Zahraniční tisk: Rusko oznámilo odvetná opatření proti Turecku; tryzna v pařížské Invalidovně

Světová média si všímají toho, že ruská odvetná opatření proti Turecku za sestřelení bojového letadla budou zahrnovat pozastavení společných hospodářských projektů, omezení finančních transakcí a změny v celních pravidlech. Ruský prezident také požaduje omluvu nebo náhradu škod. Dalším z témat zahraničního tisku je smuteční obřad k uctění památky obětí teroristických útoků z 13. listopadu. Tryzna se konala v pařížské Invalidovně, kde se doposud uctívaly pouze památky zesnulých vojáků.

V pařížské Invalidovně se dnes konal smuteční obřad k uctění památky 130 obětí teroristických útoků z 13. listopadu, informuje francouzský deník Le Monde. Francouzský prezident François Hollande zvolil toto slavnostní místo, přestože se doposud v Invalidovně konaly pouze obřady k uctění památky vojáků, kteří zemřeli při vojenských operacích. Hodinový obřad zahájila i zakončila francouzská státní hymna v podání Republikánské gardy.

 

Třiceti tureckým občanům byl z bezpečnostních důvodů zakázán vstup do Ruska a byli vráceni zpět do Turecka, píše ruský deník The Moscow Times. Ruské úřady však v poslední době zpřísnění všeobecných pravidel pro překročení hranic neoznámily. Podle zpravodajského portálu RBC je v současnosti v ruském Krasnodaru zadržováno téměř 40 tureckých podnikatelů, kteří se měli v Rusku zúčastnit zemědělské výstavy, ale byli obviněni z porušení imigračních zákonů, protože neměli obchodní víza. Opatření mohou souviset se zhoršením rusko-tureckých vztahů po úterním sestřelení ruského letadla Tureckem, míní The Moscow Times.

 

Německá policie dnes v Berlíně propustila dvě osoby, které byly ve čtvrtek zadrženy kvůli podezření z přípravy atentátu, píše francouzský deník Le Figaro. Policie oba muže vyslýchala kvůli možným kontaktům s islámským hnutím.

 

Prokuratura v jihoněmeckém Stuttgartu nechala zadržet čtyřiatřicetiletého muže pro podezření z porušení zákona o zbraních. Podle deníku Bild tento muž prodal útočné zbraně také pachatelům nedávných útoků v Paříži. Mluvčí prokuratury se však k informaci Bildu odmítla vyjádřit a souvislost s pařížskými teroristickými útoky nepotvrdila. S odvoláním na agenturu DPA deník dále informuje, že muž předělal legálně držené poplašné pistole na střelné zbraně a následně je na internetu prodal.

 

Francouzská rozhlasová stanice RFI informuje o jednáních prezidenta Françoise Hollanda s Velkou Británií, Ruskem a Německem o společných vojenských operacích proti Islámskému státu. Francie už v tomto ohledu získala podporu ruského prezidenta Vladimira Putina. Britský premiér David Cameron už návrh rozšíření letecké vojenské intervence v Iráku představil britskému parlamentu. Zdůraznil však, že Velká Británie by neměla podřizovat svou bezpečnost jiné zemi. Parlament ještě bude o jeho návrhu hlasovat.

 

Ruský premiér oznámil, že odvetná opatření proti Turecku za sestřelení bojového letadla budou zahrnovat pozastavení společných hospodářských projektů, omezení finančních transakcí a změny v celních pravidlech. Rusko také přerušilo vojenskou spolupráci s Tureckem a zrušilo turistické zájezdy, což by mělo podle britského deníku The Guardian tureckému hospodářství přivodit nemalé ztráty. Ruský prezident Vladimir Putin Turecko obvinil z pokusu o zmrazení vzájemných vztahů a řekl, že čeká na omluvu nebo náhradu škod za sestřelený letoun, píše britský list The Guardian.

 

Papež František během své návštěvy v Keni kritizoval podmínky, ve kterých žijí obyvatelé chudinských čtvrtí hlavního města Nairobi. Papež podle deníku The Washington Post uvedl, že přístup k nezávadné vodě je základním lidským právem a že všichni lidé by měli žít v důstojných podmínkách. V projevu k věřícím papež František řekl, že všichni lidé by měli mít přístup k vodě, kanalizaci, odvozu odpadu či k dodávkám elektřiny. Kromě toho by měli mít k dispozici školy, nemocnice a sportovní zařízení. Podle deníku USA Today papež dále upozornil, že vzdělání a zaměstnání mladým lidem brání v tom, aby se přidávali k militantním skupinám.

Zahraniční tisk: Rusko oznámilo odvetná opatření proti Turecku; tryzna v pařížské Invalidovně Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.