Zahraniční tisk: Saudská Arábie vysílá do Německa extremismus; Renziho vláda bez Renziho

Zahraniční média píší o tom, že podle tajných služeb vysílají Katar, Kuvajt a Saudská Arábie do Německa extremismus. Tamní vády poskytují podle nich podporu ultrakonzervativní větvi islámu s cílem jeho zakořenění. Světová média dále nazývají novou italskou vládu Paola Gentiloniho jako „Renziho vládu bez Renziho“. Podle kritiků se jedná o zastírací manévr, který má vyvolat dojem, že se po odstoupení bývalého italského premiéra Mattea Renziho něco změní.

Podle tajných služeb vysílají Katar, Kuvajt a Saudská Arábie do Německa extremismus, píše slovenský deník SME, který tuto zprávu přejal z německých médií. Kuvajt a Saudská Arábie podle nich poskytují větší a větší podporu ultrakonzervativní větvi islámu, a to se záměrem dosáhnout jejího „zakořenění“ v Německu. Náboženské organizace z těchto států Perského zálivu budují v Německu mešity a školy, přičemž do země vysílají své kněží. I když saudskoarabská vláda zdůraznila nezávislou povahu těchto organizací, německá rozvědka i kontrarozvědka došla k závěru, že jsou „úzce propojené se státními pozicemi v zemích svého původu“. Německé tajné služby jako příklad uvedly Společnost za obnovu islámského dědictví (RIHS) se sídlem v Kuvajtu, u které nenašly prakticky žádný rozdíl mezi její misionářskou prací a džihádistickou ideologií, uzavírá slovenský list.

 

Nová italská vláda se starými obličeji, tak svůj dnešní komentář nazval rakouský deník Der Standard. Novou italskou vládu jmenoval novopečený italský premiér Paolo Gentiloni. Avšak ještě předtím, než staronoví ministři včera večer složili slavnostní přísahu, neztráceli kritikové čas a o této vládě se začali vyjadřovat jako o „Renziho vládě bez Renziho“. Podle nich se jedná o pouhý zastírací manévr, jehož cílem bylo vyvolat dojem, že se po odstoupení bývalého italského premiéra Mattea Renziho něco změní, konstatuje rakouský list.

 

O tom, jak vypadá dění ve světě podle ruské propagandy, informuje ruský deník Moscow Times. Rusko je podle pravidelného nedělního zpravodajského pořadu hlavního kremelského propagandisty Dmitrije Kiseljova jedinou mocností, která opravdu bojuje s radikály v Sýrii, na rozdíl od západních mocností, které jsou paralyzovány nečinností a lhostejností vůči utrpení syrských civilistů. Západ dokonce podle Kremlu sabotuje diplomatické snahy Ruska v rámci Organizace spojených národů a aktivně napomáhá teroristům v Sýrii a Iráku, píše ruský list.

 

Již dva dny za sebou bylo z vod Středozemního moře zachráněno více než 1000 migrantů denně, všímá si švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Včera bylo u libyjského pobřeží během celkem devíti záchranných akcí pod dohledem italské pobřežní stráže zachráněno celkem 1134 osob. V neděli se během sedmi záchranných akcí podařilo dostat do bezpečí celkem 1164 migrantů. Itálie do konce letošního roku počítá s rekordním počtem běženců a migrantů. Bude-li dosavadní trend pokračovat, bude se celkový počet migrantů na Sicílii za letošní rok pohybovat kolem 190 000 osob, čímž bude překonán dosavadní rekord 170 000 migrantů za rok 2014, připomíná švýcarský list.

 

Mezi egyptskými křesťany po smrtících bombových útocích v Káhiře sílí hněv, píše americký deník The Washington Post. Když egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí včera oznámil, že za nedělní teroristický útok na komplex hlavní koptské katedrály v Egyptě může sebevražedný atentátník, propuklo mezi křesťanskou menšinou v Egyptě velké pobouření. Podle egyptského prezidenta měl dvaadvacetiletý sebevražedný atentátník, který při nedělním útoku zabil 24 věřících, na sobě vestu s výbušninami. Jedná se o nejtragičtější útok proti egyptským křesťanům od ledna 2011, kdy při sebevražedném atentátu v Alexandrii přišlo o život celkem 23 osob, uzavírá americký list.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Saudská Arábie vysílá do Německa extremismus; Renziho vláda bez Renziho Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.