Zahraniční tisk: Rusko očekává mírný nárůst vývozu ropy; Netanjahu kritizuje Obamu

Světová média informují o tom, že export ropy z Ruska se letos zvýší o téměř 5 procent na 253,5 miliónů tun. Tento měsíc se však Rusko připojilo k dohodě o snížení těžby ropy, jejímž cílem je podpořit cenu této suroviny. Zahraniční tisk si dále všímá kritiky amerického prezidenta Baracka Obamy ze strany izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Tomu se nelíbí, že se Obamova administrativa nepostavila proti plánované rezoluci Rady bezpečnosti OSN vyzývající k zastavení osidlování palestinských území.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem diskutoval o situaci v Sýrii a o příměří. Jak dodává turecký deník Hürriyet Daily News, Erdogan Putinovi také kondoloval kvůli nedělnímu tragickému pádu ruského letadla. Hovoru se zúčastnil i kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, který navrhl uspořádání multilaterálních jednání o Sýrii v kazašském hlavním městě Astana.

 

Podle předběžné zprávy byl příčinou pádu letadla, v němž cestoval fotbalový tým z brazilského města Chapecó, nedostatek paliva. Letadlo bolívijské společnosti LaMia havarovalo 29. listopadu v blízkosti kolumbijského letiště Medellín, při pádu zemřelo všech 71 cestujících. Stroj opustil bolívijské město Santa Cruz s plnou nádrží paliva, avšak bez rezervy stanovené mezinárodními předpisy pro lety delší než hodinu a půl, píše španělský deník El País.

 

Rusko očekává mírný nárůst vývozu ropy, míní slovenský deník Pravda. Export ropy z Ruska se přitom letos zvýší o téměř 5 % na 253,5 miliónů tun. List připomíná, že Rusko se tento měsíc připojilo k dohodě o snížení těžby ropy, jejímž cílem je podpořit cenu této suroviny. Jde o první dohodu o omezení produkce zahrnující Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a státy těžící ropu stojící mimo toto seskupení. Půlroční dohoda vstoupí v platnost v lednu a OPEC sníží těžbu o 1,2 miliónů barelů denně.

 

Podle francouzského deníku Le Figaro izraelský premiér Benjamin Netanjahu kritizuje administrativu amerického prezidenta Baracka Obamy za to, že se nepostavila proti plánované rezoluci Rady bezpečnosti OSN vyzývající k zastavení osidlování palestinských území. Netanjahu navštívil Zeď nářků ve východním Jeruzalémě, která je významným místem pro judaismus. Izraelská vláda považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město Izraele, a to navzdory palestinským nárokům. Tento názor všeobecně sdílí většina Izraelců, včetně těch, kteří se staví proti rozvoji židovských osad na Západním břehu Jordánu. Statut Jeruzaléma je jedním z klíčových bodů v izraelsko-palestinském mírovém procesu.

 

Francouzský deník Le Monde informuje, že izraelský parlament se bude zabývat zákonem, kterým z internetu odstraní podněty k násilí. Internet sehrává totiž klíčovou roli v podněcování násilí Palestinců proti Izraelcům od října 2015. Izraelští ministři proto v neděli schválili návrh zákona, který soudu umožní přikázat portálům jako Facebook či YouTube odstranit obsahy vyzývající k násilnostem a představující riziko pro bezpečnost osoby, veřejnosti nebo státu.

 

Americký prezident Barack Obama řekl, že pokud by měl možnost na prezidentský post kandidovat potřetí, nad Donaldem Trumpem by zvítězil. Obama by podle svých slov použil stejnou taktiku jako ve volbách v roce 2008 a na svou stranu by získal i voliče, kteří se s ním neztotožňují. Volební vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa nicméně představuje odklon od Obamovy politiky posledních osmi let, míní britský portál Epoch Times.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Rusko očekává mírný nárůst vývozu ropy; Netanjahu kritizuje Obamu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Zemřel zpěvák George Michael, podlehl infarktu

    ·

    V neděli zemřel britský zpěvák George Michael. Popové hvězdě, která měla řadu celosvětových hitů v 80. letech se skupinou Wham! i při pozdější sólové dráze, bylo 53 le…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.