Zahraniční tisk: Saúdská Arábie by neměla být členem Rady pro lidská práva OSN

Světová média považují členství Saúdské Arábie v Radě pro lidská práva OSN za výsměch. Země totiž lidská práva systematicky porušuje nejen na svém území, ale i v sousedním Jemenu. Své výsadní postavení v Radě i zneužívá. Zahraniční média si dále všímají, že ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman je přesvědčen, že se Ukrajina do deseti let stane členem Evropské unie. Slíbil tak urychlit potřebné reformy.

Světové deníky označily za favorita na post nového britského premiéra současnou ministryni vnitra a konzervativní političku Theresu Mayovou. Bývalý starosta Londýna Boris Johnson, který vystoupení Velké Británie z Evropské unie prosazoval, totiž včera nečekaně z kandidatury na tento post odstoupil. Francouzský zpravodajský portál France24 zmiňuje ještě další kandidáty: ministra práce Stephena Crabba, bývalého ministra obrany Liama Foxe, ministryni energetiky Andreu Leadsomovou a ministra spravedlnosti Michaela Govea.

 

V rámci vyšetřování úterního bombového útoku na Atatürkově letišti v Istanbulu turecká policie zatkla dalších 11 lidí, píše turecký deník Hürriyet Daily News. Tři sebevražední útočníci byli ruské, uzbecké a kyrgyzské národnosti. Jak doplnil portál americké zpravodajské stanice CNN, atentát, při kterém zemřelo nejméně 44 lidí a přes 200 dalších bylo zraněno, pravděpodobně zorganizovala džihádistická skupina Islámský stát.

 

Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman je přesvědčen, že se Ukrajina do deseti let stane členem Evropské unie, píše francouzský deník Le Figaro. Hrojsman řekl, že jeho země prosazuje stejné hodnoty jako Evropská unie – svobodu, lidská práva a silnou ekonomiku. Ukrajina podepsala dohodou o přistoupení k Unii už v roce 2014 a musí s ní však sladit své standardy. Hrojsman proto slíbil, že se zasadí o urychlení evropských reforem a potírání korupce.

 

Saúdská Arábie by neměla být členem Rady pro lidská práva OSN, domnívá se americký magazín Newsweek s tím, že je to výsměchem obětem porušování lidských práv na celém světě. Účelem rady bylo efektivní řešení porušování lidských práv bez geopolitických vlivů. Saúdská Arábie však lidská práva systematicky porušuje nejen na svém území, ale i v sousedním Jemenu. Této arabské zemi se zjevně nepodařilo obhájit standardy v oblasti ochrany a prosazování lidských práv, a své výsadní postavení dokonce i zneužila, aby se vyhnula spravedlnosti za jejich závažné porušování, míní Newsweek.

 

Nový filipínský prezident Rodrigo Duterte bojuje se zločinností a ilegálním obchodem tím, že nabádá občany své země, aby drogově závislé zabíjeli. Jedenasedmdesátiletý Duterte ve čtvrtek složil prezidentskou přísahu. Jak uvedl britský deník The Guardian, nový filipínský prezident také opět zopakoval svou myšlenku o lukrativnosti byznysu s pohřebními ústavy a naznačil, že jeho zvolením do funkce začne šest temných let.

 

Francouzský prezident François Hollande, britský premiér David Cameron a členové britské královské rodiny si dnes připomínají sté výročí bitvy na Sommě, ve které 1,2 milionu lidí zemřelo, bylo zraněno nebo se stalo nezvěstnými, připomíná francouzský deník Le Figaro. Podle francouzského deníku Le Monde už však tato válka v současnosti francouzsko-britské přátelství neohrožuje. François Hollande podle Le Monde dokonce historická výročí využívá k politickým účelům.

 

Slovenský deník Pravda píše, že vědci zaznamenali první jasný důkaz postupného zpomalování ztenčování ozónové vrstvy nad Antarktidou. Vloni v září byla totiž ozónová díra přibližně o 4 miliony km2 menší než v roce 2000. Vědci tento trend připisují dlouhodobému zákazu používání chemických látek poškozujících ozón. Ten je pro lidstvo důležitý, protože blokuje škodlivé ultrafialové záření ze Slunce. Nedostatek ozónu zvyšuje riziko rakoviny kůže, šedého zákalu i rozličné choroby rostlin a zvířat. Důvodem, proč se ztenčování ozónové vrstvy projevilo zejména nad Antarktidou, je extrémní chlad a obrovské dávky denního světla.

Zahraniční tisk: Saúdská Arábie by neměla být členem Rady pro lidská práva OSN Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Do čela ČNB dnes usedl Jiří Rusnok

    Byznys ·

    Funkce guvernéra České národní banky se dnes ujal Jiří Rusnok (55). Nahradil Miroslava Singera, kterému skončil druhý šestiletý mandát a nemohl být znovu jmenován. Nov…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.