Zahraniční tisk: Rusko obviněno ze zásahu do amerických voleb; první Evropan s mikrocefálií

Zahraniční média se ptají, zda Rusko zasahuje do prezidentských voleb ve Spojených státech. Ruská vláda byla totiž obviněna, že způsobila únik 20 tisíců e-mailů amerického Demokratického národního výboru, kvůli kterému rezignovala jeho předsedkyně. Světová média si dále všímají, že se v Evropě narodilo první díte s mikrocefalií, kterou způsobuje infekce matky virem zika.

Dva útočníci dnes ráno zajali 5 rukojmí v kostele Saint-Étienne-du-Rouvray u francouzského města Rouen, píše francouzský deník Le Monde. Policejní zdroje uvedly, že jeden z rukojmích, kněz, byl zabit a další byl vážně zraněn. Policie oba útočníky zastřelila. Jejich motivace však zatím není známá. Na místě jsou francouzský prezident François Hollande a ministr vnitra Bernard Cazneuve.

 

Americký ministr zahraničí John Kerry dnes podle francouzského deníku Le Figaro vyjádřil zájem o navázání bilaterálních jednání mezi Čínou a Filipínami ohledně sporného území v Jihočínském moři. Peking před dvěma týdny zamítl rozhodnutí haagského Stálého rozhodčího soudu, že území náleží Filipínám. Čína si dělá nároky na 85 % území v Jihočínském moři, bohatého na nerostné zdroje.

 

V polském Krakově dnes začínají šestidenní Světové dny mládeže organizované katolickou církví. Tradici založil v roce 1984 papež Jan Pavel II, který v Krakově také působil. Slovenský deník Pravda informuje, že do města míří stovky tisíc mladých poutníků a od zítřka se jich zúčastní i papež František nebo slovenský prezident Andrej Kiska. Polsko tuto významnou církevní akci organizuje již podruhé. Vrcholem setkání bude nedělní mše, jíž by se mělo zúčastnit 1,5 milionu lidí. Akci budou provázet velice přísná bezpečnostní opatření.

 

V Barceloně se včera narodilo první dítě ve Španělsku a Evropě s mikrocefalií, kterou způsobuje infekce matky virem zika, píše španělský deník El País. Novorozenec je jinak v pořádku a nevyžadoval resuscitaci. Jeho matka se virem zika a horečkou dengue nakazila v Latinské Americe. Mozek dítěte pak přestal v určité fázi růst, a tak zřejmě nebude správně fungovat. Dítě tak bude pravděpodobně celý život závislé na péči okolí.

 

Zasahuje Rusko do prezidentských voleb ve Spojených státech? ptá se ruský deník The Moscow Times. Ruská vláda byla obviněna, že způsobila únik 20 tisíců e-mailů amerického Demokratického národního výboru, kvůli kterému rezignovala jeho předsedkyně. Stoupenci demokratické kandidátky Hillary Clintonové mají podezření, že únik informací zorganizovali Rusové, aby pomohli k prezidentskému křeslu jejímu soupeři Donaldu Trumpovi. Sám miliardář nicméně jakoukoli souvislost se svojí osobou popřel.

 

Archeologové nalezli pod mayskou ruinou v Palenque vodní tunel ze 7. století. Tunel v Chrámu nápisů, kde se nachází hrob vládce Pakala, rozváděl vodu z pohřební komory ven do široké cesty před chrámem a měl ducha vládce dovést do podsvětí. Známé je Pakalovo vyobrazení na  víku sarkofágu. Někteří vědci mylně soudili, že kníže Pakala na něm sedí v kosmické lodi. Pakala tedy neodletěl do vesmíru, ale jeho duši odnesla voda, dodává britský deník The Guardian,

 

Nově zvolený filipínský prezident Rodrigo Roa Duterte vyhlásil okamžité jednostranné příměří s komunistickými povstalci, kteří s vládou bojují od roku 1968, píše portál americké televizní stanice CNN. Ve snaze o mír a smíření Duterte vyzval i své muslimské bratry, aby ukončili staletí válek a mohl být nastolen mír. Filipínský prezident doslova řekl, že pokud se lidé nemohou navzájem milovat, pak by se ve jménu božím alespoň neměli příliš nenávidět.

Zahraniční tisk: Rusko obviněno ze zásahu do amerických voleb; první Evropan s mikrocefálií Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Česko příjme osm desítek syrských uprchlíků

    Společnost ·

    Česká republika v rámci dohody mezi Evropskou unií a Tureckem o výměně uprchlíků přijme 80 syrských migrantů z tureckých uprchlických táborů. Lidovým novinám (LN) to p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.