Zahraniční tisk: Rusko uzavřelo transportní koridor pro NATO; Slabá strategie Obamy v boji s IS

Světová média píší 19. května o tom, že Rusko uzavřelo na svém území transportní koridor, který intenzivně využívala Severoatlantická aliance (NATO) pro zásobování jednotek v Afghánistánu. Dále se média zaměřují na převzetí města Ramádí hnutím Islámský stát (IS), které odhalilo slabé stránky ve strategii amerického prezidenta Baracka Obamy. 

Po nejrůznějších humanitárních bombardováních čelí Evropa hromadnému vyloďování a čím dál častějšímu potápění lodí s Libyjci, Syřany, či Iráčany na palubě, píše dnes slovenský deník SME. Tito lidé utíkají před smrtí, chudobou a nejistotou. Podobné útěky jsou ale součástí lidské historie, míní slovenský list. Přesně před 75 lety vyplula z Bratislavy loď Pentcha. Byla to padesát let stará říční bárka, která kdysi sloužila k převážení dobytka. V roce 1940 však měla za úkol dopravit do Palestiny po Dunaji židovské utečence ze střední Evropy. Nacistické Německo totiž pár týdnů předtím postupně napadlo Švédsko, Holandsko, Belgii a Francii a z evropských Židů se stali druhořadí občané. A mnozí z nich správně pochopili, že jim nezbývá nic jiného, než utéct, připomíná slovenský list.

 

Rusko uzavřelo transportní koridor, který umožňoval zásobování jednotek NATO v Afghánistánu, všímá si ruský deník Moscow Times. Tento transportní koridor nacházející se na ruském území, který Severoatlantická aliance velmi intenzivně využívala, byl symbolem spolupráce mezi Ruskem a Spojenými státy americkými, a to navzdory jinak velmi napjatým vztahům mezi oběma státy, připomíná ruský Moscow Times.

 

V pondělí večer, tedy den po zatím největších opozičních protestech v Makedonii, se v centru hlavního města Skopje shromáždili také příznivci makedonského premiéra, informuje rakouský Der Standard. Zatímco příznivci opozice se od nedělního večera nacházejí v okolí budovy vlády a požadují demisi premiéra Nikoly Gruevského, premiérovi příznivci se usadili před budovou parlamentu. Podle zpráv z makedonských médií se do hlavního města sjely desetitisíce lidí z celé země, konstatuje rakouský Der Standard.

 

Německá bankovní společnost Deutsche Bank začala zjišťovat informace o tom, jak by probíhal přesun jejích operací z Velké Británie zpět do Německa v případě, že by se obyvatelé ostrovního státu v plánovaném referendu o setrvání v EU rozhodli z EU vystoupit, píše dnes britský deník The Guardian. Mluvčí banky oznámil, že je zatím brzy na jakákoliv rozhodnutí, ale že banka ustanovila pracovní skupinu, jejímž úkolem je zjistit vše potřebné v souvislosti s referendem, které by se podle staronového britského premiéra Davida Camerona mělo uskutečnit do roku 2017, informuje britský The Guardian.

 

Pád iráckého města Ramádí odhalil slabé stránky ve strategii amerického prezidenta Baracka Obamy, píše dnes americký deník The Washington Post. Už delší dobu bylo jasné, že Spojeným státům americkým chybí strategie, která by pomohla splnit oficiální slib amerického prezidenta Baracka Obamy o „nekompromisním zničení“ hnutí Islámský stát. Washington totiž de facto nemá plán, jak vymýtit teroristickou základnu v Sýrii. Sice existovala naděje, že Obamova polovičatá opatření by mohla být dostatečná pro zastavení pokroku Islámského státu na území Iráku s tím, že problém týkající se Sýrie by řešil až další prezident USA. Jenže na pozadí neuvěřitelného nedělního pádu města Ramádí se i ten nejumírněnější optimismus jeví pochybným, konstatuje americký The Washington Post.

Zahraniční tisk: Rusko uzavřelo transportní koridor pro NATO; Slabá strategie Obamy v boji s IS Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.