Zahraniční tisk: Rusko přesunulo jaderný arzenál poblíž hranic s Polskem

Zahraniční média si všímají, že Rusko přesunulo část svého jaderného arzenálu do Kaliningradu blízko hranic s Polskem a Litvou. Podle tamního ministerstva obrany se jedná o pravidelné cvičení. V době zhoršených vztahů Ruska a NATO tento krok vyvolává obavy. Rakety by odtud byly schopny zasáhnout Berlín.

Ruský prezident Vladimir Putin o týden odložil svou návštěvu Paříže. Informuje o tom francouzský deník Le Figaro a dodává, že ruský prezident se měl příští týden ve francouzském hlavním městě zúčastnit slavnostního otevření ruského pravoslavného duchovního a kulturního centra. Francouzský prezident však v sobotu přijetí jeho návštěvy zpochybnil kvůli válečným zločinům v Sýrii, kterých se s podporou Ruska dopouští syrský vládní režim prezidenta Asada.

 

Naděje na nastolení míru v Jemenu se snížily po krvavém sobotním útoku Saúdské Arábie, při němž ve městě San'á zemřelo více než 140 lidí. Zvláštní velvyslanec OSN pro Jemen se v Paříži setkal s francouzským ministrem zahraničí a požádal o vyšetření činu arabské koalice, nalezení viníků a jejich postavení před soud. Podle francouzského zpravodajského portálu RFI také apeloval na mírovou dohodu mezi zúčastněnými stranami.

 

Rusko přesunulo část svého jaderného arzenálu do Kaliningradu blízko hranic s Polskem a Litvou, upozorňuje britský portál Epoch Times. Ruské ministerstvo obrany v prohlášení uvedlo, že se jedná o součást pravidelných cvičení. Tento krok však v kontextu zhoršených vztahů Ruska se Spojenými státy a Severoatlantickou aliancí vyvolává obavy a protesty Estonska, Polska i Litvy, dodává britský list The Guardian. Rakety jsou schopné zasáhnout německé hlavní město Berlín.

 

Trumpovo neustálé přehánění v debatě před americkými prezidentskými volbami začíná přispívat k jeho neúspěchu, míní portál americké televizní stanice CNN. Pro úspěch debaty je totiž důležitá také interakce s tazateli a další faktory související s osobností debatujícího, jako je humor, srdečnost, neverbální komunikace, dále podstata jeho sdělení a v neposlední řadě přesvědčivost. Ve všech těchto ohledech portál hodnotil pozitivněji demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.

 

Syrský uprchlík, kterého včera zatkla německá policie, se inspiroval Islámským státem a byl připravený provést teroristický útok podobný tomu pařížskému nebo bruselskému. Dvaadvacetiletý Džábir Bakr přitom do Německa přišel vloni v únoru a stejný rok v červnu mu byl udělen dočasný azyl, píše americký magazín Newsweek. Podle slovenského deníku Pravda byl Bakr zřejmě napojený na Islámský stát.

 

Turecký ministr energetiky na Světovém energetickém kongresu v Istanbulu řekl, že sdílení energie pomůže zajistit mír. Projekty v oblasti energetiky vyřeší spory, pomohou eliminovat terorismus a podpoří mír na Blízkém východě. Stabilita regionu je také důležitá pro trvalé, bezpečné a účinné provádění přenosu energie. Jak píše turecký deník Hürriyet Daily News, Turecko hraje v přenosu energie důležitou úlohu a může tak přispět ke zvýšení kvality života v regionu.

 

Irská vláda potvrdila, že probíhají jednání s Velkou Británií o zabezpečení hranice obou zemí po brexitu, kontrole imigrace a boji proti teroristickým hrozbám. Irští a britští imigrační úředníci sdílí informace o cizích návštěvnících z biometrických údajů v pasech. Sdílení těchto informaci je důležité i pro Evropskou unii. Britský deník The Guardian píše, že Irsko je ve snaze o kontrolu imigrace připraveno monitorovat situaci na svých letištích i trajektových terminálech.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Rusko přesunulo jaderný arzenál poblíž hranic s Polskem Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.