Zahraniční tisk: Rusko zakáže dovoz potravin z Ukrajiny; sebevražedný útok v Afghánistánu

Zahraniční média píší 22. prosince, že Rusko od 1. ledna zavede zákaz dovozu potravin z Ukrajiny. Reaguje údajně na zapojení Ukrajiny do protiruských sankcí. Světová média si také všímají teroristického útoku poblíž americké vojenské základny v Afghánistánu. Útok ze strany hnutí Tálibán si vyžádal šest mrtvých amerických vojáků.

Britský deník The Guardian píše o pondělním sebevražedném útoku v Afghánistánu, který si poblíž vojenské základny Bagrám vyžádal šest obětí z řad amerických vojáků a tři zraněné. Podle deníku The Guardian jde o útok s největším počtem zahraničních obětí od srpna. Hnutí Tálibán tak týden po útocích na rezidenci španělského velvyslanectví v Kábulu a na leteckou základnu v Kandaháru dokázalo, že je i nadále schopno teroristickými útoky zasahovat významné cíle spojené s vládou podporovanou Spojenými státy.
 
Ze španělských parlamentních voleb nevzešel vítěz, který by si ve sněmovně dokázal zajistit jasnou většinu, píše španělský deník El País. Španělská politická scéna tak zůstává po nedělních volbách roztříštěná a stále není jasné, kdo zemi v příštích čtyřech letech povede. Přestože Lidová strana stávajícího premiéra Mariana Rajoye získala nejvíce mandátů, bude pro ni podle deníku El País složité sestavit vládní koalici. Druzí socialisté totiž odmítli stávajícího premiéra podpořit. Pokud Lidová strana v povolebním vyjednávání neuspěje, mohli by se pokusit sestavit vládnoucí koalici sami.
 
Ruský deník The Moscow Times píše o tom, že Rusko od 1. ledna zavede zákaz dovozu potravin z Ukrajiny. Má jít o reakci na zapojení Ukrajiny do protiruských sankcí uplatňovaných západními zeměmi. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk odhadl, že ztráty způsobené ruským embargem by v roce 2016 mohly dosáhnout 600 milionů dolarů, píše deník The Moscow Times a dodává, že Rusko kromě zákazu dovozu potravin od 1. ledna zároveň pozastaví dohodu o zóně volného obchodu s Ukrajinou.
 
Řecko dokončilo poslední ze třinácti kroků potřebných k uvolnění další miliardy eur ze záchranného balíčku, píše řecký deník Kathimerini. Země by tak po schválení nižších cen diagnostických testů ve zdravotnictví mohla peníze obdržet ještě před Vánocemi. Řecké ministerstvo zdravotnictví nicméně opatření kritizovalo s tím, že rozhodnutí bylo přijato pod tlakem a že jde o výsledek přílišného lpění věřitelů na pouhém snižování nákladů.
 
Deutsche Welle píše, že prezident mezinárodní fotbalové asociace FIFA Joseph Blatter, potrestaný osmi lety zákazu činnosti, chystá odvolání ke sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne. Funkcionář, kterého etická komise FIFA potrestala za to, že v roce 2011 poslal stávajícímu předsedovi Evropské fotbalové unie UEFA Michelovi Platinimu dva miliony švýcarských franků za poradenskou činnost a nenechal peníze zanést do účetnictví, na tiskové konferenci řekl, že neudělal nic špatného a že se cítí jako boxovací pytel. Deutsche Welle popisuje, že Blatter se na tiskové konferenci celkově prezentoval jako oběť celé aféry, nikoli jako její viník.
 
Vesmírná raketa Falcon 9 soukromé americké společnosti SpaceX v noci na dnešek úspěšně vynesla na oběžnou dráhu 11 komunikačních satelitů, píše americký deník USA Today. Firmě, za kterou stojí podnikatel Elon Musk, se navíc podařilo dosáhnout toho, aby se první stupeň rakety vrátil po deseti minutách letu nepoškozený zpátky na Zemi. Stalo se tak měsíc poté, co společnost Blue Origin zakladatele internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose dokázala, že je něco takového vůbec možné. Blue Origin však použila mnohem menší raketu, upozorňuje USA Today.
 
Společnost Lyft, která patří mezi nejvýznamnější konkurenty alternativní taxislužby Uber, schválila prodej dalších preferenčních akcií za celkem miliardu dolarů. Pokud se Lyftu podaří v dalším investičním kole uspět, mohla by hodnota společnosti dosáhnout téměř šesti miliard dolarů, píše The Wall Street Journal. Uber, který své služby nabízí i v Praze, má ve srovnání s Lyftem více než desetinásobnou hodnotu.
Zahraniční tisk: Rusko zakáže dovoz potravin z Ukrajiny; sebevražedný útok v Afghánistánu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. SpaceX znovu odložila start své rakety Falcon 9

    Tech ·

    Americká soukromá společnost SpaceX se rozhodla o 24 hodin odložit start své rakety Falcon 9, která má vynést na oběžnou dráhu kolem Země 11 satelitů. Zakladatel firmy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.