Zahraniční tisk: Sanders končí kampaň proti Clintonové; atentát na britskou poslankyni

Světová média píší 17. června o tom, že kandidát na demokratickou nominaci do Bílého domu Bernie Sanders končí kampaň proti Hillary Clintonové. Své někdejší sokyni pomůže porazit republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Zahraniční média také píší o tom, že muž zastřelil během kampaně pro setrvání Británie v EU tamní poslankyni Jo Coxovou. Je to poprvé po dvaceti pěti letech, kdy někdo zavraždil britského poslance

Manžel zavražděné britské poslankyně Jo Coxové vyzval veřejnost k boji proti nenávisti, která podle jeho slov zabila jeho ženu. Jednačtyřicetiletou poslankyni a matku dvou dětí v hrabství West Yorkshire napadl během kampaně pro setrvání v Evropské unii dvaapadesátiletý muž. Ten ji před místní knihovnou připravil o život třemi výstřely a několika bodnými ranami. Policie nyní prověřuje politické motivy a duševní zdraví pachatele, píše britský The Guardian. Aktivisté pozastavili kampaň, která přesvědčovala veřejnost o potřebě vystoupit z Evropské unie. Podle deníku The Times je to poprvé po dvaceti pěti letech, kdy někdo zavraždil britského poslance nebo poslankyni.

 

Německý týdeník Der Spiegel zkoumal ve Skotsku nálady necelý týden před britským referendem. Ve okrscích města Edinburgh a Glasgow oslovoval nejrůznější místní voliče, kteří mají podle průzkumů podporovat spíše setrvání v Unii. Zároveň ale týdeník zjistil, že ve Skotsku ožívají nálady pro odtržení od Spojeného království Velké Británie a severního Irska. Někdejší šéf Skotské národní strany SNP Alex Salmond potvrdil, že pokud se většina Britů vysloví pro odchod z Bruselu a většina Skotů si skutečně bude přít setrvání v Unii, Skotsko bude usilovat o podobný plebiscite, který se konal nedávno, v roce 2014.

 

Chorvatský parlament odvolal nestranického premiéra Tihomira Oreškoviče, kterému většina poslanců vyslovila nedůvěru. Podle agentury DPA získal návrh na jeho odvolání 125 hlasů ve shromáždění o 151 křesle. Pád chorvatské vlády, která začala úřadovat letos koncem ledna může vyvolat předčasní volby, pokud nejsilnější strana HDZ  do jednoho měsíce nenajde většinovou podporu pro svého nového kandidáta, dosavadního ministra zdravotnictví Zdravka Mariše, uvádí slovenský deník Pravda.

 

Ruští fotbaloví výtržníci byli zadrženi v Německu, poté co napadli a zranili několik lidí před katedrálou v centru Kolína nad Rýnem. Podle německé policie bylo zadrženo šest mužů v rukavicích a maskách, kteří cestou z fotbalového mistrovství na tamní letiště napadli skupinu španělských turistů. Jednomu z nich zlomili nos a další dva vážně zranili. Incident podle německého portálu Deutsche Welle následuje po varování Mezinárodního fotbalového svazu, kdy francouzské úřady v uplynulém týdnu deportovaly dvacítku ruských chuligánů. I v Rusku napadli rozzuření diváci po víkendovém utkání se Slovenskem gay klub ve městě Jekatěrinburg, píše moskevský deník The Moscow Times.

 

Rakouský deník Lokal upozorňuje, že počet uchazečů o azyl v zemi za první čtvrtletí letošního roku klesl v Rakousku o padesát pět procent. Úřady od prvního ledna do posledního března přijaly 13 880 žádostí o azyl, což je největší počet hned po Německu. Celkově v rámci zemí Evropské unie poklesl počet žádostí meziročně zhruba o třetinu. Rakouská zpravodajské agentura APA v této souvislosti zveřejnila zprávu o hlasování v rakouské spolkové zemi Horní Rakousy, kde poslanci odhlasovali snížení dávek pro žadatele o azyl z 900 na 500 euro měsíčně. Místní vláda tím chce celkově ušetřit více než 70 milionů eur.

 

Americký kandidát na demokratickou nominaci do Bílého domu Bernie Sanders prohlásil, že své někdejší sokyni Hillary Clintonové pomůže porazit republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Senátor za stát Vermont, který s Clintonovou prohrál v primárkách, prohlásil, že s kampaní proti Clintonové končí a příštích měsíců se bude věnovat tomu, aby byl vážně poražen Donald Trump, Dodává britský deník The Guardian.

 

Americký diplomat podpořil pokračování sankcí proti Putinovu režimu v Rusku. Koordinátor amerického ministerstva zahraničí pro sankce Daniel Fried vyjádřil naději, že omezení obchodu bude jednou možné zrušit, zároveň je to podle něj zatím důležitý nástroj, který ovlivní změny podmínek v Rusku. V rozhovoru pro slovenský týdeník SME diplomat prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin si snad dovede spočítat zisky a ztráty a bude uvažovat racionálně.

Zahraniční tisk: Sanders končí kampaň proti Clintonové; atentát na britskou poslankyni Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Rusko dojednalo v Aleppu dvoudenní příměří

    Společnost ·

    Rusko zprostředkovalo osmačtyřicetihodinové zastavení palby v syrském Aleppu. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na informaci ministerstva obrany. Příměří, údajně d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.