Zahraniční tisk: Rusko ukončilo dohodu zajišťující bezpečnost svých a amerických letadel

Zahraniční média si všímají, že ruské ministerstvo zahraničí ukončilo dohodu zamezující přímému konfliktu s americkou armádou. Reaguje tak na americký raketový útok na syrskou základnu v provincii Idlib. Memorandum o sdílení informací o letadlech obou mocností bylo podepsáno v roce 2015.

Americký deník USA Today píše, že Rusko a Írán odsoudili raketový útok Spojených států na syrskou základnu v provincii Idlib, ze které byl tento týden proveden nálet na sklad chemických zbraní. Ruský prezident Vladimir Putin tento akt považuje za agresi proti suverénní zemi a tvrdí, že poškodil rusko-americké vztahy. Podobně Írán řekl, že tento nebezpečný a ničivý čin porušuje principy mezinárodního zákona, který podle něj pouze posílí pozici teroristů a dále zkomplikuje situaci v Sýrii a celém regionu.

 

Na americký útok v Sýrii reagoval také izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který řekl, že americký prezident Donald Trump vyslal jasný vzkaz, že používání a šíření chemických zbraní nebude tolerováno. Netanjahu naopak amerického prezidenta podpořil a vyjádřil naději, že Trumpův vzkaz bude rezonovat nejen v syrském hlavním městě Damašku, ale i v Íránu, Severní Koreji a jinde, píše americký portál abcNEWS.

 

Ruské ministerstvo zahraničí v souvislosti s americkými útoky v Sýrii ukončilo dohodu zamezující přímému konfliktu s americkou armádou a zajišťující bezpečnost letadel v Sýrii, všímá si britský deník Independent. Memorandum bylo podepsáno v roce 2015 po ruských leteckých úderech v Sýrii. Obě mocnosti se v něm zavázaly sdílet informace o svých letech v Sýrii, kde má Rusko několik desítek bojových letounů a systémy protivzdušné obrany. Ruský portál Russia Today napsal, že Rusko požaduje svolání Rady bezpečnosti OSN.

 

Podle britského deníku The Times americké útoky v Sýrii svědčí o emocionalitě a nepředvídatelnosti taktiky amerického prezidenta. Útoky jsou jasným vzkazem syrskému prezidentu Bašáru Asadovi, že použití chemických zbraní nebude tolerováno. Při amerických náletech byla poničena přistávací plocha základny, ze které měly být čtvrteční chemické útoky v provincii Idlib provedeny. Základna hrála také klíčovou úlohu v boji proti povstaleckému útoku v oblastech pod kontrolou vládnoucího režimu, připomíná The Times.

 

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault příští týden navštíví Čínu, kde se setká se svým čínským protějškem a dalšími čínskými diplomaty. Francouzský deník Le Figaro v této souvislosti připomíná zastřelení čínského občana policistou koncem března v Paříži. Peking požádal Paříž o vysvětlení incidentu. Jednání francouzského ministra zahraničí v Číně by měla také udat směr bilaterálních vztahů obou zemí a jejich společných zájmů po francouzských prezidentských volbách, jejichž první kolo se koná 2 3. dubna.

 

Riziko řeckého bankrotu je zpět, míní slovenský deník Pravda. Pro řeckou vládu je dnešek klíčovým dnem. Na Maltě se totiž setkají ministři financí eurozóny a budou rozhodovat o tom, zda Řecko dostane další miliardy ze záchranného balíku v hodnotě 86 miliard, nebo budeme za pár měsíců svědky bankrotu této země a jejího následného možného odchodu z eurozóny a Evropské unie. Na jednání není moc času, protože Athény mají letos v červenci splatit další dluhy ve výši přes 8 miliard euro a na to potřebují i dohodnutou pomoc 6,1 miliardy euro.

 

Francie ukončí provoz své nejstarší jaderné elektrárny ve Fessenheimu na severovýchodě země. Uzavření elektrárny bylo součástí volebních slibů současného prezidenta Françoise Hollanda, podotýká portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Nedojde však k němu ihned. Žádost o zrušení elektrárny by měla být podána v polovině roku 2018. O práci pak přijde přes 2000 lidí. Zaměstnanci elektrárny proti jejímu uzavření demonstrovali v Paříži.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Rusko ukončilo dohodu zajišťující bezpečnost svých a amerických letadel Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Ropa zdražuje vlivem americkém útoku na Sýrii

  Byznys ·

  Ceny ropy na světových trzích posilují a v jednu chvíli rostly o více než dvě procenta. Reagují tak na útok Spojených států na vojenskou základnu v Sýrii. Podle severu…

 2. ČNB ukončila intervenční režim

  Byznys ·

  Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes s okamžitou platností ukončila režim devizových intervencí. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman. Banka tak…

 3. BBC: Unilever prodává své značky margarínů

  Společnost ·

  Unilever se chystá prodat svůj margarínový byznys, včetně značek Flora a Stork. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service. Podle analytiků mohou mít tyto…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.