Zahraniční tisk: Rusko odsoudilo testy raket KLDR; vyostřené německo-turecké vztahy

Světová média píší, že se Rusko obává severokorejských testů raket a poslední vojenské aktivity svého jižního souseda odsoudilo. Podle mluvčího Kremlu severokorejské akce zvýší napětí v regionu, Moskva proto vyzývá všechny strany ke zdrženlivosti. Zahraniční média se dále věnují vyostřeným vztahům Německa a Turecka. 

Turecký ministr zahraničí potvrdil, že dnes večer přijede do Německa na mítink před referendem o ústavní reformě zvyšující pravomoci tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, píše francouzský deník Le Figaro. Šéf turecké diplomacie přijede do Německa navzdory tomu, že německé úřady několik plánovaných shromáždění zrušily. Mevlüt Cavusoglu by měl promluvit například v Hamburku. Zrušení shromáždění vyostřilo německo-turecké diplomatické vztahy, konstatuje Le Figaro.

 

Zhoršily se také vztahy mezi Malajsií a Severní Koreou. Po zabití nevlastního bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una na letišti v Kuala Lumpuru byl včera z Malajsie vyhoštěn severokorejský velvyslanec. Pchjongjang reagoval udělením zákazu všem Malajcům nacházejícím se aktuálně v Severní Koreji opustit její území. Malajsie poté zakázala veškerým zaměstnancům severokorejského velvyslanectví odjet z Malajsie, dodává portál francouzské rozhlasové stanice RFI.

 

Spojené státy přesunuly svá odpalovací zařízení a další válečné stroje potřebné k postavení protiraketového štítu do Jižní Koreje, upozorňuje americký deník USA Today. Nasazením obranného systému chtějí Spojené státy zachycovat a ničit rakety krátkého a středního doletu. Přestože podle USA Today jde ze strany Spojených států pouze o obranný mechanismus, instalace zařízení v Jižní Koreji pravděpodobně rozhněvá nejen Severní Koreu, ale i Čínu a Rusko, které výkonné radary považují za bezpečnostní hrozbu.

 

Americký portál International Business Times píše, že Rusko se obává severokorejských testů raket a poslední vojenské aktivity svého jižního souseda odsoudilo. Severní Korea včera ráno vyslala čtyři balistické střely do moře blízko Japonska. Podle mluvčího Kremlu severokorejské akce zvýší napětí v regionu a zhorší situaci a Moskva proto vyzývá všechny strany ke zdrženlivosti. Portál připomíná, že Rusko před rokem v souvislosti s „preventivními“ jadernými testy pohrozilo Severní Koreje vojenskou intervencí.

 

Irácká armáda na západě Mosulu stále postupuje v boji proti teroristické organizaci Islámský stát, která město ovládá. Podle amerického brigádního generála Williama Turnera někteří bojovníci ISIS raději z města utíkají, než aby bojovali. Irák dnes oznámil, že jeho silám se podařilo dobýt sídla místních vládních orgánů, například komplex niniveské policie a soudu, dodává britský deník The Times.

 

V turecké Antalyi se koná nečekaná schůzka Ruska, Turecka a Spojených států, všímá si slovenský list Pravda. Náčelníci generálních štábů armád těchto zemí se sešli, aby posoudili nejnovější vývoj situace v Sýrii a Iráku a otázky bezpečnosti v tomto regionu. Agentura AP označila setkání generálů za překvapivé. Uskutečnilo se krátce potom, co Turecko opět pohrozilo, že zaútočí na Spojenými státy podporované kurdské polovojenské jednotky v okolí města Manbidž na severu Sýrie.

 

Berlín, Madrid, Paříž a Řím se včera ve francouzském Versailles shodly na vytvoření různorodé spolupráce mezi členskými zeměmi Evropské unie v zájmu záchrany evropského projektu ohrožovaného vzestupem populismu v některých členských zemích unie a uprchlickou krizí. Francouzský deník Le Monde poznamenává, že tyto čtyři země představují čtyři nejlidnatější státy unie a její nejdůležitější ekonomiky. Účastníci jednání chtějí vytvořit systém různorodé spolupráce, aby se rozvinuté země mohly vyvíjet rychleji. Tato spolupráce se týká oblasti obrany, začlenění do eurozóny, či daňové harmonizace.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Rusko odsoudilo testy raket KLDR; vyostřené německo-turecké vztahy Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Republikáni představili svou náhradu za Obamacare

    Společnost ·

    Republikánští členové americké Sněmovny reprezentantů v pondělí představili návrh zákona, který by měl zrušit stěžejní část zdravotnické reformy bývalého demokratickéh…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.