentalitě, míní ruský Moscow Times.

 

Německý deník Die Welt píše, že svět kolabuje a že je urgentně zapotřebí nějaká strategie. Polovina všech států je zapletena ve válečných konfliktech a mezinárodní krizový management je zcela přetížený. Po jednapadesátém ročníku bezpečnostní konference, která se o víkendu konala v Mnichově, je jasné jen jedno: Nové světové uspořádání zatím není na obzoru. Když se zahraniční politika dostane do konjunktury, je to jen velmi zřídka znamením dobrého stavu světa. A v současné době je zahraniční politika dokonce ve vrcholné fázi konjunktury, míní německý Die Welt.

 

Proč zbraně někdy nejsou tou nejsilnější zbraní se ve svém dnešním vydání ptá německý deník Süddeutsche Zeitung. Německá kancléřka Angela Merkelová totiž nevěří tomu, že by lepší vojenská výzbroj pro Ukrajinu zastavila Vladimíra Putina. Otevřeně to řekla během víkendové bezpečnostní konference v Mnichově ukrajinskému prezidentovi Porošenkovi. Pak tedy podle Süddeutsche Zeitung nejspíše nezbývá nic jiného než hospodářský tlak. A ti, kdo argumentují proti dodávkám zbraní na Ukrajinu a zároveň Ukrajinu nechtějí ponechat osudu, by měli být připraveni stávající hospodářský tlak razantně zvýšit, domnívá se německý Süddeutsche Zeitung.

 

Nigerijské prezidentské a parlamentní volby se staly zatím poslední obětí islámistického hnutí Boko Haram, píše americký deník The Washington Post. Na první pohled to tak alespoň vypadá. V sobotu večer totiž nezávislá nigerijská volební komise oznámila, že volby plánované na 14. února budou odloženy. Důvodem pro odklad voleb je podle komise skutečnost, že nigerijské bezpečnostní složky potřebují minimálně šest týdnů na to, aby zahájily silnou ofenzivu proti Boko Haram a zabezpečily tak severní oblast země. Americký The Washington Post se však ptá, zda se může nigerijské armádě během šesti týdnů podařit něco, co se jí i s rozpočtem pěti miliard amerických dolarů nepodařilo během uplynulých pěti let. 

Zahraniční tisk: Slováci se postavili proti předsudkům; Řecký premiér věří v dohodě o dluhové krizi Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Standard & Poor's zhoršila Řecku rating

    Byznys ·

    Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) dnes zhoršila úvěrové hodnocení Řecka o jeden stupeň na známku B minus. Sražení ratingu hlouběji do spek…

  2. Daimler v lednu prodal rekordní počet Mercedesů

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Daimler v lednu zvýšil prodej luxusních osobních aut Mercedes-Benz o téměř 14 procent na rekordních 125 865 vozů. Daimler uvedl, že prodej…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.