Zahraniční tisk: Rusko podle AI páchá v Sýrii válečné zločiny; Turecko se snaží obnovit turismus

Světová média píší 23. února o tom, že nevládní organizace Amnesty International (AI) obvinila Rusko z páchání válečných zločinů v Sýrii. Ruští vojáci měli podle organizace útočit proti civilistům ve školách, nemocnicích i obytných domech. Rusko obvinění odmítá. Zahraniční deníky se dále věnují kritickému stavu tureckého cestovního ruchu, který meziročně klesl o 40 procent. Stojí za tím terorismus a odliv ruských turistů. Tamní vláda nyní proto představila plán za 87 milionů dolarů na podporu turismu v zemi.

Syrská opozice podle Deutsche Welle kritizuje výjimku z klidu zbraní dojednaného mezi USA a Ruskem. Obě země totiž budou spolu se svými spojenci pokračovat v útocích na pozice Islámského státu a Al-Káidy. Syrští rebelové se však obávají toho, že armáda prezidenta Bašára Asada podporovaná Ruskem bude pod záminkou útoků na džihádisty bombardovat i jimi kontrolovaná území.
 
Deník The Moscow Times píše, že nevládní organizace Amnesty International obvinila Rusko z páchání válečných zločinů v Sýrii. Rusové měli podle obvinění vést útoky proti civilistům ve školách, nemocnicích a obytných domech. Útočit měli také proti humanitárním pracovníkům, kteří civilistům po bombardování pomáhají. Rusko veškerá obvinění odmítá a tvrdí, že letecké útoky zahájené loni v září jsou namířené proti teroristům. Západní země namítají, že ruská armáda podporuje režim syrského prezidenta Asada a svoje útoky zaměřuje na politickou opozici.
 
Řecký deník Kathimerini informuje o situaci na řecko-makedonském pomezí. Poté, co Makedonie zakázala vstup na její území Afgháncům, Iráčanům a Syřanům bez cestovních dokladů, začaly se poblíž řeckého hraničního přechodu Idomeni hromadit tisíce uprchlíků. Další tisíce migrantů zůstávají v Aténách, kde je řecké úřady zdržely ve snaze předejít přelidnění příhraničního prostoru. Řecko už začalo se svým severním sousedem o řešení problému jednat. Makedonie však tvrdí, že jí k uzavření hranic donutily země ležící ještě severněji. Například Rakousko, které se rozhodlo přijímat jen 80 lidí denně.
 
Turecký premiér Ahmet Davutoglu představil plán na podporu turismu v zemi. Podle deníku Hürriyet půjde do sektoru zasaženého teroristickými útoky a napjatými vztahy s Ruskem podpora ve výši 87 milionů dolarů. Firmy podnikající v oblasti turistiky navíc dostanou možnost za výhodných podmínek restrukturalizovat dluh. Největší cestovní kancelář na světě TUI tento měsíc uvedla, že zájem o letní zájezdy do Turecka meziročně klesl o 40 procent.
 
Ředitelé dvou set britských společností, které celkem zaměstnávají 1,2 milionu lidí, varovali před odchodem země z Evropské unie. Podle deníku The Times upozorňují zejména na to, že ekonomika Velké Británie by byla v takovém případě v ohrožení a hrozilo by propouštění zaměstnanců. Mezi signatáři výzvy jsou také ředitelé 36 firem patřících mezi 100 největších společností v zemi. O tom, zda Velká Británie zůstane součástí Evropské unie, rozhodne britská veřejnost v referendu. Premiér země David Cameron všelidové hlasování vyhlásil na 23. června.
 
Slovenský deník SME píše, že pokud by v nadcházejících parlamentních volbách na Slovensku nezvítězila strana Směr stávajícího premiéra Roberta Fica, pomohlo by to i Česku. Kdyby Fico nemohl ustavit většinovou vládu, posílilo by to podle deníku SME slovenskou demokracii a Visegrád. Střední Evropa by se částečně odchýlila od kaczynsko-orbánovského směru vedoucího k podivnému poloautoritářskému uspořádání, argumentuje deník SME, který píše o Praze jako o druhém největším slovenském městě.
 
Americký deník The New York Times přináší žebříček zobrazující, kolik peněz zatím vybrali kandidáti na amerického prezidenta na svoje kampaně. Vede Hillary Clintonová se 188 miliony dolarů následovaná republikánem Tedem Cruzem, který shromáždil 108 milionů dolarů. Třetí je stranický soupeř Clintonové Bernie Sanders s 96 miliony dolarů. Favorit republikánských primárek Donald Trump si zatím vystačí s pouhými 27 miliony dolarů, což je spolu s Johnem Kasichem nejméně ze všech dosud aktivních kandidátů. Republikán Jeb Bush, který už ze souboje o Bílý dům odstoupil, by byl v žebříčku druhý. Na kampaň vybral téměř 158 milionů dolarů.
Zahraniční tisk: Rusko podle AI páchá v Sýrii válečné zločiny; Turecko se snaží obnovit turismus Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Řecko hlásí výrazný nárůst počtu imigrantů

  Společnost ·

  Řecké úřady v závěru týdne ohlásily výrazný nárůst počtu imigrantů, kteří do Řecka připlouvají z Turecka. Řecká média to v sobotu označila za snahu Ankary vyvíjet tlak…

 2. Počet nových smluv podle MF o stavebním spoření loni klesl o 23 %

  Byznys ·

  Stavební spořitelny loni uzavřely 373 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční pokles o téměř 23 procent. Vyplývá to z dat, které

  Podle Ruska konzultace o zmrazení těžby ropy brzy skončí

  Byznys ·

  Konzultace k dohodě předních producentských zemí o zmrazení těžby ropy by měly být uzavřeny do 1. března. Uvedl to v sobotním rozhovoru pro ruskou televizi ministr ene…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.