Zahraniční tisk: Skotsko se chystá uspořádat referendum o nezávislosti; Francii hrozí další útoky

Světová média píší 2. září, že skotská premiérka Nicola Sturgeonová se chystá uspořádat ve Skotsku referendum o nezávislosti nad Velkou Británií. Chce si ale nejprve pojistit vítězství. Zahraniční média dále informují, že oslabení Islámského státu v Sýrii a Iráku zvyšuje riziko dalších atentátů ve Francii. Upozornil na to francouzský prokurátor François Molins.

Ruský deník The Moscow Times dnes s odvoláním na tiskovou agenturu Reuters potvrdil zprávu o úmrtí uzbeckého prezidenta Islama Karimova. Karimov byl nedávno hospitalizován s krvácením do mozku a jeho stav byl vážný. Prezident, který vládl Uzbekistánu od rozpadu Sovětského svazu v roce 1989, bude pohřben ve svém rodném městě Samarkandu. Změna prezidenta bude znamenat posun v zahraniční politice Uzbekistánu a boj o tento post bude mít důsledky pro celý region. Slovenský deník SME píše, že Karimov tvrdě potlačoval opozici a veřejně nepodporoval žádného nástupce.

 

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová se chystá uspořádat ve Skotsku referendum o nezávislosti nad Velkou Británií. Podle britského deníku The Independent si však Sturgeonová napřed své vítězství pojistí a přesvědčí o hlasování veřejnost. Skotsko zvažuje svou nezávislost od červnového rozhodnutí Velké Británie o vystoupení z Evropské unie. V referendu o nezávislosti Skotska v roce 2014 hlasovalo 55 % Skotů pro to, aby jejich země zůstala ve Velké Británii.

 

Jihokorejská společnost Samsung po celém světě stahuje nový smartphone Galaxy Note 7, protože při jeho nabíjení může dojít ke vznícení, upozorňuje portál americké zpravodajské stanice CNN. Největší výrobce chytrých telefonů na světě přitom tuto novinku představil teprve před měsícem. Společnost vymění 2,5 milionu již prodaných přístrojů Galaxy Note 7 za jiný výrobek bez ohledu na to, kdy byly zakoupeny.

 

Turecko vyčistilo část severní Sýrie od Islámského státu a Kurdů, hlásí turecký prezident Erdogan. Ofenzíva Turecka však znepokojila Spojené státy. Američtí představitelé naléhají na Ankaru, aby své útoky zaměřovala především proti Islámskému státu. Turecko však považuje kurdské milice za teroristickou skupinu a snaží se je vytlačit na východní břeh řeky Eufrat, píše slovenský deník SME.

 

Francouzský státní prokurátor François Molins varuje, že oslabení Islámského státu v Sýrii a Iráku zvyšuje riziko dalších atentátů ve Francii. Molins v rozhovoru pro francouzský deník Le Monde řekl, že dějiny terorismu svědčí o tom, že když jsou teroristické organizace ohroženy, hledají příležitosti k útokům na jiných místech. Další znepokojivou skutečností je, že se do Francie vrátí velký počet francouzských bojovníků a jejich rodin. Neexistuje však možnost preventivního uvěznění potenciálních útočníků. Molins nicméně oznámil zpřísnění protiteroristické strategie.

 

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazneuve už poosmé navštíví uprchlický tábor v Calais, aby tam uklidnil vyhrocenou situaci. Uzavření tábora, v němž žije stále více migrantů, požaduje mnoho lidí včetně poslanců. V posledních třech měsících se v něm více než zdvojnásobil počet nezletilých a přehoupl se přes počet 900. Nejmladšímu uprchlíkovi v Calais není ani 10 let. Řešením by bylo pouze solidární rozmístění uprchlíků po celém území Francie, píše portál francouzské rozhlasové stanice RFI.

Zahraniční tisk: Skotsko se chystá uspořádat referendum o nezávislosti; Francii hrozí další útoky Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.