Zahraniční tisk: Rusku hrozí teroristické útoky IS; EU Turecko miliardou eur nepřesvědčila

Zahraniční média píší 6. října o tom, že přítomnost ruských vojsk v Sýrii zvyšuje riziko teroristických útoků na Rusko. Ruské vojenské angažmá totiž zvyšuje motivaci hnutí Islámský stát (IS) k odvetným úderům. Světová média dále píší o možnosti zásahu ruských hackerů do předvolební kampaně USA.

Je možné, že by Rusko prostřednictvím hackerů zasahovalo do předvolební kampaně v USA, ptá se ve svém dnešním vydání slovenský deník SME. Podle nejnovějších informací to vypadá, že to možné je a že by do tohoto schématu zapadala nedávná kauza demokratické kandidátky na post příštího amerického prezidenta Hillary Clintonové. Bývalá ministryně zahraničních věcí Spojených států čelí od března obvinění z toho, že při svém působení v úřadě nepoužívala výhradně oficiální e-mailový systém ministerstva, ale že se více spoléhala na svou soukromou e-mailovou adresu, ze které posílala i některé utajované údaje.
Společnost F-Secure zabývající se kybernetickou bezpečností před časem zveřejnila zprávu, ze které vyplývá, že tento poněkud neortodoxní přístup Hillary Clintonové mohl mít i jiné důvody. Zpráva totiž upozorňuje na sedmileté šíření počítačového viru Duke, za kterým mohla být ruská vláda. Cílem viru Duke mělo být kromě NATO, Čečenska či Bílého domu také ministerstvo zahraničí USA, uvádí komentář ve slovenském deníku SME.

 

Odborníci varují, že ruské vojenské angažmá v Sýrii by mohlo zvýšit riziko teroristických útoků v Rusku, píše ruský deník Moscow Times. Bezpečnostní analytici se domnívají, že rozhodnutí ruské vlády zahájit letecké útoky v Sýrii zvyšuje motivaci stoupenců hnutí Islámský stát s vazbami na Rusko k provedení odvetných úderů. Kromě toho hnutí Islámský stát považovalo Rusko za svého nepřítele ještě předtím, než Rusko skutečně započalo s vojenskými aktivitami v Sýrii, uzavírá ruský list.

 

Americký prezident Barack Obama dělá dobře, když je v souvislosti se Sýrií obezřetný, míní americký deník The Washington Post. Navzdory veřejnému mínění má americký prezident plán pro řešení situace v Sýrii. Jenže to zkrátka není plán, který by měl bezprostřední dopad na průběh občanské války. Strategie ruského prezidenta Vladimira Putina je evidentně podstatně smělejší a nejspíše přinese „rychlé“ výsledky – bohužel se s velkou pravděpodobností bude jednat jen o výsledky krátkodobého charakteru, konstatuje americký The Washington Post.

 

Austrálie se potýká s nárůstem protimuslimských protestů, informuje britský deník The Times. Poté, co radikální íránský muslim minulý týden zabil zaměstnance policejních složek v Sydney, došlo v Austrálii k vyostření protimuslimských postojů. Aktivity pravicové skupiny, která ve svazovém státě Victoria vykonala předstíranou popravu, tyto obavy jen potvrdily. Antiislámské protesty jsou plánovány i na nadcházející víkend. Nový australský premiér Malcolm Turnbull včera vyzval k uklidnění situace, píše The Times.

 

Turecký prezident Erdogan reagoval na nabídku ze strany Evropské unie poněkud zdrženlivě, píše ve svém dnešním vydání rakouský deník Der Standard. Aby Evropská unie alespoň trochu zbrzdila proud migrantů, chtěla by v tomto ohledu více spolupracovat s Tureckem. Podle EU by v Turecku mohlo vzniknout více uprchlických táborů, aby syrští migranti nepokračovali dál do Evropy. Jenže nabídka „odměny“ pro Turecko ve výši jedné miliardy eur a další politické ústupky tureckého prezidenta na včerejší schůzce v Bruselu nepřesvědčily, všímá si rakouský Der Standard.

Zahraniční tisk: Rusku hrozí teroristické útoky IS; EU Turecko miliardou eur nepřesvědčila Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko zintenzivní vojenské útoky v Sýrii

    Společnost ·

    Rusko od středy podniklo desítky náletů na cíle v Sýrii a plánuje tuto ofenzivu ještě zesílit. Západní politici Rusko obviňují, že jeho letecké útoky nemíří jen proti …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.