Zahraniční tisk: Rusko mělo plánovat puč v Černé Hoře; Trump našel nástupce za Flynna

Světová média si všímají pokusu o státní převrat, který se měl minulý rok v říjnu odehrát v Černé Hoře. Tamní úřady tvrdí, že v něm hraje roli Rusko. Už jen tato hypotéza a svědectví, která ji zatím potvrzují, podtrhují podle médií závažnost celé situace. Zahraniční média také píší o tom, že americký prezident Donald Trump jmenoval novým bezpečnostním poradcem Spojených států amerických generála Herberta McMastera. Ten nahradí Michaela Flynna, který na tuto funkci rezignoval kvůli  jeho údajným kontaktům s ruským velvyslancem.  

Černá Hora a černá díra, tak svůj komentář nazval slovenský deník SME. Pokus o převrat v malé balkánské zemi potvrzuje, že Rusko představuje bezpečnostní riziko a že se snaží negativně ovlivnit události v Evropě. Po zádech z toho běhá mráz. Konkrétně z představy, že se Rusko pokusilo o státní převrat v Černé Hoře, aby se tato malá balkánská republika nedostala do Severoatlantické aliance. Podle speciálního černohorského prokurátora nejde pouze o nacionalistické síly, ale přímo o ruské státní struktury. Scénář vypadá jednoduše: Lidé z Ruska měli údajně zaangažovat místní nacionalisty a vyprovokovat nepokoje před parlamentem, v krajním případě dokonce zavraždit samotného premiéra Černé Hory. Už jen tato hypotéza – a svědectví, která ji zatím potvrzují – podtrhují závažnost celé situace, míní slovenský list.

 

Americký prezident Donald Trump jmenoval novým bezpečnostním poradcem Spojených států amerických generála Herberta McMastera, informuje rakouský deník Der Standard. Nástupce Michaela Flynna, který na tuto funkci rezignoval, vybíral americký prezident ze čtyř kandidátů, s nimiž v neděli vedl pohovory. Trumpův favorit na tuto funkci, viceadmirál Robert Harward, prezidentovu nabídku odmítl. Důvodem rezignace Michaela Flynna byly jeho údajné kontakty s ruským velvyslancem v období ještě předtím, než se vlády ujala nová americká administrativa, připomíná rakouský list.

 

V kurdské vesnici Kuruköy v Turecku dochází podle zpráv z médií k mučení a zatýkání, píše švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Turecko před týdnem tuto kurdskou vesnici nacházející se na jihovýchodě země odřízlo od okolního světa. Podle oficiálních informací provádí armáda operaci proti bojovníkům z PKK. S vesnicí byly přerušeny veškeré kontakty. Opoziční prokurdská strana HDP a lidskoprávní organizace požadují od turecké vlády vyšetření údajného mučení, a dále umožnění přístupu ke kurdské vesnici. Poslanec opoziční strany HDP se včera pokusil do vesnice dostat, ale jeho delegace byla zastavena 15 kilometrů před ní, uzavírá švýcarský list.

 

V New Yorku včera náhle zemřel ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin, všímá si britský deník The Guardian. Podle ruského ministerstva vnitra zemřel Vitalij Čurkin den před svými 65. narozeninami. V OSN Čurkin působil posledních 10 let a byl jedním z největších zastánců čím dál tím sebevědomější zahraniční politiky ruského prezidenta Vladimira Putina. Všeobecně byl Vitalij Čurkin považován za talentovaného Putinova stoupence, konstatuje britský list.

 

V Sýrii přišli o život čtyři ruští vojenští poradci, informuje ruský deník Moscow Times. K jejich úmrtí podle ruského ministerstva obrany došlo při odpálení dálkově ovládaného výbušného systému. Další dva vojáci byli při explozi vážně zraněni a bojují o život. Vojenští poradci byli zabiti v autě cestou z letiště. Jejich vůz ujel čtyři kilometry a poté došlo k detonaci, uzavírá ruský list.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Rusko mělo plánovat puč v Černé Hoře; Trump našel nástupce za Flynna Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Pence: Je třeba, aby Rusko plnilo minské závazky

    Společnost ·

    Spojené státy nemění pohled na ukrajinskou krizi, dal dnes v Bruselu najevo americký viceprezident Mike Pence. USA podle něj trvají na suverenitě a územní celistvosti …

  2. Nedostatek žen v oblasti technologií se prohlubuje

    Byznys ·

    O tom, jak dostat ženy na pozice v oboru technologií, zejména do správních rad či řídicích pozic, již bylo napsáno hodně. Počet správních rad společností, v nichž nejs…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.