Zahraniční tisk: Sjednocení dálničních známek v Evropě; NATO bude mít nového člena

Světová média dne 29. března informují o tom, že řidiči cestující přes Evropu nebudou možná potřebovat různé dálniční známky. Od roku 2019 se totiž chystá zpoplatnění dálnic jednotnou formou mýtného. Zahraniční tisk dále píše o tom, že Černá hora je na cestě stát se novým členem Severoatlantické aliance (NATO). 

Británie ve středu oficiálně spustí svůj odchod z Evropské unie, uvádí slovenský deník SME. Ten zároveň upozorňuje, že vůbec není jisté, zdali bude Velká Británie po dvou letech jednání s Bruselem spojená jako dnes. Vystoupení z Evropské unie vadí totiž Skotům i obyvatelům Severního Irska. Edinburský parlament v úterý podpořil myšlenku nového referenda a v Belfastu zas ožívají myšlenky na sjednocené Irsko, píše deník. Britský list The Times poznamenává, že britští vyjednavači nových podmínek spolupráce budou chtít při jednání s Bruselem využít neshody uvnitř evropské sedmadvacítky.

 

Černá hora je na cestě stát se dalším novým členem Severoatlantické aliance. Portál německého rozhlasu Deutsche Welle upozorňuje, že senát Spojených států členství Podgorici odsouhlasil, a zbývá jen ratifikace od Nizozemska a Španělska. Ještě letos by tak NATO mělo mít 29 členů. Portál připomíná, že Moskva už dříve označila přístupová jednání Republiky Černá hora za provokaci.

 

Řidiči cestující přes Evropu nebudou možná potřebovat různé dálniční známky. Od roku 2019 se chystá zpoplatnění dálnic jednotnou formou mýtného nebo dálničních známek. Pro jednotné zpoplatnění se v listu Die Welt vyslovila i slovinská eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová. 

 

Ze zneužívání veřejných peněz je oficiálně obviněna i manželka francouzského prezidentského kandidáta Penelope Fillonová. V Británii narozená manželka Francoise Fillona je obviněná dva týdny po svém manželovi. Ten je podle deníku The Guardian podezřelý z toho, že ženu zaměstnával za státní peníze pouze formálně, aby se rodina nelegálně obohatila.

 

Americký prezident Donald Trump nemusí letos od Kongresu dostat prostředky na hraniční zeď s Mexikem. Žádost o jeden a půl miliardy dolarů totiž odrazuje stále více republikánských kongresmanů a plán na federální výdaje musí být schválen do konce fiskálního roku, tedy 28. dubna. Agentura Reuters připomíná, že v loňské prezidentské kampani Trump tvrdil, že zeď zaplatí samo Mexiko, mexická vláda ale nic podobného dosud nechystá.

 

Ruští studenti zveřejnili video z přednášky svého profesora na Univerzitě v Omsku, kde jim lektor Nikolaj Pičkurov vysvětluje, že z ruského veřejného života nelze vymýtit korupci. Vyučující se jim snažil vysvětlit, že je podle něj zbytečné proti ruskému systému demonstrovat. Studenti, kteří podle deníku The Moscow Times podporují opozici Alexeje Navalného, ale poukazují na to, že i univerzitní prostor už je korupcí prorostlý.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Sjednocení dálničních známek v Evropě; NATO bude mít nového člena Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.