Zahraniční tisk: Saúdská Arábie ukončila nálety v Jemenu; Norsko u sebe nechce ruské politiky

Světová média píší 22. dubna o ukončení saúdskoarabských náletů na pozice hútijských povstalců, kteří obsadili část Jemenu. Nyní dojde na politické jednání. Média si také všímají rozhořčení norských diplomatů nad tím, že ruský vicepremiér, na kterého se vztahuje zákaz cestování do zemí uplatňujících vůči Rusku sankce, navštívil o víkendu Špicberky. Norsko proto pohrozilo přísnějšími postihy. 

Východoevropští dospělí zůstávají bydlet u rodičů, podivuje se dnes deník New York Times. Z pohledu Spojených států, kde u rodičů zůstává jen patnáct procent dospělých ve věku mezi osmnácti a čtyřiatřiceti lety, je evropská statistika překvapivá. Z údajů Evropské komise vyplývá, že v mnoha zemích východní Evropy neopouští zázemí u rodičů polovina dospělých. V Bulharsku je to 51 procent, v Srbsku 54 a v Chorvatsku dokonce 59 procent obyvatel mezi pětadvaceti a čtyřiatřiceti lety. Extrémní čísla ale vykazuje Slovensko, kde  je ve stejné věkové kategorii u rodičů ubytováno čtyřiasedmdesát procent dospělých.
Železná opona byla znovu spuštěna, tvrdí americký týdeník Newsweek v článku o plotu s ostnatým drátem, který roste na hranici Bulharska a Řecka s Tureckem. Bulharští pohraničníci argumentují úspěšným snižováním počtu ilegálních přistěhovalců, který mezi lety 2013 a 2014 klesl o polovinu na šest tisíc. Zástupce Organizace OSN pro uprchlíky v Sofii ale namítá, že bulharský stát jako člen Evropské unie a signatář mezinárodní dohody o běžencích musí dát uprchlíkům šanci vysvětlit, proč utíkají a případně jim poskytnout azyl. To ale podle něj znamená umožnit jim na bulharské území přístup. Mezinárodní pozornost vyvolávají i stížnosti vypovídající o několika ubitých nebo umrzlých běžencích, kteří se dostali do konfliktu s pohraniční stráží. V desítkách zdokumentovaných případů pak byli syrští uprchlíci vráceni zpět do Turecka.
Ruské velvyslanectví v Bratislavě udělalo z tiskové konference k výročí ukončení 2. světové války kontrolované divadlo, píše slovenský deník Sme. Na setkání s médii nechal podle listu tiskový atašé ruské ambasády Alexej Kulagin položit jen ty otázky, které měl od konkrétních novinářů poslané předem. Svoje odpovědi pak četl z připravených podkladů. Tím chtěl podle listu znemožnit pokládání jakýchkoli nepříjemných dotazů. Článek ve slovenském deníku Sme zmiňuje i to, že v rámci oslav výročí konce 2. světové války navštíví slovenské hlavní město i ruští motorkáři, kteří chtějí položit věnce u památníku padlých na bratislavském Slavíně. Jízda má končit v Berlíně, který ale setkání ruských motorkářů hlásících se k Vladimiru Putinovi, už zakázal.
Norské ministerstvo zahraničí žádá po ruském velvyslanci v Oslu vysvětlení toho, že ruský vicepremiér, na kterého se vztahuje zákaz cestování do zemí uplatňujících vůči Rusku sankce, navštívil o víkendu Špicberky. Dmitrij Rogozin, v jehož gesci jsou výzkum vesmíru, obrana, ale i arktické oblasti, navštívil o víkendu ruské doly na ostrovech, které patří k Norsku. Mluvčí norské diplomacie podle listu The Guardian potvrdil, že na embargované Rusy nejsou Norové v oblasti zvědaví a pohrozil přísnějšími postihy.
Saúdská Arábie ukončila nálety v Jemenu, píše agentura Reuters. Více než tři týdny trvající nálety na pozice hútijských povstalců, kteří obsadili část Jemenu, teď nahradí politické jednání. Podle mluvčího saúdské vlády už letecké útoky splnily svůj účel. Konec bombardování uvítal Írán, který povstalce podporuje.
Česká republika má pětadvacátý nejlepší cestovní pas na světě. Vyplývá to z hodnocení, které otiskuje dnešní Daily Telegraph. Test zkoumal například cenu pořízení cestovního dokladu, jak dlouho na něj místní obyvatele vydělávají a do kolika zemí umožní bezvízový vstup. Podle statistik v britském deníku vyjde český pas držitele na sedmnáct liber, pracuje se na něj průměrně jedenáct hodin a umožňuje bezvízový vstup do sto šedesáti dvou zemí. Nejlépe ze srovnání vyšlo Švédsko, na jehož pas pracují Švédové jen hodinu a který umožňuje bezvízové cestování do sto sedmdesáti čtyř zemí. Estéti oceňují podle listu i pasy Finska, ve kterých při listování běží animovaný los, případně pas norský, na kterém se pod ultrafialovou lampou rozsvítí polární záře.
Když máte jako prezident dvojníka, měli byste si ho víc hlídat, komentuje magazín The Foreign Policy společenské nedorozumění, při kterém na Panamerickém summitu v Panamě vystoupil před novináři dvojník venezuelského prezidenta Nicolase Madura. Na sociálních sítích vyvolal skandál diskuse o Madurově paranoie. Státníkovi jehož země trpí šedesátiprocentní inflací, podle některých komentářů hrozí, že by si jeho dvojníka úřady raději ponechaly namísto něj. Maduro nicméně podle zpráv BBC získal pětimiliardovou investici z Číny.
Německý týdeník Der Spiegel získal pracovní dokumenty jedné z šedých eminencí Islámského státu, Iráčana Hadžího Bakra, který začínal jako zpravodajec u tajné služby Saddáma Husajna. Dokumenty po teroristovi zabitém loni v Sýrii odhalují metody, kterými si džihádisté usnadňují vojenský postup. Materiály ukazují na promyšlený systém donašečů a vyděračů v každé větší osadě v syrsko-iráckém pohraničí, ale i v řadách syrských povstalců a armády. Týdeník srovnává strukturu informátorů Islámského státu s východoněmeckou policií a poukazuje na to, že ve vedení Islámského státu nejsou žádní náboženství fanatici, ale systematičtí stratégové.
Týdeník Time otiskuje rozhovor s čečensko-americkým chirurgem, který se angažuje v humanitární pomoci Čečensku. Lékař vypráví, jak po útoku na maratonském běhu z roku 2013, který spáchali čečenští bratři Tsarnajevové, přestaly americké charity a mecenáši region podporovat. Bratři, kteří se podle vlastních prohlášení chtěli pomstít Americe za okupaci a války vedené  v muslimských státech, tak podle týdeníku zároveň výrazně uškodili Čečensku, které má teď i v Americe stigma teroristů.
Zahraniční tisk: Saúdská Arábie ukončila nálety v Jemenu; Norsko u sebe nechce ruské politiky Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Proti zavedení eura je v Česku 85 procent lidí

    Byznys ·

    Proti zavedení eura je 85 procent Čechů. Postoj lidí k přijetí společné evropské měny se během posledních dvou let příliš nezměnil. Vyplývá to z průzkumu společnosti I…

  2. Německá vláda zlepší výhled vývoje ekonomiky

    Byznys ·

    Německá vláda zvýší odhad letošního růstu ekonomiky země na 1,8 procenta. Podobné tempo pak očekává i pro příští rok. Agenturu Reuters o tom informovaly vládní zdroje.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.