Zahraniční tisk: Rusko očekává kromě omluvy i finanční kompenzaci

Zahraniční média se věnují omluvě tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana za sestřelení ruského letadla. Rusko tento krok považuje za projev normalizace bilaterálních vztahů, avšak kromě omluvy očekává také dohodu o finanční kompenzaci. S ní ale nesouhlasí turecký premiér Binali Yildirim. Světová média také píší, že počet obětí úterního útoku na istanbulském mezinárodním letišti Atatürk se zvýšil na 41.

Počet obětí včerejšího trojitého sebevražedného útoku na istanbulském mezinárodním letišti Atatürk se zvýšil na 41 a 239 zraněných, upozorňuje francouzský deník Le Figaro. Za atentátem, který podle serveru francouzské rozhlasové stanice RFI připomínal pařížské útoky z loňského listopadu, zřejmě stojí radikální organizace Islámský stát. Turecká metropole se stala terčem terorismu už po několikáté.

 

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi souhlasí s prognózami soukromých ekonomů o zpomalení růstu ekonomiky eurozóny způsobené výsledkem čtvrtečního referenda o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Slovenský deník Pravda dále pokračuje, že předpovědi ekonomů počítají se zmenšením růstu v následujících třech letech. Zatímco původní odhady počítaly s 1,5% růstem HDP v příštích dvou letech, po brexitu tyto se snížily na 1,25 %.

 

Americký magazín Newsweek píše, že předseda britské opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn prohrál hlasování poslanců své strany o nedůvěře. Odstoupit ze své funkce však odmítl s tím, že nechce „zradit“ ty, kteří ho volili. Corbyna přitom podpořilo jen 40 z 232 poslanců jeho strany. Ve volbách do vedení strany pravděpodobně zvítězí Angela Eagle, bývalá stínová ministryně obchodu nebo místopředseda Tom Watson. 

 

Irácké město Fallúdža bylo nedávno osvobozeno z okupace Islámského státu, avšak návrat ke stabilitě je velmi složitý a irácká vláda jen stěží dodržuje své sliby, komentuje francouzský portál France24 situaci v Iráku. Iráčtí vojáci již osvobodili Tikrít, Sindžár, Ramádí a Hit. Města jsou však zničená a 250 tisíc obyvatel z nich v důsledku války odešlo. Jejich návratu brání miny, rekonstrukce bude velmi dlouhá a osvobozené oblasti plení šíitské milice. Prostředí je stále příznivé pro návrat Islámského státu, konstatuje France24.

 

Turecko Rusku za sestřelení letadla v listopadu loňského roku nezaplatí, prohlásil podle ruského deníku The Moscow Times turecký premiér Binali Yildirim. Turecký prezident Erdogan se za incident, který vloni v listopadu zhoršil turecko-ruské vztahy, v pondělí omluvil. Rusko tento krok považuje za projev normalizace bilaterálních vztahů, avšak kromě omluvy očekává také dohodu o finanční kompenzaci.

 

Francouzští odborníci se včera pokusili opravit nalezené nahrávací zařízení z kabiny letadla společnosti EgyptAir, které se jim nedávno podařilo vylovit ze dna Středozemního moře. Podle britského deníku The Times si technici opravili černou skříňku za jediný den. Pařížská bezpečnostní agentura potvrdila, že parametry nahrávacího přístroje nebyly poškozeny a nyní budou moci egyptští vyšetřovatelé data stáhnout.

 

Americký miliardář a kandidát na prezidenta Donald Trump komentoval teroristický útok na tureckém letišti. Trump si položil otázku, zda svět vůbec někdy zjistí, co se děje. Událost označil za smutnou. Na svém twitterovém účtu podle americké ho deníku USA Today napsal, že je třeba udělat vše, aby hrůzný terorismus zůstal za hranicemi Spojených států. Trump sklidil kritiku za svou reakci na střelbu v Orlandu, když napsal, že uvítá gratulace za to, že měl pravdu ve svých tvrzeních o islámském radikalismu.

Zahraniční tisk: Rusko očekává kromě omluvy i finanční kompenzaci Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Bělorusko sníží nominální hodnotu peněz

    Byznys ·

    Z běloruských bankovek zmizí čtyři nuly. K takzvané denominaci se Bělorusko uchýlí kvůli vysoké inflaci a dopadům finanční krize v Rusku. K tomuto citlivému měnovému m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.