Zahraniční tisk: Sankce proti Íránu stále platí; Řecko zavedlo nový systém deportace migrantů

Zahraniční média píší 23. června o tom, že ačkoliv vstoupila íránská jaderná dohoda vstoupila v platnost letos v lednu, sankce proti Íránu stále platí. Francie se zavázala, že bude jejich zrušení prosazovat. Světová média si dále všímají, že Řecko zavedlo nový systém deportace migrantů. Podle něj mohou být všichni, kdo se dopustili trestného činu nebo jsou z něj podezřelí, vyhoštěni do Turecka.

Íránská jaderná dohoda vstoupila v platnost letos v lednu, avšak sankce proti Íránu stále platí. Francie se podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI včera zavázala, že bude prosazovat zrušení sankcí, a to zejména těch, které se týkají omezení íránských bankovních aktivit. Paříž totiž zároveň doufá, že v budoucnosti posílí svou ekonomickou roli v Íránu, míní RFI.

 

Francouzská vláda nakonec včera odpoledne povolila původně zakázané demonstrace v Paříži proti reformám zákoníku práce. Ministr vnitra Bernard Cazneuve však demonstranty upozornil, že nebude tolerovat žádné vybočení z plánované trasy průvodu. Francouzský deník Le Figaro dále upřesňuje, že pořádek bude hlídat více než 2 tisíce policistů.

 

Turecko zatklo v úterý večer v Istanbulu dva ruské občany a jejich tureckého komplice, kteří pravděpodobně pracují pro organizaci Islámský stát, všímá si ruský deník The Moscow Times. Úřady provedly zátah kvůli upozornění tajných služeb na možný útok na transgenderový pochod. Minulý týden totiž turečtí policisté objevili na předměstí Istanbulu sebevražedné vesty. Přestože úřady z obav o bezpečnost účastníků akci zrušily, organizátoři oznámili, že se pochod uskuteční o tomto víkendu.

 

Řecko zavedlo nový systém deportace migrantů, podle kterého všichni, kdo se dopustili trestného činu nebo jsou podezřelí z trestného činu, mohou být vyhoštěni do Turecka. Dohoda Evropské unie a Turecka o navracení uprchlíků do Turecka totiž naráží na právní a logistická úskalí, domnívá se britský deník The Times. Nový systém by měl mimo jiné ulevit uprchlickým centrům a pomoci jim řešit problém se vzrůstajícím násilím.

 

Americký miliardář Donald Trump, který je republikánským kandidátem na prezidenta Spojených států, označil svou demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou za lhářku světového formátu. Ve svém projevu kritizoval veškeré její činy včetně používání osobního emailu pro pracovní účely nebo podpory volného obchodu. Trumpovi republikánští kolegové se však od jeho kontroverzních výroků distancovali, píše americký zpravodajský portál CNN.

 

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos dnes v Havaně oznámil ukončení více než padesátileté války s Revolučními ozbrojenými silami Kolumbie, informuje španělský deník El País. Nová dohoda ovšem neznamená, že konec násilností bude okamžitý, obě strany totiž ještě musí schválit celý 3. bod dohody. Během nejdelšího ozbrojeného konfliktu Jižní Ameriky muselo opustit své domovy více než 6 milionů lidí, přes 200 tisíc lidí zemřelo a 45 tisíc je nezvěstných.

 

Slovensko patří do první desítky zemí Evropské unie s největším podílem průmyslu na HDP, konstatuje slovenský deník Pravda. Údaj vychází z dat Statistického úřadu SR a z Eurostatu. Podíl průmyslu na vytvořeném HDP vloni dosáhl téměř 23 %. Na prvním místě se umístila Česká republika, kde průmysl tvoří 30 procent HDP. Naopak minimální podíl průmyslu na HDP vykazuje Lucembursko a Kypr, které těží především ze sektoru služeb.

Zahraniční tisk: Sankce proti Íránu stále platí; Řecko zavedlo nový systém deportace migrantů Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.