Zahraniční tisk: Rusko obviňuje USA ze špionážních přeletů; německý návrh imigračního zákona

Zahraniční média píší o tom, že Rusko protestuje proti údajným špionážním přeletům amerických letounů nad oblastmi ruského pohraničí. Jedná se o reakci na pondělní přelet amerického letadla nad Japonským mořem. Světové média si dále všímají, že německá vláda připravila návrh imigračního zákona. Ten má urychlit nástup přistěhovalců do zaměstnání v oblastech s nízkou zaměstnaností. Zároveň stanovuje postihy za nedostatečné úsilí integrovat se do německé kultury. 

Ministři financí eurozóny se v Bruselu dohodli na dalších půjčkách Řecku, které mají zabránit jeho státnímu bankrotu. Po jedenáctihodinové debatě, která trvala do ranních hodin, eurozóna odsouhlasila Aténám balík půjček ve výši 10,3 miliard. Součástí jednání byly i návrhy na některé dluhové úlevy, které se budou uplatňovat progresivně. Prosazoval je Mezinárodní měnový fond, jenž upozorňuje, že řecký dluh je dlouhodobě neudržitelný. Podle webového portálu Deutsche Welle se však někteří ministři v čele s Německem úlevám bránili. Už v červenci mají Atény Evropské centrální bance a Mezinárodnímu měnovému fondu splatit 3 a půl miliardy eur.

 

Ruská bezpečnostní rada protestuje proti údajným špionážním přeletům amerických výzvědných letounů nad oblastmi ruského pohraničí. Podle agentury Tass se hlavně jedná o reakci na přelet amerického letadla nad Japonským mořem z pondělí 23. května. Tajemník rady Jevenij Lukjanov upozornil, že incident zatím není důvodem k většímu znepokojení, ale vzrůstá s ním prý nebezpečí mimořádné situace. Americký letoun vytlačily z prostoru ruské vojenské stíhačky, dodává moskevský deník The Moscow Times.

 

Nedávná studie zpochybňuje připravenost Severoatlantické aliance na takzvanou ruskou hrozbu. Podle německého týdeníku Der Spiegel je však situace pro NATO ještě horší, než se uvádělo. Podle nové studie amerického výzkumného ústavu RAND by při ruské invazi do pobaltských zemí obranné jednotky aliance neobstály. Rusové by do Tallinnu, Rigy nebo obou měst najednou dorazili během 36 až 60 hodin. Simulaci ústavu RAND sice někteří experti zpochybňují s tím, že užitečnost takového výpadu pro Rusy je sporná. Německý týdeník ale poukazuje na stále častější a rozsáhlejší ruská vojenská cvičení v regionu.

 

Německá vláda připravila návrh imigračního zákona, který v rámci snahy po integraci stanoví možnosti a povinnosti přistěhovalců. Návrh, který připravila ministryně práce Andrea Nahlesová s ministrem vnitra Thomasem de Maizierem urychluje nástup do zaměstnání v oblastech s nízkou zaměstnaností a zároveň stanoví postihy za nedostatečné úsilí integrovat se do německé kultury a německého jazyka. Další podrobnosti ohledně návrhu zákona budou zveřejněny během dne, poslanci Bundestagu začnou o normě diskutovat v červenci, dodává portál Deutsche Welle.

 

Slovenský ministr obrany Peter Gajdoš kritizuje jednání se švédskou firmou Saab. Ta má slovenské armádě dodat stíhačky Grippen, ale podle rozhovoru s Gajdošem, který vyšel na stránkách deníku SME je těžko přijatelné, že firma se Slovensku snaží udat zastaralejší modely než původně nabízela. Nákup stíhacích letounů, na rozdíl od obrněných transportérů z Polska, je tedy podle deníku zatím nejistý.

 

Londýnský list The Times uvádí, že daňové úlevy pro nadnárodní firmu Google v Británii budou předmětem nové debaty. Důvodem je zákrok finanční policie ve Francii, která prohledala pařížské kanceláře americké firmy kvůli podezření na miliardové daňové podvody. Zásahu ve Francii se podle deníku účastní 100 úředníků z pěti magistrátů, pětadvacet počítačových expertů a daňoví specialisté.

 

Američtí státní zastupitelé budou pro vraha z Charlestonu požadovat trest smrti. Federální žalobkyně Lynchová prohlásila, že původ, motivy a provedení zločinů, při kterých jednadvacetiletý obžalovaný Dylan Roof postřílel devět černochů v kostele v Jižní Karolíně, si to vyžadují.  Americký deník USA Today upozorňuje, že soud začne v lednu a žaloba kromě devíti vražd mluví o třech dalších pokusech a zločinech motivovaných rasovou nenávistí.

 

Někdejší britský premiér Tony Blair připustil, že Británie a Spojené státy zásadně podcenily následky svržení režimu Saddáma Hussajna v Iráku. Před chystaným zveřejněním Chilcotovy vyšetřující zprávy, která zkoumá diplomatické a vojenské postupy Spojenců ohledně Iráku, se expremiér za svůj podíl na válce neomluvil. Domnívá se navíc, že britská armáda a pozemní vojsko musí být připraveno zasáhnout na Blízkém východě i proti džihádistům Islámského státu, píše britský deník The Independent.

 

Výrobce sportovního oblečení a bot Adidas stáhne produkci z Asie a začne od příštího roku vyrábět obuv znovu v Německu. Tentokrát  na výrobní lince kompletně obsluhované roboty. Podobný závod otevře i ve Spojených státech, píše slovenský deník Pravda.  Když roku 1993 firma zavřela v Německu poslední výrobnu, přesunula továrny hlavně do Číny a Vietnamu, kde si mohla dovolit vyplácet nižší mzdy. Nynější centrální výrobna je na jihovýchodě Německa ve městě Ansbach.

Zahraniční tisk: Rusko obviňuje USA ze špionážních přeletů; německý návrh imigračního zákona Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.