Zahraniční tisk: Rusko má zájem o koalici s Francií, USA a Tureckem v boji proti IS

Zahraniční média informují o tom, že Rusko má zájem o vytvoření koalice se Spojenými státy, Francií a Tureckem v boji proti Islámskému státu (IS). Oznámil to ruský velvyslanec ve Francii Alexander Orlov. Světová média také uvádějí, že nedávné teroristické útoky už stály francouzskou ekonomiku dvě miliardy eur. Částka se rovná 0,1 procenta francouzského HDP.

Ruský velvyslanec ve Francii Alexander Orlov řekl, že Rusko má zájem vytvořit koalici se Spojenými státy, Francií a Tureckem v boji proti Islámskému státu. Píše o tom turecký deník Hürriyet Daily News. Vytvoření koalice navrhli také prezidenti Spojených států a Francie. Americký prezident Barack Obama nicméně upozornil, že Rusko by mělo své bojové úsilí soustředit pouze na pozice Islámského státu, nikoli na další povstalecké skupiny v Sýrii. Pravděpodobnost incidentů, jako bylo včerejší sestřelení ruského letadla Tureckem, se tak sníží.

 

Francouzský deník Le Figaro uvedl, že teroristické útoky v Paříži ze 13. listopadu už stály francouzskou ekonomiku dvě miliardy eur, tedy 0,1 procenta HDP. Francouzské ministerstvo financí ztrátu vyčíslilo porovnáním ekonomických údajů z posledních třiceti let. Ekonomické ztráty se nicméně liší v různých ekonomických sektorech. Nejhůře byl zasažen turistický ruch a obchod.

 

Po včerejším bombovém útoku na autobus prezidentské stráže v centru Tunisu vyhlásila tuniská vláda třicetidenní výjimečný stav a zákaz vycházení. Při incidentu podle francouzské rozhlasové stanice RFI zemřelo nejméně 12 osob a 20 dalších utrpělo zranění. O situaci bude dnes jednat národní bezpečnostní rada. Tuniské úřady incident označily za útok proti tuniské demokracii.

 

Jeden z pilotů ruského vojenského letounu Su-24, který byl včera sestřelen tureckým letectvem, je naživu, píše britský deník The Guardian. Ruští úředníci potvrdili, že dvanáct hodin trvající záchranná operace byla úspěšná. Oba piloti se katapultovali, když byl jejich stroj zasažen tureckým stíhacím letounem F-16. Jeden z Rusů byl však na území Sýrie zastřelen turkmenskými povstalci.

 

Belgická policie podle deníku Le Soir v neděli zamezila atentátům v Bruselu. Ve městě nicméně stále trvá výjimečný stav, belgické úřady však mají informace o tom, že teroristická síť byla destabilizována. Za přísných bezpečnostních opatření se už vrátili žáci do škol a byl obnoven provoz bruselského metra.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová vyšle 650 vojáků do Mali na podporu Francie, která se tak bude moci soustředit na boj s Islámským státem v Sýrii. Němečtí vojáci jsou už přítomni v méně nebezpečné jižní části Mali. Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen potvrdila, že cílem operace je dosažení mírové dohody mezi malijskou vládou a povstalci na severu země. Španělsko uvedlo, že po teroristickém útoku, který se odehrál minulý týden v hotelu v hlavním městě Mali Bamaku, o vojenské pomoci v Mali neuvažuje.

 

Íránští hackeři útočí na americké ministerstvo zahraničí prostřednictvím sociálních sítí, aniž by jim za to hrozila vojenská reakce, upozorňuje americký deník New York Times. Hackeři si vytipovali úředníky, kteří mají na starost záležitosti Íránu a Blízkého východu a pronikli do jejich e-mailových schránek a účtů na sociálních sítích. Jejich prostřednictvím se pak snažili ovlivnit dohodu o íránském jaderném odzbrojení.

 

V Paříži se od pondělí bude konat konference o světovém klimatu, informuje americký deník USA Today. Akce se zúčastní lídři světových zemí i významní manažeři, vědci a zástupci environmentálních skupin. Konference se bude soustředit na jednání o snížení emisí skleníkových plynů, které způsobují globální oteplování planety. Podle francouzské rozhlasové stanice RFI je v centru pozornosti zejména Indie, která je třetím největším producentem oxidu uhličitého na světě.

Zahraniční tisk: Rusko má zájem o koalici s Francií, USA a Tureckem v boji proti IS Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.