Zahraniční tisk: Rusko zahájilo těžbu na novém ropném poli; zlepšení německo-ruských vztahů

Světová média píší 22. září o tom, že ruský prezident Vladimir Putin oficiálně zahájil těžbu na novém ropném poli na poloostrově Jamal. Ruská ropná produkce je přitom na rekordu. Zahraniční média si dále všímají návštěvy německého vicekancléře Sigmara Gabriela v Moskvě. Poukázal na nízký objem bilaterálního obchodu mezi Německem a Ruskem. Podle médií se jedná o jakési předjednání zmírnění protiruských sankcí.

Rada bezpečnosti OSN mimořádně jedná o udržení příměří v Sýrii. Krizové zasedání v New Yorku vyvolal pondělní nálet na humanitární konvoj nedaleko syrského Aleppa a následné obviňování mezi Moskvou a Washingtonem. Odstupující generální tajemník OSN Pan Ki-Mun přislíbil nezávislé vyšetřování případu, které má zjistit, zdali jsou za leteckými útoky ruské stíhačky nebo americké drony. Probíhající krizová jednání přitom podle portálu Deutsche Welle označil korejský generální tajemník za zlomová. Organizace spojených národů oznámila, že hodlá humanitární konvoje do oblastí postižených občanskou válkou obnovit.

 

O občanské válce v Sýrii, ale především mezinárodním obchodě, jedná v Moskvě s prezidentem Vladimirem Putinem i německý vicekancléř Sigmar Gabriel. Ten poukázal na nízký objem bilaterálního obchodu mezi oběma zeměmi, který v první polovině letošního roku poklesl o 14 procent. Německý vicekancléř chce podle zpravodajského portálu Deutsche Welle předjednat zmírnění protiruských sankcí uvalených na Moskvu kvůli obsazení Krymu. Vstřícné kroky sociálního demokrata Sigmara Gabriela vůči Kremlu vnímá ale velká vládní koalice v Německu jako kontroverzní. Přestože je kancléřka Merkelová kritizovala, Gabriel má podporu německých podnikatelů a firem.

 

Lucemburský předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a německý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz při nástupu do funkcí slibovali demokratičtější Evropskou unii. Teď ale jako by jim šlo především o udržení vlastních postů, píše německý týdeník Der Spiegel. Autor komentáře upozorňuje, že před pravidelnými schůzkami vedení Evropské unie, jednají oba staří přátelé za zavřenými dveřmi a při hledání společných postojů můžou porušovat pravidla o nezávislosti výkonné moci a parlamentu. Oba politici sice proti sobě kandidovali v roce 2014, pak si ale vzájemně pomáhali k udržení postů. Přestože Schulz slíbil, že počátkem roku 2017 uvolní předsednickou funkci konzervativcům, teď usiluje o své znovuzvolení. Demokratická revoluce, kterou oba před dvěma lety slibovali provětráním evropské administrativy, se zatím nekoná, konstatuje týdeník.

 

Další zprávy o džihádistickém použití chemických zbraní v Iráku ukazují na to, že jednotky takzvaného Islámského státu si některé zbraně hromadného ničení možná dokážou samy vyrobit. Britský deník The Guardian upozorňuje na použití práškového yperitu u letecké základny nedaleko severoiráckého Mosulu. Pentagon potvrdil, že zpuchýřující bojová otravná látka byla raketou nebo minometem odpálená toto úterý na letiště, odkud džihádisté očekávají útok na svoji základnu v Mosulu. Zakázaný yperit je nejúčinnější v podobě plynu, Islámský stát ho použil už dříve, podobně jako chemické zbraně na bázi chloru.

 

Britské tajné služby chystají velké nábory agentů kvůli globální válce proti terorismu. Civilní rozvědka MI-6 chce současné stavy z dvou a půl tisíce agentů zvýšit do konce dekády na 3 a půl tisíce. Jak uvádí londýnský deník The Times největší zájem je o ženy a příslušníky menšin. Čtyřicetirpocentní navýšení posil se týká práce v terénu, ale především kybernetické války a odhalování a prevenci počítačových útoků.

 

Ruský prezident Vladimir Putin oficiálně zahájil těžbu na novém ropném poli na severosibiřském poloostrově Jamal. Ruská ropná produkce nyní dosahuje rekordních 10,95 milionů barelů denně a Moskva se chystá se zeměmi OPEC jednat o stabilizacích cen této suroviny, vysvětluje slovenský deník Pravda. Navzdory nízkým cenám zvyšují těžbu také Írán, Irák i Saúdská Arábie.

 

Během druhé noci pouličních protestů v americké Severní Karolíně zahynul další člověk. Původní demonstraci ve městě Charlotte, která reagovala na zastřelení třiačtyřicetiletého černocha policistou, se v noci na dnešek pokusila rozehnat zásahová jednotka slzným plynem a umělohmotnými projektily. Jak upozorňuje agentura Reuters, podle policistů zabila jednoho z demonstrantů kulka civilisty.

 

Severní Korea má zřejmě jenom dvacet osm webových stránek. Chybou severokorejského technika byl v uplynulých dnech jeden z největších severokorejských serverů - stránky státní letecké společnosti Air Koryo – nakonfigurován tak, že umožňoval mezinárodní transfery. Britové díky tomu byli schopní spočítat, že celkový počet severokorejských webů je velice nízký, vysvětluje slovenská Pravda.

Zahraniční tisk: Rusko zahájilo těžbu na novém ropném poli; zlepšení německo-ruských vztahů Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Šest nejbizarnějších aut letošního roku

    Tech ·

    Automobilový průmysl se pohybuje nebývale rychle dopředu. Skrze koncepční vozy automobilových výrobců si většinou můžeme představit, jak bude naše budoucnost na silnic…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.