Zahraniční tisk: Sanders oficiálně podpořil Clintonovou; Rakousko vyvlastní Hitlerův rodný dům

Zahraniční média píší 13. července o tom, že demokratický uchazeč o Bílý dům Bernie Sanders poprvé oficiálně podpořil kandidaturu své soupeřky Hillary Clintonové. Ta by tedy měla na podzim bojovat ve volbách o prezidentské křeslo s Donaldem Trumpem. Světová média si dále všímají, že Rakousko se chystá vyvlastnit rodný dům nacistického vůdce Adolfa Hitlera ve městě Braunau am Inn. Současná majitelka domu dostane odškodnění.

Německá kancléřka Angela Merkelová a irský premiér Edna Kenny v Berlíně jednali o situaci, která má v západní Evropě vzniknout po vystoupení Británie z Evropské unie. Irský premiér připomněl, že si voliči v britském Severním Irsku podobně jako ve Skotsku přáli v EU zůstat, ale byli v referendu přehlasováni Anglií. Vyslovil zároveň obavy z vleklých jednání Londýna o rozchodu s Bruselem a vyzval nastupující britskou premiérku Theresu Mayovou, aby aktivovala článek 50 Lisabonské smlouvy co nejrychleji a proces uspíšila, uvádí německý portál Deutsche Welle. Merkelová opakované zdůraznila, že Londýn nebude mít nárok na přístup k jednotnému trhu, pokud nebude respektovat volný pohyb zboží a pracovní síly. Pozorovatelé tvrdí, že po vystoupení Británie nastane nová situace na poměrně volné hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou.

 

Designovaná britská premiérka Theresa Mayová dnes oficiálně nastoupí do úřadu v londýnské Downing Street číslo 10. Po posledním zasedání konzervativního kabinetu Davida Camerona a po dnešní oficiální rezignaci svého kolegy ji do funkce oficiálně jmenuje britská královna Alžběta II. Střídání premiérů konzervativní strany se tento týden urychlilo, když jediná rivalka Mayové ze soutěže odstoupila. Hlavním úkolem bývalé ministryně vnitra bude vyjednat s Bruselem co nejlepší podmínky rozchodu. Podle komentáře deníku The Times to ale nebude mít jednoduché kvůli ekonomické situaci, slabé většině v Dolní sněmovně a rozpolcené konzervativní straně.

 

Zatímco americký prezident Barack Obama u pomníku pěti zastřelených policistů v texaském Dallasu vyzval Američany, aby nepodléhali obavám z dalšího násilí, někdejší demokratický uchazeč o Bílý dům Bernie Sanders poprvé oficiálně podpořil kandidaturu demokratky Hillary Clintonové. Bývalá ministryně zahraničí by měla na podzim svést boj o prezidentskou funkci s republikánským miliardářem Donaldem Trumpem, připomíná deník The New York Times.

 

Čína nemá nárok na sporné ostrovy v Jihočínském moři, rozhodl Mezinárodní soud v Haagu. Podle soudu neexistují důkazy, že by Čína měla na strategicky důležité ostrůvky historický nárok jediný stát v regionu. Rozhodčí soud tak vyšel vstříc námitkám Filipín, které o arbitráž požádaly. Verdikt o zóně důležité z hlediska surovin, rybolovu a námořní dopravy, je sice pro Peking závazný, ale těžko vymahatelný. Čínský velvyslanec ve Spojených státech podle agentury Reuters už prohlásil, že verdikt jen zvyšuje napětí v regionu a možnost silové konfrontace. Čína začala v uplynulém roce několik skalnatým ostrůvků v oblasti osidlovat, rozšiřovat a budovat na nich letiště, připomíná slovenský deník Pravda.

 

Ruské speciální jednotky zatkly moskevského imáma Mahmúda Velitova, který je podezřelý z trestného činu podněcování k násilí a podpory terorismu. Podle svého právníka se Velitov částečně přiznal k tomu, že porušil zákon při jednom kázání v místní Jardjamské mešitě a při tři roky starém rozhovoru pro televizní kanál Al Islám. V něm měl podpořit činy teroristy Abduláha Gapajeva. Muslimskému předákovi zabavili při domovní prohlídce extrémistickou literaturu a hrozí mu dva až pět roků vězení, uvádí deník moskevský deník The Moscow Times.  

 

Německý týdeník Der Spiegel polemizuje se závěry varšavského summitu NATO, který uznal Putinovo Rusko jako potenciální hrozbu pro východní Evropu a sousedící baltské státy. Přestože si invazí na Krymu Putin za nedůvěru v Severoaltantické alianci může sám, neznamená to, že by vojenské manévry ruské armády u hranic s baltskými zeměmi museli přerůst v další ruskou invazi, píše týdeník. Upozorňuje, že i když se Putin snaží armádu modernizovat, pořád má desetkrát menší vojenský rozpočet než Aliance a nesrovnatelně snazší okupování Krymu se prý s napadením členského státu NATO jako jsou Polsko, Litva nebo Estonsko nedá srovnávat.

 

Rakousko se chystá vyvlastnit rodný dům nacistického vůdce Adolfa Hitlera ve městě Braunau am Inn. Portál německého veřejnoprávního rozhlas Deutsche Welle upozornil, že další osud budovy není jasný, ale není vyloučeno, že bude zbourán. Rakouské úřady se obávají toho, že by se Hitlerovo rodiště mohlo stát poutním místem a sloužit k oživení nacistické ideologie. Úřady se marně snažily pronajatou budovu odkoupit, ale nakonec utvořily samostatný zákon pro vyvlastnění objektu. Současná majitelka domu dostane odškodnění.

 

Firma Tesla neplánuje omezit ve svých vozech funkci autopilota ani po první havárii, při které v Americe zahynul řidič v automaticky řízeném Modelu S na elektrický pohon. Manažer Elon Musk pro deník The Wall Street Journal potvrdil, že firma namísto toho zdvojnásobí úsilí a náklady na osvětu řidičů.

Zahraniční tisk: Sanders oficiálně podpořil Clintonovou; Rakousko vyvlastní Hitlerův rodný dům Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.