Zahraniční tisk: Rusko zastavuje letecké útoky v Sýrii; Cameronův skutečný názor na brexit

Zahraniční média píší 26. května o tom, že Rusko zastavuje své letecké útoky v Sýrii. Chce tím dát šanci povstaleckým skupinám přerušit styky s Al Kajdou a Frontou an Nusrá. Reaguje tak na stížnosti syrských povstalců, kteří přistoupili na příměří a nevyhovují jim ruské nálety v okolí Aleppa. Světová média dále píší, že kdyby kdyby Cameron nebyl premiér, chtěl by vystoupit z EU. Prohlásil to jeho bývalý poradce a přítel Steve Hilton.

Rusko údajně zastavuje své letecké útoky v Sýrii, aby dalo povstaleckým skupinám šanci přerušit styky s Al Kajdou a Frontou an Nusrá. K přerušení útoků dochází v době opakovaných stížností syrských povstalců, kteří přistoupili na příměří a nevyhovují jim ruské nálety v okolí Aleppa na severu země. Slovenská Pravda připomíná, že povstalci dali USA a Rusku jako iniciátorům příměří ultimátum, podle kterého musí syrský režim ukončit útoky a blokádu v oblasti Damašku. Rusové trvají na tom, že útočí na cíle Islámského státu a Fronty an Nusrá, na něž se příměří nevztahuje. V praxi to ale často vypadá, že ruské útoky směřují i na umírněné povstalce, podotýká deník Pravda.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová nemá obavy o budoucnost smlouvy mezi Evropskou unií a Tureckem. Prohlásila, že navzdory dílčím hrozbám z Ankary, které se týkají sporu o bezvízový styk s Evropou, půjde všechno podle plánu. Webový portál Deutsche Welle poukazuje na to, že další překážkou spolupráce se ukázalo být hlasování tureckého parlamentu, které poslance Kurdské strany práce PKK zbavilo imunity. To většina zahraničních pozorovatelů označila za nedemokratické pronásledování kurdské menšiny.

 

Více než 560 běženců zachránila italská pobřežní policie a záchranáři z potápějící se lodi ve Středozemním moři, uvádí deník The Financial Times. Celá akce je zachycená kamerou a pozorovatelé upozorňují, že se přelidněná loď převrátila, když pasažéři přeběhli na jednu stranu paluby. Stejní záchranáři zasahovali včera i u dalšího ohroženého plavidla s uprchlíky. Statistiky uvádějí, že jen za letošní rok se na cestě do Evropy ve Středozemním moři utopilo více jak 1300 uprchlíků.

 

Britské speciální vojenské jednotky zlikvidovaly v Libyi nákladní automobil islámského státu naložený výbušninou. Podle londýnského deníku The Times je to první důkaz současného vojenského působení Britů v Libyi. Odpálení vozu pro sebevražedného útočníka raketou pomohlo zastavit ofenzívu Islámského státu na město Misrata, doplňuje deník.

 

Bývalý poradce a přítel britského premiéra Davida Camerona, tvrdí, že kdyby Cameron nebyl premiér, chtěl by vystoupit z Evropské unie. Steve Hilton, který premiérovi pomáhal při parlamentních volbách v roce 2010, tvrdí, že si pamatuje jedno z dřívějších zasedání vlády, na kterém se současný premiér vyslovil pro vystoupení z Evropské unie, píše deník The Guardian. Ten připomíná, že všeobecné hlasování o setrvání v Unii se koná už za čtyři týdny.

 

Pokud Británie vystoupí z Unie, těžko bude zajišťovat zdravotní péči svým pacientům, upozorňuje deník The Independent. Osmdesát procent ředitelů britských nemocnic poukazuje na to, že okolo 17 tisíc sester a dalšího personálu pochází ze zemí Evropské unie. Spolu s laboranty tak představují šest procent zaměstnanců ve zdravotnictví a nebude jednoduché je nahradit.

 

Moskevský deník The Moscow Times líčí návrat vězněné ukrajinské pilotky Naděždy Savčenkové na Ukrajinu. Všímá si, že jejímu odletu nebyly přítomna žádná ruská média, na rozdíl od příletu v Kyjevě, kde ji jako hrdinku vítali všichni. Pilotka vyměněná za dva ruské zajatce bude stejně jako oni omilostněna a nemusí si díky nové ukrajinské legislativě trest odsedět ve vězení.

 

Slovenská policie pátrá podle deníku SME po zloději, který na sebe přepsal lukrativní pozemky v Bratislavě, které mají hodnotu 1,4 milionu eur. Areál někdejšího městského bazénu nedaleko moderního sídliště River Park převedl katastr za nejasných okolností na soukromou firmu. Jedná se o sedmdesát tisíc metrů čtverečních zanedbané oblasti někdejšího koupaliště, kde nyní žijí bezdomovci, žalobu na neznámého pachatele podal magistrát minulý měsíc.

Zahraniční tisk: Rusko zastavuje letecké útoky v Sýrii; Cameronův skutečný názor na brexit Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.