Zahraniční tisk: Sanders vzdá boj o stranickou nominaci; členové Led Zeppelin před soudem

Zahraniční média si všímají, že demokratický kandidát na prezidenta USA Bernie Sanders včera naznačil, že svůj boj o nominaci vzdá. Zítra by měl diskutovat s Hillary Clintonovou o politických názorech a dohodne se na případné podpoře ve volbách. Světová média dále informují o tom, že členové americké skupiny Led Zeppelin Jimmy Page a Robert Plant v pátek stanuli před soudem. Hudebníci čelí obvinění z plagiátorství ve své nejznámější písni Stairway to Heaven.

V souvislosti s výtržnostmi během fotbalového šampionátu Euro 2016, který se tento měsíc koná ve Francii, zakázal francouzský ministr vnitra Bernard Cazneuve konzumaci alkoholu u stadiónů, ve fanouškovských zónách, v centrech některých měst, na nádražích nebo letištích. Portál francouzské rozhlasové stanice RFI píše, že alkohol bude zakázán až do konce šampionátu vždy večer před zápasem a v den jeho konání. Ministr vnitra tak reaguje na potyčky fanoušků, k nimž došlo v Marseille již druhý den konání šampionátu.

 

Z iráckého města Fallúdža se podařilo utéct dalším 4000 civilistů. Irácká armáda o město bojuje  s radikály Islámského státu už od května. Ve městě však zůstaly uvězněny desítky tisíc lidí. Armáda včera oznámila, že se jí podařilo zajistit bezpečnou únikovou cestu, kudy budou moci civilisté z města odejít, píše slovenský deník Pravda.

 

Hillary Clintonová bude zřejmě jedinou kandidátkou demokratické strany na prezidenta Spojených států, upozorňuje britský deník The Times. Její stranický soupeř Bernie Sanders totiž včera naznačil, že svůj boj o nominaci vzdá. Sanders před pěti dny utrpěl od Clintonové drtivou porážku v primárkách. S bývalou americkou první dámou a ministryní zahraničí bude zítra diskutovat o politických názorech a dohodne se na případné podpoře ve volbách.

 

Portál americké televizní stanice CNN se zamýšlí nad tím, proč je ve Spojených státech masové střílení lidí nejčastější. Mezi lety 1966 a 2012 totiž ve Spojených státech došlo k 90 podobným útokům. Studie ukázala u Američanů vyšší pravděpodobnost smrti při střelbě v práci nebo ve škole, zatímco jinde na světě se střílí u vojenských zařízení. Americká policie je na podobné situace školená a při incidentech proto umírá méně lidí. CNN v neposlední řadě zmiňuje vyšší dostupnost zbraní ve Spojených státech a „infekčnost“, která zvyšuje pravděpodobnost dalších útoků ve dnech následujících po atentátu.

 

Americký deník USA Today označil druhý největší mezinárodní fotbalový turnaj Euro 2016 za bitvu nejen mezi týmy a hráči, ale i mezi chuligány. Fanoušci se ve jménu svých týmů a vlastenectví dopouštějí násilnictví a nedbají ani na zákony ani na bezpečnost nevinných lidí. Násilí začalo v Marseille po sobotním utkání Velké Británie a Ruska, které skončilo remízou 1:1, a bohužel se dále šíři do dalších míst konání turnaje ve Francii.

 

Členové americké skupiny Led Zeppelin Jimmy Page a Robert Plant v pátek stanuli před soudem. Hudebníci čelí podle britského deníku The Guardian obvinění z plagiátorství. Ve své nejznámější písni Stairway to Heaven se totiž měli inspirovat instrumentální skladbou Taurus psychedelické losangeleské skupiny Spirit. Okopírovat měli právě nejslavnější kytarový rif. Kytarista skupiny Spirit Randy California o podobnosti obou skladeb věděl, ale Led Zeppelin nikdy nezažaloval. To učinil až správce jeho pozůstalosti Michael Skidmore.

 

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump vyzval prezidenta Baracka Obamu k rezignaci kvůli střelbě v Orlandu. Trump doslova řekl ve svém prohlášení: „Naši vůdci jsou slabí, říkal jsem, že se to stane, a bude to jenom horší.“ Miliardář uvedl, že Omar Mateen volal „Allahu Akbar“ a znovu zopakoval svůj návrh zakázat vstup muslimům včetně syrských uprchlíků na území Spojených států, všímá si britský deník Daily Telegraph. K odpovědnosti za krveprolití se přihlásil takzvaný Islámský stát.

Zahraniční tisk: Sanders vzdá boj o stranickou nominaci; členové Led Zeppelin před soudem Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.